Zamknij

Patriotyczny koncert dostępny online

16:48, 10.11.2020 | SK
Skomentuj
REKLAMA

Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach zaprasza do oglądania online nagrania koncertu "Od Mazurka Dąbrowskiego do Ody do radości" w wykonaniu artystów Teatru Es, Chóru Miasta Siedlce oraz pianistki Joanny Różewskiej-Kulasińskiej. Transmisja odbędzie się 11 listopada o godzinie 20.00.

„Polska zawsze stanowiła ważną część Europy i dziś nie może wyłączać się z tej wspólnoty. Europa potrzebuje Polski, Polska potrzebuje Europy. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" - słowami Jana Pawła II do Polaków z 19.05.2003 roku organizatorzy rozpoczną prezentację twórczości artystów, chcąc pokazać rolę kultury w utrzymaniu tożsamości narodowej i niepodległości w przeszłości, a także jej znaczenie obecnie.

Celem koncertu jest podkreślenie, że byliśmy, jesteśmy i  będziemy Europejczykami, że tak naprawdę nigdy kulturowo nie byliśmy poza Europą, zachowując jednocześnie swoją odrębność narodową. Przypomniana zostanie Polska Szkoła Filmowa, twórcy Polskiej Szkoły Plakatu, jak również pisarze i poeci.

Organizatorzy odwołali się się do twórczości: Jana Pawła II, Andrzeja Munka, Tadeusza Konwickiego, Stanisława Różewicza, Waldemara Świeżego, Eryka Lipińskiego, Franciszka Starowieyskiego, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Nowaka czy Tomasza Gluzińskiego oraz znanych twórców: Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Mikołaja Góreckiego, Leszka Możdżera, Tomasza Stańki i wielu innych, którzy potrafili wznieść się ponad obowiązujące konwencje i zaistnieć w całej wolnej Europie i wolnym świecie. Dzięki takiej postawie polskich artystów nie straciliśmy więzi z kulturą europejską. W programie słuchacze usłyszą również odwołania do bogactwa polskiej twórczości ludowej.

Wykonawcy: Teatr Es, Chór Miasta Siedlce oraz pianistka Joanna Różewska-Kulasińska. Scenariusz i reżyseria: Waldemar Koperkiewicz. Całość uzupełniona materiałami filmowymi oraz spięta komentarzem narratora. Do tego wydarzenia skomponowane, zaaranżowane i nagrane z orkiestrą zostały utwory muzyczne. Projekt zrealizowany został w ramach kampanii Wojewody Mazowieckiego „Mazowieckie – Historia Niepodległości”, sfinansowany ze środków PW NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.Koncert dostępny będzie na oficjalnej stronie CKiS Siedlce oraz ich kanale na YouTube.

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA