Zamknij

Siedlecka Noc Muzeów w wersji online

14:16, 18.05.2020 SK Aktualizacja: 14:17, 18.05.2020
Skomentuj

Pomimo panującej sytuacji epidemiologicznej Muzeum Regionalne i Miejski Ośrodek Kultury to instytucje, które postanowiły nie rezygnować z organizacji Nocy Muzeów. W tym roku mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu za pośrednictwem Internetu.

Na facebookowej stronie Muzeum Regionalnego 16 maja od godziny 18:00 co godzinę pojawiały się trzy materiały wideo. Widzowie mogli wziąć wirtualny udział w zajęciach kreatywnych, warsztatach i wystawie zabytkowych harmonii. Dodatkowo, na stronie internetowej siedleckiego muzeum można było obejrzeć trzy wystawy z zakresu fotografii, historii i sztuki. Na warsztatach etnograficznych pod nazwą „Zabawki odpustowe - piłeczki na gumce” prowadzonych przez Agnieszkę Tomaszczuk-Rosołowską zobaczyliśmy, jak wiele lat temu wyglądały zabawki: gwizdki drewniane i gliniane w kształcie ptaków lub koni, rozmaite grzechotki, statyczne albo ruchome figurki własnoręcznie malowane. Prowadząca pokazała, jak wykonać piłeczki na gumce służące głównie do ćwiczeń zręczności. Z kolei Agnieszka Hyckowska zaprezentowała, jak wykonać trójwymiarową ukwieconą laurkę, która może być prezentem chociażby na zbliżający się dzień matki. Pojawił się także krótki film „Harmonia z cicha rżnie”, w którym Dorota Filipowicz opowiadała ciekawą historię instrumentów. Dziś są one eksponatami przebywającymi w Muzeum Regionalnym. Widzowie mogli poznać budowę i rodzaje harmonii zdobyć wiedzę o ich zdobieniach (geometryczne, roślinne lub inne) i miejscu wykonania - a warto wspomnieć, że jedna z nich została wyprodukowana w siedleckim zakładzie organmistrzowskim Władysława Kozłowskiego w latach 80. XIX wieku. Nie wszystkie są sprawne, ale prowadzone zabiegi konserwatorskie pomogą przywrócić im dawny blask.

Na stronie Muzeum Regionalnego pojawiły trzy wystawy. Pierwsza z nich to wystawa zdjęć autorstwa Sławomira Kordaczuka „Nocny spacer po Siedlcach” - trasa spaceru przebiegała od skweru Wileńskiego, po m.in. ul. Piłsudskiego i skwer Niepodległości do ul. Armii Krajowej.

Kuratorem drugiej wystawy sztuki o nazwie „Życie zatopione w nocy” była Agnieszka Pasztor. Dzięki zebranym materiałom uczestnicy Nocy Muzeów podziwiali różne ujęcie scen nocnych tego tematu w pracach nieżyjących już artystów, które znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Widzowie mogli obejrzeć prace takich artystów jak: Maria Anto, Jan Komar, Małgorzata Łada-Maciągowa.

Trzecia wystawa, „W starym kinie w Siedlcach” dostarczała informacji o tym, że w 1908 roku otworzono w Siedlcach pierwszy kinoteatr „Eclair” przy ulicy Ogrodowej 19 (obecnie ul. Sienkiewicza). Na ten temat czytamy także, że: "Oglądanie filmów stało się w naszym mieście jedną z najpopularniejszych rozrywek. Co tydzień aktualizowano repertuary. Nie było wówczas klimatyzowanych sal ani wygodnych foteli. Siedziano na zwykłych drewnianych krzesłach. Obrazy wyświetlano na płóciennym ekranie. Do końca lat dwudziestych produkowano filmy nieme i niezbędnym wyposażeniem kina było pianino, bądź organy teatralne i pogrywający na nich taper. Był to muzyk wykonujący podkłady muzyczne, będące ilustracją scen filmowych.". Kuratorem tej wystawy była Kamila Woźnica.

Na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury również pojawiły się galerie, które warto zobaczyć. Wystawa fotografii Anny Worowskiej pt. "Rytmy" to zdjęcia wykonane w północno-wschodniej Polsce. Uwieczniono pejzaże, brzeziny i łąki w Dolinie Biebrzy i Dolinie Narwi. Wystawa grafik Zofii Kiciński "Czego oczy nie widzą" to zbiór prac o specyficznym nastroju. Emanują one ciszą, radością lub niepokojem. Impulsem do ich tworzenia była natura, zjawiska na granicy jawy i snu. Ponadto widzowie mogli obejrzeć realizację projektów uczniów z Pracowni Rysunku i Malarstwa "Piękna 7", pokonkursowe wystawe "Sztuka Pisania" oraz "Pisanka Wielkanocna". 


 

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%