Zamknij

W Mordach upamiętnili Niepodległość

11:38, 08.10.2018 | N.S/WLLD
Skomentuj

W Mordach odbyły się kulminacyjne obchody z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość, która odbyła się 7 października, składała się z części religijnej, patriotycznej i artystycznej. Jednym z głównych punktów wydarzenia było odsłonięcie odbudowanego pomnika poległych za Ojczyznę w latach 1918-1920.
Uroczystości poprzedziła msza św. w kościele parafialnym, po której odbył się przemarsz pocztów sztandarowych i mieszkańców na nowo zrewitalizowany rynek w centrum miasta. Tam odbyło się uroczyste poświęcenie i odsłonięcie odbudowanego pomnika poległych za Ojczyznę w latach 1918-1920. Historię obelisku przedstawił miejscowy historyk Jerzy Borowski. W dalszej kolejności nastąpiło złożenie wieńców oraz okolicznościowe przemówienia. Asystę honorową pełnił 53. Batalion Lekkiej Piechoty z Siedlec oraz harcerze z drużyny „Ciekawi świata”.

- Inicjatywa odbudowy tego pomnika zrodziła się 4 lata temu podczas uroczystości odzyskania przez Polskę niepodległości. Potem przystąpiliśmy do działania. Podjęliśmy wyzwanie, które wymagało wiele pracy – informuje Jan Ługowski, burmistrz miasta i gminy Mordy.

Droga nie była łatwa. Najpierw trzeba było pozyskać grunt, który był własnością Skarbu Państwa w Zarządzie Dróg Wojewódzkich. Działania były podejmowane i skutecznie realizowane. Cztery lata pracy: najpierw prace przygotowawcze, potem projektowe a na końcu realizacja zadania.
Mordy to jedne z najstarszych miast w regionie. W latach 70. rynkowi nadano kształt , który funkcjonował do czasów obecnych. Centrum Mordów leży wzdłuż drogi wojewódzkiej. Ma to duże znaczenie dla wizerunku miasta, ale też dla historii.
Setną rocznicę niepodległości uczczono także poprzez poezje, śpiew i taniec. W części artystycznej wystąpił zespół Ambitus oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz. Widownia podziwiała polskie tańce narodowe przeplatane piosenkami z różnych regionów Polski przy towarzyszeniu kapeli. Z patriotycznym programem zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP Mordy pod batutą Jacka Stokowskiego oraz zespoły ludowe i wokalne (Podlasianki, Krzymoszowianki, Złote Kłosy, duet Dwa Ziarna). Scena na rynku w Mordach należała także do młodego pokolenia. Uczniowie Zespołu Oświatowego w Mordach recytowali wiersze,  śpiewali pieśni patriotyczne oraz przedstawili zgromadzonej publiczności rys historyczny o mieście Mordy. Wszystkie te atrakcje były możliwe dzięki sponsorowi głównemu, którym była Fundacja PGE.

- Mam nadzieję, że to miejsce zacznie żyć swoim życiem i będzie służyło mieszkańcom. Widać już, że mieszkańcy z chęcią korzystają z zrewitalizowanego rynku: chodzą na spacery, jeżdżą na rolkach, odpoczywają. Na pewno będzie to dobrze służyło mieszkańcom – podsumowuje Jan Ługowski.

Jak na uroczystość otwarcia przystało, nie zabrakło specjalnego tortu i pierników z herbem miasta oraz okolicznościowych pocztówek.

(fot. Urszula Kędziora)

(N.S/WLLD)

Komentarze (3)

JohnTravoltaJohnTravolta

2 4

Napiszę szczerze. To, co zostało wykonane na rynku w Mordach czy jak to inaczej nazwać (?) za kilka mln złotych to jest po prostu jakieś nieporozumienie. Mieszanka różnych stylów, naćkane niepotrzebnie jakichś *%#)!& Jak się jedzie w nocy to jest wrażenie, że wylądował ogromny, świecący statek kosmiczny a zaraz wysiądzie 8. pasażer Nostromo. Panie Burmistrzu, radni - powinniście tak jak przed pomnikiem stanąć przed mieszkańcami, spuścić ciężkie od myślenia głowy i wytłumaczyć się z tego, co możemy widzieć każdego dnia. To jest po prostu porażka. Jest mi za Was wstyd. Mam nadzieję, że to był strzał w kolano a kolejny włodarz miasta będzie konsekwentnie wywiązywał się ze swoich obowiązków a nie stał z dumnie wypiętą piersią pod pomnikiem bohaterów, zasłaniając go swoją dumnie wypiętą piersią. Przemyślcie sprawę i weźcie się do roboty. Nie tak miało być. 15:09, 08.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Oliwia  Oliwia

1 4

Igrzyska za 3 miliony złotych długu. Burmistrz się bawi a gawiedź będzie składać się na długi 19:06, 08.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SiedlczaninSiedlczanin

1 1

Nie widziałem jeszcze tego skwerku na żywo, ale o.k. jest coś nowego, ... patrząc na zdjęcia to nawet ładnie się tam teraz zrobiło. Ja mieszkam gdzie indziej i nie będę kożystał. Co roku w listopadzie tamtędy przejeżdżam i fajnie że ktoś się w końcu wziął za ten bałagan - bo do tej pory jak widać nie było chętnego... jedynie do stołka wielu się pchało. Nie ma co narzekać, jak byście chcieli w centrum Mordów Pałac Kultury to koszty byłyby większe... nikt za darmola nie zrobi. W Siedlcach jeszcze większa kasa idzie na takie tematy, a jak się komuś nie podoba to niech pije po krzakach bo tam teraz raczej już dyskretnie się nie da :-) Pozdrawiam. 16:44, 10.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone