Zamknij

Turniej szachowy z okazji X edycji Narodowego Dnia Sportu

13:32, 21.09.2022 Oprac. KS Aktualizacja: 13:32, 21.09.2022
Skomentuj

18 września w SP nr 3 w Siedlcach odbył się turniej szachowy z okazji X edycji Narodowego Dnia Sportu, rozegrany systemem szwajcarskim 7 rund z tempem 15 min + 5 s za ruch.

Turniej został zorganizowany w ramach X edycji projektu „Narodowy Dzień Sportu”. Zeszłoroczna IX EDYCJA NARODOWEGO DNIA SPORTU W PIGUŁCE w treningach w ramach IX edycji NDS wzięło udział 350 000 osób, podczas NDS odbyło się ponad 600 darmowych treningów i spotkań w całej Polsce, w Narodowy Dzień Sportu zaangażowało się ok. 300 miejscowości z całej Polski, o Narodowym Dniu Sportu informowały wszystkie ważne media w Polsce. Finał odbywa się na Stadionie Narodowym.

Organizatorzy: Fundacja Zwalcz Nudę – www.zwalcznude.pl, Klub Szachowy „Skoczek” Siedlce https://skoczeksiedlce.pl, Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki.

Turniej był otwarty dla wszystkich chętnych. W turnieju udział wzięło 33 zawodników i zawodniczek w tym 4 mężczyzn, 1 kobieta, 26 chłopaków do lat 18, 2 dziewczyny do lat 18. Mimo charakteru promocji aktywnego spędzania czasu początkujących było dość mało. Lokalny turniej okazał się z bardzo silną obsadą. Gościliśmy wyjątkowo silnych młodych zawodników z regionu. Wiele z tych nazwisk jest dobrze znane w środowisku szachowym. Topowi zawodnicy rangi mistrzostw Polski Juniorów. Utytułowani zawodnicy np. podium Mistrzostw Mazowsza w swoich klasyfikacjach wiekowych. Kilku zawodników i zawodniczek kadry wojewódzkiej KSz „Skoczek” Siedlce. Zasięg odległości również imponujący. Większość oczywiście z Siedlec i okolic, jednak pojawili się też zawodnicy z Dęblina, Sokołowa Podlaskiego, Bojmia.

WYNIKI

- Jesteśmy zaskoczeni, ponieważ skala wydarzenia Narodowego Dnia Sportu jest ogromna. W kraju odbyło się kilka wydarzeń szachowych, a mimo to Klub Szachowy „Skoczek” był jedynym organizatorem z miasta Siedlce. Przynajmniej na podstawie wyszukiwarki projektowej. Mimo wszystko bardzo cieszy frekwencja na poziomie 33 uczestników. Praktycznie cała sala była pełna zawodników. Z lokalnego turnieju wyszedł bardzo silny turniej regionalny. W większości dyscyplin sportowych wiek, płeć, budowa ciała ma bardzo istotne znaczenie. W szachach wcześniej wymienione również są ważne i maja wpływ na wyniki sportowe, jednakże najistotniejsze są zdolności intelektualne i poświęcony czas nad „studiowaniem” głębi szachowych możliwości. O sile turnieju świadczy fakt, że najsilniejszy dorosły zajął dopiero 8 miejsce, inni byli w połowie stawki. Najsilniejsi byli juniorzy (w szachach osoby do lat 18) i to nie z szkół średnich, a ze szkół podstawowych! Ograniczyliśmy wyniki do najlepszej 10 wśród chłopców do lat 18. Osoby zamykające listę najlepszych szachistów turnieju to utytułowani zawodnicy z wielokrotnym podium na lokalnych turniejach. Środek tabeli to silni zawodnicy lokalni. Zaś listę wyników zamykały również osoby z osiągnięciami szachowymi. Mimo zachęcania do debiutu turniejowego początkujący szachiści byli w mniejszości. Jednak siła zawodników i ranga turnieju przyciągnęła nieplanowanego gościa Pana Andrzeja Czaplę bardzo silnego w regionie, utytułowanego zawodnika II ligi seniorów. Obecnie zajmującego się nauczaniem szachów w przedszkolach. Sumarycznie całokształt bardzo cieszy organizatorów i samych uczestników. Dziękujemy organizatorowi krajowego Fundacji Zwalcz Nudę – www.zwalcznude.pl , która corocznie organizuje taką wspaniałą inicjatywę do której zapraszają nawet tak lokalne stowarzyszenia jak nasz Siedlecki Klub Szachowy „Skoczek” Siedlce. Dziękujemy panu Dariuszowi Krupińskiemu dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Siedlcach za kilkanaście lat udostępniania sal na wydarzenia szachowe. Bez Pana Dariusza turniej mógłby się nie odbyć. Dziękujemy uczestnikom za udział w wspólnym wspieraniu promocji dyscypliny szachowej - podsumowali organizatorzy.

(Oprac. KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%