Pogoń Siedlce w drugiej połowie zeszłego roku, znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Klub posiadał spore zaległości, które wynosiły łącznie około 800 tysięcy złotych. Takiej kwoty brakowało, aby uregulować najpilniejsze zobowiązania wobec wierzycieli klubu.
Nowy zarząd, na czele którego stanął lokalny przedsiębiorca Łukasz Jarkowski, szybko podjął działania, zmierzające do naprawy sytuacji finansowej klubu. Przeprowadzono duże cięcia oraz wprowadzono plan oszczędnościowy, którego głównym założeniem było ograniczenie wydatków klubu do wymaganego minimum, pozwalającego na funkcjonowanie klubu występującego na szczeblu centralnym rozgrywek piłkarskich w Polsce.
W ślad za działaniami zmierzającymi do poprawy sytuacji finansowej, szła działalność zmierzająca do zmiany wizerunku ,co miało przyczynić się do przedstawienia Pogoni Siedlce jako atrakcyjnego i rozpoznawalnego klubu na piłkarskiej mapie Mazowsza. Argumentów pozwalających na podjęcie działań marketingowych, było bardzo dużo – zarówno pod kątem sportowym jak i historycznym. Pogoń bowiem, to jedna z najmocniejszych drużyn w obszarze województwa, która obok Legii Warszawa, Znicza Pruszków, Pogoni Grodzisk Mazowiecki i Radomiaka Radom, występująca na szczeblu centralnym. Dopiero w obecnym sezonie do tego grona dołączyła Polonia Warszawa.
Innym argumentem przemawiającym za znaczeniem Pogoni Siedlce na piłkarskiej mapie Polski jest jej położenie. Bowiem na obszarze pomiędzy Warszawą, Białymstokiem a Lublinem, stanowi jedyny klub występujący na szczeblu centralnym. Fakt ten sprawia, że Pogoń śmiało może być uznawana za piłkarskiego reprezentanta wschodniego Mazowsza.
Inną mocną stroną, przemawiającą za rozpoznawalnością Pogoni Siedlce byli jej wychowankowie oraz osoby związane z klubem w trakcie jej historii, które przyłączyły się do akcji ratowania klubu. Akcja #RatujęPogoń połączona ze zbiórką pieniężną, zaczęła się szybko rozprzestrzeniać. Stopniowo, dzień po dniu włączały się do niej osoby prywatne, firmy a nawet szkoły. Dużym zaangażowaniem wykazał się między innymi właściciel grupy ARCHE - pan Władysław Grochowski, zespół taneczny CaroDance z Siedlec. Swoje działania w social-mediach podjęli najbardziej znani wychowankowie Klubu - Artur Boruc, Jacek Kiełb i Maciej Rosołek. Zbiórkę upublicznił także występujący przed laty w Siedlcach Kacper Skibicki, obecnie reprezentujący warszawską Legię. Bardzo emocjonalny film nagrał pochodzący z Siedlec aktor – Marcin Mroczek.
Akcja przyniosła zamierzony efekt. Pogoń Siedlce zaczęła być postrzegana jako instytucja otwarta, przyjazna i taka, która wychodzi naprzeciw ku lokalnej społeczności. W klubie pojawił się program wolontariatu, umożliwiający rozwijanie swoich umiejętności uczniom szkół ponadpodstawowych. Dużym powodzeniem cieszyła się również inicjatywa #BliżejPogoni w ramach której uczniowie szkół z Powiatu Siedleckiego mieli okazję do spotkań z zawodnikami. W realizacji projektów zbliżających Pogoń Siedlce do mieszkańców regionu, nie przeszkodziła przerwa wakacyjna. Dzięki wsparciu spółki Energa Grupa ORLEN, klub rozwinął Mobilną Akademię Pogoni Siedlce. W jej ramach doszło do szeregu spotkań dzieci z zawodnikami, umożliwiającymi aktywne spędzenie czasu wolnego.
Energa Grupa ORLEN stała się jednym z licznych sponsorów klubu. W ciągu ostatnich miesięcy grono to poszerzone zostało między innymi o Polimex Mostostal, Sed-Bud, MaxPol, LiR, APiS, Tasta, Go Work czy Eurorent. Swoje wsparcie zadeklarowała również sieć sklepów TOPAZ, Suzuki Pielech czy Carolina Medical Center - partner medyczny klubu., a także Zakład Mięsny Mościbrody, który zyskał tytuł Sponsora Tytularnego klubowej Akademii. 30 sierpnia doszło do podpisania kolejnej umowy z firmą MalPol. Tym samym klub zyskał 44 sponsora w obecnym roku, znacząco przekraczając kwotę wsparcia uzyskaną od partnerów biznesowych w roku poprzednim.
Pogoń Siedlce przez ostatnich 10 miesięcy przeszła bardzo dużo. Klub, który pod koniec października 2021 roku był bliski upadku, dziś może być pewny swojej dalszej egzystencji, dzięki wsparciu sponsorów, Urzędu Miasta oraz zaangażowaniu lokalnej społeczności.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz