Puchar został w Zbuczynie. Historyczny triumf Wektry

08:01, 22.10.2020 KS Aktualizacja: 15:23, 26.10.2020

Wektra Zbuczyn po raz pierwszy w historii wygrała okręgowy Puchar Polski.

Faworytem był IV-ligowy Tygrys Huta Mińska, ale już przed gwizdkiem miał pecha. Trzech piłkarzy przewidywanych do gry w wyjściowej jedenastce utknęło w korkach i trener Robert Parzonka był zmuszony do korekt. Pomimo roszad skład Tygrysa prezentował się okazale. To beniaminek IV ligi przez większość meczu kontrolował piłkę. Wektra skupiła się na obronie własnej szesnastki i szukaniu szczęścia po stałych fragmentach lub kontratakach.

W pierwszej połowie umiejętności Jakuba Kielaka sprawdzili Jan Mruz z rzutu wolnego oraz Jakub Bobryk po indywidualnej akcji. Tygrys miał zdecydowanie więcej sytuacji. Jedną z nich wykorzystał Dawid Matak, który zmieścił piłkę przy bliższym słupku. Wektra sprezentowała tego gola rywalom. Damian Prokurat nabił Daniela Żurawskiego, a to stało się asystą przy jedynym trafieniu w pierwszej połowie.

W drugiej połowie mecz rozkręcił się. Po przerwie na placu gry zameldował się tercet spóźnialskich, ale to nie oni byli bohaterami. Jeżeli już to miano antybohatera zasługuje Sebastian Kwaczreliszwili, który marnował dogodne sytuacje pod bramką gospodarzy. W 69 minucie po rzucie rożnym bitym przez Jana Mruza piłkę do własnej bramki wpakował Jakub Pasik. Wektra złapała wiatr w żagle. W 78 minucie Michał Mruz przeprowadził blisko 50-metrowy rajd zakończony finezyjnym strzałem nad Kielakiem.

Z ławki Tygrysa w kierunku piłkarzy padły słowa o wstydzie. IV-ligowiec zabrał się więc do pracy. Piłkarze Parzonki osiągnęli przewagę i w 88 minucie rezerwowy Michał Koszela doprowadził do wyrównania. Po chwili Kamil Bobryk miał na nodze piłkę meczową, ale znakomitą paradą popisał się Kielak. Remis 2:2 utrzymał się do ostatniego gwizdka, więc sędzia zarządził rzuty karny.

W serii rzutów karnych trafili wszyscy poza Hubertem Kornetem. Strzał defensora obronił Damian Krasuski, a puchar został w Zbuczynie.

Obie drużyny będą reprezentować region siedlecki na szczeblu mazowieckim. Wektra otrzymała czek na 2500 złotych, zaś Tygrys będzie mógł zakupić sprzęt w kwocie 1000 złotych.

21.10.20, 15:05 – Zbuczyn

OPP: Wektra Zbuczyn – Tygrys Huta Mińska 2:2 (0:1) k. 5-3

Bramki: Jakub Pasik 69 (s), Michał Mruz 78 – Dawid Matak 33, Michał Koszela 88

Karne: 1-0 Emil Michalak, 1-1 Michał Koszela, 2-1 Michał Mruz, 2-1 Hubert Kornet (obroniony), 3-1 Jan Mruz, 3-2 Sebastian Kwaczreliszwili, 4-2 Maciej Jasiński, 4-3 Konrad Biesiada, 5-3 Dominik Piekutowski

Wektra: 91. Damian Krasuski – 33. Kamil Bobryk, 4. Dominik Piekutowski, 24. Emil Michalak, 6. Damian Prokurat – 21. Patryk Żółkowski (84, 32. Cezary Kruk), 20. Maciej Jasiński (46, 11. Maciej Wróbel), 34. Jan Mruz, 19. Przemysław Jasiński, 9. Michał Mruz – 25. Jakub Bobryk (67, 5. Damian Golec)

Tygrys: 12. Jakub Kielak – 18. Dawid Matak, 5. Jakub Pasik, 19. Hubert Kornet, 7. Daniel Kuć (46, 4. Kamil Panufnik) – 9. Mateusz Bartoszewski (46, 20. Mateusz Podgórski), 14. Mateusz Gromysz (69, 16. Mikołaj Chałabis), 17. Konrad Biesiada, 13. Daniel Żurawski, 8. Piotr Haber (54, 2. Michał Koszela) – 15. Maciej Wereda (46, 11. Sebastian Kwaczreliszwili)

Żółte kartki: Michał Mruz 61 – Piotr Haber 31

Sędzia: Karol Wójcik (Siedlce)

ramka meczowa: SportSiedlce.pl