Pogoń zostaje w II lidze! Stalówka pękła

18:47, 25.07.2020 KS Aktualizacja: 20:40, 27.07.2020

Stojąca nad przepaścią Pogoń pojechała do Stalowej Woli, aby ratować II ligę. Siedlczanie wygrali 3:0 i się utrzymali.

Trener Bartosz Tarachulski dokonał dwóch zmian w wyjściowej jedenastce. Wykartkowanego Eryka Więdłochę zastąpił Norberta Wojtuszka, zaś miejsce kontuzjowanego Dominika Sadzawickiego zajął Tomasz Margol.

W 3 minucie Wojtuszek urwał się prawą flanką, ale zacentrował zbyt głęboko. Testowany niegdyś w Pogoni Dawid Pietrzkiewicz pewnie chwycił piłkę. Stalówka odpowiedziała po kornerze. Krzysztof Kiercz groźnie główkował, a Rafała Misztala wyręczył Tomasz Margol. Pierwszy kwadrans był przeciętny. W 18 minucie aktywny Dominik Chromiński przeprowadził indywidualną akcję, po której piłka musnęła górną część poprzeczki.

Po pół godzinie gry obie drużyny udały się na przerwę na uzupełnienie płynów. Do tego czasu przewagę optyczną posiadali gospodarze Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej. Pogonistom brakowało spokoju przy budowaniu akcji. W 36 minucie Marcin Kozłowski II podał do Macieja Firleja, który skiksował mają przed sobą tylko bramkarza. Chwilę później Bartosz Wiktoruk przestrzelił ze skraju pola karnego.

W 44 minucie Bartosz Wiktoruk podał do Kozłowskiego II, który uderzył obok dalszego słupka. Wychowanek łukowskich Orląt nie potrzebował wiele czasu na rehabilitację. Piotr Marciniec przejął piłkę na środku boiska, po czym dograł do Kozłowskiego II, a ten przelobował Pietrzkiewicza.

Do drugiej połowy obie drużyny przystąpiły w niezmienionych składach. W 53 minucie strzał z dystansu oddał Wiktoruk. Piłka trafiła w głowę Firleja i... minęła bramkę. Gdyby futbolówka leciała do celu to nikt nie zatrzymałby jej. W 54 minucie Firlej popisał się kapitalnym uderzeniem z ponad 20 metrów. Pogoń prowadziła 2:0 i była jedną nogą utrzymana.

Walcząca o życie Stalówka zamierzała rzucić się do ataku, jednak jej plany spaliły na panewce. Trener Szymon Szydełko nie miał zamiaru czekać na rozwój wypadków i dokonał potrójnej zmiany. W 62 minucie Marciniec przestrzelił zza pola karnego. Czas leciał, a wynik nie ulegał zmianie. Stal była wyraźnie podłamana i wyglądała na ekipę, która nie wierzy w końcowy sukces.

Na kwadrans przed końcem meczu do Stalowej Woli dotarł wynik z Wronek. Błękitni wyszli na prowadzenie i na ten moment byli w II lidze kosztem Stalówki. Miejscowi kibice zgodnie skandowali: - Co wy robicie, naszą Stalówkę hańbicie. Pogoń korzystała na dołku rywali. Strzał Adama Mójty z rzutu wolnego nad poprzeczką przeniósł Pietrzkiewicz, a uderzenie Oskara Repki było nieznacznie niecelne.

W 83 minucie Stalówka mogła zdobyć gola kontaktowego, ale Misztal do spółki z Ivanem Ocenasem uratowali Pogoń od utraty bramki. Siedlczanie wyszli z kontrą i dobili gospodarzy. W decydującym momencie Mójta idealnie dośrodkował na głowę Kamila Walkowa, który pokonał Pietrzkiewicza po raz trzeci. W 87 minucie po kolejnej kontrze Mateusz Kluzek został uprzedzony na 17 metrze przez Pietrzkiewicza. W pierwszej minucie doliczonego czasu gry Pogoń wyszła z kontrą. Walków obsłużył Repkę, który po ręce Pietrzkiewicza trafił w poprzeczkę. 3:0 to był najniższy wymiar kary.

Pogoń utrzymała się na szczeblu centralnym. Nowy sezon II ligi rozpocznie się w ostatni weekend sierpnia. Do rywalizacji stanie 19 drużyn, ale wobec reorganizacji Ekstraklasy spadną tylko trzy. Zanim jednak piłkarze wrócą na ligowe boiska Pogoń czeka czas ważnych rozmów i decyzji. Na 13 sierpnia zaplanowano Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków klubu.

25.07.20, 17:00 – Stalowa Wola

II liga: Stal Stalowa Wola – Pogoń Siedlce 0:3 (0:1)

Bramki: Marcin Kozłowski II 45, Maciej Firlej 54, Kamil Walków 84

Stal S. W.: 33. Dawid Pietrzkiewicz – 16. Bartosz Sobotka (58, 2. Adam Waszkiewicz), 21. Piotr Witasik, 24. Krzysztof Kiercz (58, 13. Przemysław Stelmach), 19. Szymon Jarosz, 5. Piotr Zmorzyński (71, 15. Filip Szifer) – 7. Michał Płonka, 20. Szymon Jopek, 10. Piotr Mroziński, 11. Dominik Chromiński (58, 27. Adrian Szczutowski) – 17. Kacper Śpiewak

Pogoń: 12. Rafał Misztal – 8. Tomasz Margol, 18. Ivan Ocenas, 31. Bartosz Brodziński, 14. Bartłomiej Olszewski – 15. Norbert Wojtuszek, 55. Oskar Repka, 7. Piotr Marciniec (89, 99. Dominik Barciak), 20. Marcin Kozłowski II (65, 6. Adam Mójta), 10. Bartosz Wiktoruk (78, 17. Mateusz Kluzek) – 19. Maciej Firlej (82, 9. Kamil Walków)

Sędzia: Paweł Kukla (Kraków)

Żółte kartki: Piotr Mroziński 36, Szymon Jopek 58, Piotr Witasik 60, Michał Płonka 62, Przemysław Stelmach 77, Adrian Szczutowski 86 – Oskar Repka 42, Przemysław Sałański 43 (na ławce rezerwowych), Marcin Kozłowski II 64