Osoby z wykształceniem humanistycznym często stają przed niemałym wyzwaniem, jakim jest znalezienia zatrudnienia, które przede wszystkim byłoby satysfakcjonujące, ale także dobrze płatne. Co zatem można robić po takim kierunku studiów? Oto kilka ścieżek kariery, które mogą rozważyć humaniści.
Humanista - kto to dokładnie?
Humanista to osoba, która specjalizuje się w naukach humanistycznych. Może to być literatura, filozofia, języki obce, historia, sztuka czy nawet kulturoznawstwo. Studia humanistyczne przede wszystkim skupiają się na dokładnym poznaniu kultury, wartości, historii czy też języka. Warto też wiedzieć, że osoba z wykształceniem humanistycznym charakteryzuje się szerokim spojrzeniem na świat. Dodatkowo humanistyka uczy krytycznego myślenia, umiejętności analizy tekstów, zrozumienia różnego rodzaju kontekstów kulturowych, a także zdolności do jasnego i przekonującego formułowania myśli. Wszystkie wspomniane umiejętności są cenione w wielu różnych zawodach, a przy tym doceniane przez pracodawców.
Możliwości kariery dla humanistów
Dziennikarstwo i media
To klasyczna ścieżka kariery dla wielu absolwentów studiów humanistycznych, zwłaszcza tych ze specjalizacją w komunikacji, dziennikarstwie czy też literaturze. Warto wiedzieć, że praca w mediach oferuje możliwość wykorzystania umiejętności tworzenia treści, analitycznego myślenia, pozwala rozwijać kreatywności, a także ważne są liczne umiejętności miękkie. A zatem dziennikarze, redaktorzy, copywriterzy, korektorzy treści to tylko niektóre z zawodów, w których humaniści mogą znaleźć satysfakcjonujące oferty pracy.
Edukacja
Inna ścieżka kariery dla osób po kierunkach humanistycznych, szczególnie gdy zostało to połączone z pedagogiką, to nauczanie. Absolwenci filologii polskiej ze specjalizacją nauczycielską mogą nauczać w szkołach, na uniwersytetach lub pracować w innych instytucjach edukacyjnych tam, gdzie potrzebne są osoby do pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Co więcej, po takich kierunkach ma się szans również angażować się w tworzenie programów edukacyjnych, zająć się doradztwem edukacyjnym czy prowadzeniem warsztatów i szkoleń. Wszystko zależy od specjalizacji studiów albo dodatkowych kursów.
Kultura i sztuka
Humaniści to także osoby z wykształceniem kulturoznawczym albo historia sztuki. Oznacza to, że można w takiej sytuacji szukać pracy w muzeach, galeriach, teatrach oraz innych instytucje kultury. Pomysłem na karierę może być praca kuratora, organizatora wydarzeń kulturalnych, czy pracownika działu edukacji w muzeum.
Chcesz wiedzieć, co obecnie cenią najbardziej pracodawcy i na jakie stawki możesz liczyć? Sprawdź oferty pracy w Świebodzinie.
Marketing i reklama
Sektor marketingu i reklamy ceni sobie kreatywność, umiejętność analizy rynku i zrozumienie potrzeba konsumenta – wszystko to, co pozwalają zdobyć studia humanistyczne. Jeśli więc lubisz pracę kreatywną, nie boisz się tworzyć treści, to możesz spróbować swoich sił jako specjalista ds. content marketingu, copywriter, badacz rynku albo nawet na stanowisku specjalisty ds. strategii marki to role. Z pewnością będziesz mógł się rozwijać.
Tłumaczenia
Jeśli studia humanistyczne obejmowały naukę nie tylko języka polskiego, ale też języków obcych, to praca tłumacza może być niezwykle atrakcyjną ścieżką kariery. Można postawić na tłumaczenia pisemne, ustne, gdzie umiejętności językowe są na wagę złota. Co więcej, można się także specjalizować w tłumaczeniach języka polskiego.
Doradztwo
Humanistyczne podejście do problemów i umiejętności komunikacyjne są cenne w wielu typach doradztwa – od kariery zawodowej po rozwój osobisty. Doradcy mogą pracować w firmach konsultingowych, instytucjach publicznych czy jako niezależni konsultanci.
A może postawić na zupełnie inny sektor? Sprawdź więc oferty pracy IT w Łodzi.
Podsumowanie
Choć wielu osobom wydaje się, że ścieżka zawodowa humanistów jest nieco ograniczona, to jednak stanowi to mylne przekonanie. Warto zdawać sobie sprawę, że różnorodność zawodów jest tak duża, że z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Ważne jest, aby próbować różnych opcji, rozwijać dodatkowe umiejętności i być otwartym na niekonwencjonalne ścieżki zawodowe. Znajomość literatury, historii, psychologii, sztuki czy filozofii może być fundamentem do budowania unikalnej i satysfakcjonującej kariery.