Zamknij

Co zrobić, gdy Twoja firma jest obciążona długami?

11:28, 05.01.2023 Materiał promocyjny Aktualizacja: 11:30, 05.01.2023
Skomentuj

Wybuch wojny w Ukrainie, galopująca inflacja i wciąż odczuwalne dla przedsiębiorców skutki pandemii COVID mogą powodować utratę płynności finansowej. Jeśli Twoja firma także zmaga się z długami, nie załamuj rąk. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić swoją sytuację i wyjść na finansową prostą.
Jak wynika z badania „Skaner MŚP” dla BIG InfoMonitor, hamowanie gospodarki zaczyna coraz bardziej odbijać się na kondycji finansowej firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Niemal co czwarty przedsiębiorca przyznaje, iż doświadczył w tym roku realnego ryzyka likwidacji swojego biznesu. Dodatkowym źródłem stresu coraz częściej staje się kondycja partnerów biznesowych – prawie 36 proc. badanych obawiało się niewypłacalności kontrahentów w 4 kwartale 2022 r. W tych warunkach nie dziwi fakt, że co trzecia firma zapytana o prognozę swojej kondycji odpowiada, że będzie gorzej.
Jeśli Ty także borykasz się z długami, nie musisz biernie czekać „aż Twoja łódź zatonie”. Sprawdźmy, co możesz zrobić, gdy Twoja firma jest obciążona zadłużeniem.

Masz długi? Oto 5 sposobów, jak sobie z nimi poradzić
Zadłużenie firmy to nie tylko kłopotliwa, ale dla wielu przedsiębiorców także wstydliwa sytuacja. Pierwszym krokiem do wyjścia na finansową prostą powinno być więc przyznanie się (często przede wszystkim przed samym sobą) do aktualnego stanu rzeczy, wzięcie za niego odpowiedzialności i podjęcie szczerej decyzji o zmianie. Bez niej kolejne działania już na starcie będą spisane na straty. Co możesz zrobić?

1. Rzetelnie przeanalizuj sytuację finansową swojej firmy

Pierwszym krokiem do spłaty długów powinna być rzetelna analiza sytuacji finansowej firmy. Wygospodaruj trochę wolnego czasu, weź do ręki kartkę i ołówek i spisz wszystkie długi, z jakimi boryka się Twoja firma. Oprócz kwot uwzględnij także dane wierzycieli oraz terminy spłaty każdego długu. Na koniec zsumuj kwoty wszystkich zobowiązań. W ten sposób zyskasz przejrzysty obraz sytuacji i być może po raz pierwszy od długiego czasu skonfrontujesz się z prawdą na temat firmowych finansów. Choć wyniki analizy mogą napawać Cię smutkiem i frustracją, pamiętaj także o drugiej stronie medalu. Odwracanie głowy od prawdy nie sprawi, że długi znikną, a brak działań może pogrążyć Cię jeszcze bardziej. Zamiast załamywać ręce, pogratuluj sobie pierwszego kroku i…

2. Zastanów się, jak zmniejszyć koszty i zwiększyć dochody
W momencie kryzysu wielu przedsiębiorców szuka sposobów na zmniejszenie kosztów i zwiększenie dochodów. Jeśli myślisz, że wykorzystałeś już wszystkie rozwiązania… szukaj dalej. Być może możesz przenieść prowadzoną do tej pory stacjonarną działalność do internetu, pozyskać tańszych dostawców lub zaoferować swoim klientom nowy produkt, który wyprodukujesz stosunkowo szybko i niewielkim kosztem? Jeśli to możliwe, poproś o rady bliskich, którym ufasz. Zgodnie ze znanym przysłowiem Co dwie głowy, to nie jedna.

3. Poproś o pomoc w spłacie długów
Aby poprawić swoją sytuację finansową, schowaj do kieszeni dumę i poproś bliskich o pomoc w spłacie długów. Jeśli przyjaciele lub rodzina zaoferują Ci możliwość finansowego wsparcia, koniecznie zadbaj o to, aby podpisać z nimi umowę pożyczki, która określi prawa i obowiązki obu stron. Dokument zapewni Wam poczucie bezpieczeństwa, pozwoli uniknąć niedomówień i błędnych interpretacji słowach ustaleń.

4. Skontaktuj się z wierzycielami
Kolejnym krokiem procesu spłaty długów powinien być kontakt z wierzycielami i próba ugodowego rozwiązania sporu. Zanim wykonasz niezbędne telefony, przygotuj strategię działania — zastanów się, jaką kwotę miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Jeśli przestawisz wierzycielowi rozsądne rozwiązanie, istnieje duża szansa na to, że ten przystanie na Twoje warunki. Kierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego i egzekucyjnego wiąże się bowiem dla niego nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale także z ogromem czasu i stresu. Pozasądowe załatwienie sprawy leży więc nie tylko w Twoim, ale także w interesie wierzyciela.

5. Trzymaj się zaplanowanej strategii
Niezbędnym elementem powodzenia w spłacie długów jest konsekwencja. Jeśli potrafisz wygospodarować w budżecie pieniądze na spłatę zadłużenia i ustalić z wierzycielem warunki spłaty, konsekwentnie się ich trzymaj. Dzięki temu zyskasz wiarygodność, zaufanie i znajdziesz się na najlepszej ścieżce do wyjścia z zadłużenia.

Zadłużenie firmy może mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje — nie tylko dla portfela, ale także dla wizerunku przedsiębiorstwa. Aby ich uniknąć, już dziś weź sprawy w swoje ręce i zacznij działać. Im szybciej rozpoczniesz walkę o naprawę firmowych finansów, tym szybciej wyjdziesz na finansową prostą.

(Materiał promocyjny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%