Zamknij
REKLAMA

Ile kosztuje upgrade komputera?

09:51, 18.10.2022 Materiał zewnętrzny Aktualizacja: 09:59, 18.10.2022
Skomentuj

Wymagania sprzętowe i potrzeby współczesnych użytkowników zmieniają się niezwykle szybko. Wiele osób decyduje się więc na zmodernizowanie już posiadanego komputera, by nie martwić się koniecznością zakupu nowego. Ile kosztuje takie przedsięwzięcie?

Co obejmuje upgrade komputera?

Upgrade komputera powinien obejmować przede wszystkim jego najważniejsze komponenty, czyli procesor i płytę główną. To właśnie te elementy wpływają na ogólną wydajność sprzętu. Należy wymieniać je razem, ponieważ nie wszystkie procesory AMD czy Intel pasują do każdej płyty głównej. Znaczenie ma też to, w jakim urządzeniu zamierzasz korzystać z zakupionych podzespołów. Modele do komputerów stacjonarnych są bowiem zupełnie inne od tych do laptopów. Komponenty do modernizacji znajdziesz tutaj: https://www.sferis.pl/plyty-glowne-2894.

W wielu przypadkach niezbędne jest również wymienienie karty graficznej, która musi być odpowiednio wydajna przede wszystkim w trakcie grania gry czy pracy z zaawansowaną grafiką. W niektórych komputerach wciąż znajdują się dyski HDD. W trakcie upgrade’u warto wymienić je na nowsze modele SSD, które są wydajniejsze.

W trakcie modernizacji komputera nie trzeba oczywiście wymieniać wszystkich podzespołów. Jeśli nowe elementy są kompatybilne z tymi starymi, wystarczy wymienić tylko niektóre z nich. Zwykle jednak bardziej współczesne generacje mają to do siebie, że nie pasują do tych poprzednich. Jeśli więc modernizujesz komputer po kilku latach, zwykle jest niezbędna wymiana wszystkich kluczowych podzespołów.

Ile kosztuje upgrade komputera?

Upgrade komputera nie jest więc tanim przedsięwzięciem. Kosz zakupienia procesora to zwykle co najmniej kilkaset złotych. Jeśli masz większe potrzeby, związane np. z obróbką grafiki 3D czy graniem w gry, cena ta wzrośnie kilkukrotnie. Najdroższe procesory kosztują kilka tysięcy złotych.

Płyty główne są sercem komputerów, dlatego ich cena potrafi być jeszcze wyższa. Specjalistyczne propozycje to nawet 15 000 złotych. Najsłabsze płyty główne kosztują około 300 zł, a te ze średniej półki – 2000-3000 złotych. Jeśli chodzi karty graficzne, zwykle na długo utrzymują one wysoką cenę. Wiele modeli kosztuje minimum 1500 złotych. Bardziej zaawansowane produkty to koszt nawet 5000 złotych. Zdecydowanie najtańsze są dyski SSD. Podstawowe modele kosztują już 100 zł, a te droższe zwykle nie przekraczają 1000 zł.

Upgrade komputera w celu dostosowania go do zmieniających się wymagań użytkownika i nowoczesnych produkcji jest więc kosztem co najmniej kilku tysięcy złotych. Wiele osób decyduje się na złożenie nowego egzemplarza urządzenia. Często bowiem po zmianie płyty głównej, procesora czy dysku może okazać się wymienienie także obudowy i zasilacza. W skrajnych przypadkach, szczególnie u miłośników gier i grafiki 3D, koszt modernizacji komputera to ponad 20 tysięcy złotych. Nie zawsze trzeba jednak stawiać na najbardziej zaawansowane technologie. Często wystarczą te ze średniej półki cenowej, ale muszą być one ze sobą kompatybilne.

(Materiał zewnętrzny)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%