Zamknij
REKLAMA

Na co banki zwracają uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt hipoteczny?

11:42, 05.10.2022 Materiał zewnętrzny Aktualizacja: 11:49, 05.10.2022
Skomentuj

Kredyt hipoteczny jest jednym z produktów finansowych, po które Polacy sięgają najchętniej. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż hipoteka jest często jedyną szansą na przeprowadzenie remontu lub zakup nieruchomości. Zanim jednak będziesz mógł się cieszyć swoim własnym domem lub mieszkaniem, czeka Cię długa droga, a jej pierwszy krok to przyznanie kredytu. Sprawdź, jakie kwestie bierze pod uwagę bank, zanim udzieli pożyczki. 

Dokumenty potrzebne do wniosku o kredyt hipoteczny

Chociaż największe znaczenie przy przyznaniu kredytu ma oczywiście zdolność kredytowa, hipoteka będzie wymagała przedstawienia szeregu różnych dokumentów. Odpowiedź na pytanie, które z nich powinna przygotować osoba starająca się o przyznanie kredytu, jest trudne, gdyż zależy to od kilku czynników:

  • formy zatrudnienia;
  • statusu nieruchomości;
  • wymagań konkretnego banku.

Ogólnie można jednak powiedzieć, że do uzyskania kredytu hipotecznego będą potrzebne trzy grupy dokumentów:

  • dokumenty potwierdzające nasze dochody, ich ciągłość oraz formę zatrudnienia. W tym celu najczęściej przedstawia się umowę o pracę lub PIT-36;
  • dokumenty potwierdzające naszą tożsamość – najczęściej należy przedstawić dowód osobisty i wypełnić osobny formularz z danymi;
  • dokumenty dotyczące nieruchomości – odpis z księgi wieczystej danego budynku, operat stworzony przez rzeczoznawcę majątkowego.

Kredyt hipoteczny a wysokość zarobków i forma zatrudnienia

Przy ocenie zdolności kredytowej przez bank kluczową kwestią są nasze dochody. To w dużej mierze od nich zależy, czy bank uzna, że damy sobie radę ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. W przypadku kredytu hipotecznego znaczenie ma także forma zatrudnienia. Należy pamiętać, że hipoteka jest z założenia zobowiązaniem długoterminowym, w związku z czym banki chętniej przyznają je osobom, których dochód jest nie tylko odpowiednio wysoki, ale także stabilny.

Co to oznacza, że dochód jest stabilny? Banki postrzegają w ten sposób osoby , które wykonują swoje obowiązki w formie umowy o pracę. Daje im to pewność, że kredytobiorca nie zostanie zwolniony z dnia na dzień i będzie miał możliwość, żeby spłacać kredyt bez żadnych przerw i opóźnień.

Nie oznacza to oczywiście, że samozatrudnieni czy osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło nie mogą złożyć wniosku o kredyt hipoteczny. Najczęściej jednak będą oni musieli przedstawić dodatkowe dokumenty, których zadaniem będzie uwiarygodnienie ich stanu finansowego.

Jak wiek wpływa na zdolność kredytową?

Przyjęło się uważać, że młodej osobie trudniej będzie uzyskać kredyt hipoteczny właśnie ze względu na wiek. Jak to wygląda w rzeczywistości? Jest to prawda, ale tylko połowiczna.

Młoda osoba może nie mieć

historii kredytowej, co spowoduje, ze bank nie będzie wiedział, czy ma do czynienia z rzetelnym kredytobiorcą.  Działa to podobnie w drugą stronę – w przypadku osób starszych, które starają się o przyznanie pożyczki, niezbędne może się okazać dodatkowe ubezpieczenie kredytu. Ponadto mogą oni również dostać kredyt na krótszy czas, co poskutkuje wyższymi ratami.

Wkład własny do kredytu hipotecznego

Zgodnie z prawem do wszystkich kredytów hipotecznych jest wymagany wkład własny. To część kwoty wartości nieruchomości, które osoba starająca się o pożyczkę musi pokryć w momencie przyznania pozytywnej decyzji kredytowej. Najczęściej wkład własny wynosi od 10 do 20 procent wartości nieruchomości.

Weryfikacja historii kredytowej w BIK

Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny pamiętaj, żeby sprawdzić swoją historię w BIK. To niezwykle istotny punkt, którego nie powinno się lekceważyć. Pamiętaj, że Twój  scoring najbardziej obniżają opóźnienia w spłacie zadłużeń. Warto sprawdzić Raport BIK, żeby zobaczyć, czy opłaciłeś wszystkie raty Twoich poprzednich i obecnych kredytów. Często zdarza się tak, że ktoś po prostu zapomina o tym, że nie spłacił którejś z rat pożyczki, co następnie znacząco obniża zdolność kredytową.  

(Materiał zewnętrzny)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%