Zamknij

Za kilka dni po mentolowych papierosach pozostanie sentyment

09:10, 14.05.2020 K.U Aktualizacja: 09:11, 14.05.2020
Skomentuj

Od 20 maja zacznie obowiązywać w Polsce zakaz sprzedaży papierosów smakowych. "Mentole" to ponad 30 proc. wszystkich sprzedawanych w Polsce papierosów. Na zakazie sprzedaży zyska szara strefa, mająca potężne fabryki papierosów za naszą wschodnią granicą – podaje polsatnews.pl

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych to efekt działań unijnych urzędników, walczących z nałogiem palenia. Obejmie zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia. Nie dotycz papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

Niektórzy będą zdziwieni

Choć zakaz wchodzi w życie 20 maja, z badania Forum Konsumentów wynika, że 51 proc. palaczy o nim nie wie. Jednocześnie 20 proc. ankietowanych deklaruje, że sięgnie po papierosy smakowe z czarnego rynku po ich wycofaniu z legalnej sprzedaży. A udział papierosów mentolowych w sprzedaży wyrobów tytoniowych w Polsce to aż 30 proc.

-  Odpływ konsumentów do szarej strefy to realne straty zarówno dla handlu, jak i budżetu państwa - mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes PIH. I dodaje, że "ważne jest budowanie świadomości konsumentów, aby nie szukali wyrobów mentolowych na bazarach. Produkty niewiadomego pochodzenia nie spełniają żadnych norm jakości".

Rozkwit przemytu

- Za naszą wschodnią granicą nie zostaje w żaden sposób ograniczona podaż tych papierosów. Znajdują się tam fabryki, które produkują papierosy z przeznaczeniem na przemyt. Szara strefa to nie jest tylko kwestia tego, że przysłowiowa mrówka zapakuje karton czy dwa do samochodu osobowego. Głównym problemem jest to, że istnieją potężne fabryki o ogromnych mocach produkcyjnych, które produkuję papierosy z definicji przeznaczone na przemyt i wprowadzenie ich do obrotu w innych krajach - mówił Ptaszyński.

"Apelujemy do Ministerstwa Finansów i służb państwowych o działania, które nie dopuszczą do zalania polskiego rynku mentolowymi papierosami zza wschodniej granicy" - oświadczyła Izba.

PIH zauważa także, że sprzedaż papierosów to od 15 do 40 proc. obrotu małych sklepów w Polsce. Wycofanie papierosów mentolowych uszczupli ich obrót o ok. 5-15 proc. Ze sprzedaży wyrobów tytoniowych do budżetu wpływa co roku 26 mld zł, z czego ok. 7-9 mld zł pochodzi ze sprzedaży papierosów smakowych.

Apel Polski

Polski rząd zaskarżył przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych ze względu na "istotne konsekwencje gospodarcze", które niosą one dla naszego kraju. Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do ilości producentem tytoniu w UE. Przoduje też, jeśli chodzi o popularność cienkich papierosów mentolowych.

W skardze podnoszono, że kwestia konsumpcji papierosów mentolowych - zarówno pod względem wpływu na zdrowie publiczne, jak i ewentualnych kosztów społecznych i gospodarczych związanych z zakazem ich sprzedaży - ma charakter lokalny, ograniczony do wąskiej grupy państw członkowskich. W grudniu 2015 r. TSUE oddalił skargę Polski.

Źródło: polsatnews.pl, fot. Adobe Stock

(K.U)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%