Zamknij

Czas na nową siedzibę, czyli jak migrują firmy z Siedlec

10.18, 30.11.2018 Urząd Statystyczny w Warszawie
Skomentuj
REKLAMA

We wszystkich miastach subregionalnych Mazowsza, również w Siedlcach, firmy zdecydowanie częściej przenoszą swoją siedzibę poza obszar miasta, przy czym w większości przypadków wybierają nową lokalizację w niewielkim oddaleniu od dotychczasowej. Najczęściej migrują przedsiębiorstwa młode, działające krócej niż 5 lat. Migracje przedsiębiorstw są ściśle powiązane z decyzjami ich właścicieli o zmianie miejsca zamieszkania.
W 2017 r. zarejestrowanych było w Siedlcach 8,5 tys. firm. Oznaczało to, że na tysiąc siedlczan przypadało 109 podmiotów gospodarczych. W gronie subregionalnych miast województwa mazowieckiego najlepiej pod tym względem wypadły Radom i Ostrołęka (114 firm na 1 tys. mieszkańców), kolejne były Płock (103) oraz Ciechanów (101). W całym województwie mazowieckim zarejestrowanych było łącznie 809 tys. firm (150 na 1 tys. mieszkańców).
W Siedlcach w latach 2014-2016, pomimo dodatniego bilansu firm (rozumianego jako różnica między liczbą firm zarejestrowanych a wyrejestrowanych), ogólna liczba przedsiębiorstw malała ze względu na ich emigrację. Z kolei w okalającej miasto gminie wiejskiej Siedlce zanotowano zarówno dodatnie saldo migracji, jak i dodatni bilans firm.
Podobnie jak w przypadku ruchu ludności, migracje siedleckich firm odbywały się w obrębie najbliższego sąsiedztwa miasta. Wysoka współzależność między migracjami mieszkańców i firm wynikała przede wszystkim z faktu, że ponad dwie trzecie migrujących przedsiębiorstw na Mazowszu stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Na siedlecki adres decydowały się najczęściej podmioty z gmin powiatu siedleckiego, przede wszystkim z gminy wiejskiej Siedlce. Przedsiębiorstwa, które opuszczały miasto, przenosiły się również do gmin powiatu siedleckiego (wśród nich najczęściej wybierana była gmina wiejska Siedlce).
Jeśli pominiemy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, to w przypadku napływu firm do Siedlec przeważały firmy z gmin w innych województwach. Natomiast jeśli chodzi o odpływ siedleckich przedsiębiorstw, to najwięcej podmiotów przeniosło siedzibę swojej działalności do Warszawy oraz gmin w sąsiednim powiecie.

  • Biorąc pod uwagę kierunki napływu do Siedlec firm według rodzaju prowadzenia działalności (sekcji PKD):

- gminy w innym województwie oraz gminy w sąsiednim powiecie – najliczniej przenosiły się firmy prowadzące działalność związaną z Handlem i naprawą pojazdów samochodowych (sekcja G);
- Warszawa – przeważały firmy prowadzące Działalność profesjonalną, naukową i techniczną (sekcja M).

  • Uwzględniając kierunki odpływu firm z Siedlec według rodzaju prowadzenia działalności (sekcji PKD):

- gminy w innych województwach, gminy w sąsiednim powiecie oraz pozostałe gminy podregionu – najwięcej było firm prowadzących działalność związaną z Handlem i naprawą pojazdów samochodowych (sekcja G)
- Warszawa – dominowały firmy prowadzące Działalność profesjonalną, naukową i techniczną (sekcja M).

Adres zmieniały najczęściej młode przedsiębiorstwa, tj. działające krócej niż 5 lat.

(Urząd Statystyczny w Warszawie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%