Zamknij

Czy cena OC zależna jest od wykonywanego zawodu?

06:00, 25.10.2017 | Materiał partnera
REKLAMA
Fot. Zdjęcie ilustracyjne/Deposiphotos

Na wysokość składki ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników. Chociaż istotną rolę odgrywa przede wszystkim wiek kierowcy oraz jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, niektóre firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę... wykonywany zawód. Z czego to wynika i kto musi liczyć się z wysokimi składkami? Odpowiadamy.

Zależność „wykonywany zawód a cena OC” dla większości kierowców jest zaskakująca. O ile bowiem takiego powiązania można było się spodziewać w przypadku ubezpieczania pojazdów firmowych, tak wysokość polisy wyliczana dla klientów indywidualnych na podstawie wykonywanego zawodu jest dość szokująca.

Najwięcej zapłacą kierowcy

Wysokość składki OC kształtuje ryzyko ubezpieczeniowe. Zgodnie z kalkulacjami, za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne płacą najwięcej sportowcy – średnio 1179 zł. Tuż za nimi znajdują się pracownicy branży IT – ze średnią składką na poziomie 930 zł.

W nieco lepszej sytuacji (ale nadal z dość wysoką składką) znajdują się osoby, które:

- zatrudnione są w dziale sprzedaży – średnia wysokość składki to 859 zł

- wykonują zawód prawnika – średnia wysokość składki to 849 zł

- pracują jako pracownicy biurowi – średnia składka OC wynosi 842 zł.

Sporo za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne muszą zapłacić również osoby zatrudnione w działach finansowych.

Najniższe ubezpieczenie OC dla rolników

Okazuje się, że w korzystnym położeniu znajdują się rolnicy. Osoby prowadzące gospodarstwa rolne mogą bowiem liczyć nie tylko na niższe składki ubezpieczenia społecznego w KRUS-ie. Jak wynika z kalkulacji, mają szansę na najniższe składki komunikacyjne – przy ubezpieczeniu pojazdów i maszyn.

Nieco więcej niż rolnicy muszą zapłacić nauczyciele (ok. 727 zł) oraz pracownicy administracji publicznej (ok. 721 zł).

Kup ubezpieczenie przez internet, by zaoszczędzić

Niezależnie od tego, jaki zawód wykonujesz, możesz wykupić tańszą polisę komunikacyjną. Porównując ubezpieczenia OC i AC przez internet na Rankomat.pl, możesz zapłacić nawet 50% mniej.

Aby oszacować wysokość składki, wystarczy wypełnić formularz (podając wiarygodne dane!). W kilka sekund otrzymasz wynik kalkulacji dla kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Niektóre oferty obejmują nie tylko samo OC, ale również polisę AC oraz NNW.

Chociaż taka kalkulacja nie jest zobowiązująca, możesz podpisać umowę z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym, jeśli zainteresowała Cię konkretna oferta. 

(Materiał partnera)
REKLAMA
© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone