Historia siedleckiej Alma Mater sięga 1969 r. W tym czasie siedlecka Uczelnia, krok po kroku, stawała się wiodącym ośrodkiem akademickim oraz naukowym, artystycznym i kulturotwórczym liderem edukacji w regionie.
Wyższa Szkoła Nauczycielska 1969-1974
Pod koniec lat 60. XX w. zrodziła się idea utworzenia w Siedlcach uczelni wyższej. Jej podstawowym zadaniem miało być kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr pedagogicznych na potrzeby regionu. Podstawą dla nowej szkoły stali się pracownicy i baza lokalowa Studium Nauczycielskiego z siedzibą przy ul. 3 Maja 54 oraz internatem przy ul. 3 Maja 49. Ze względu na brak wykwalifikowanej kadry w nowo utworzonej uczelni, 9 lipca 1969 r. zawarto umowę z władzami Uniwersytetu Warszawskiego, które zobowiązały się do wszelkiej pomocy, delegując swoich pracowników i gwarantując dostęp do swojego księgozbioru. Utworzono dwa wydziały: Wydział Matematyczno-Przyrodniczy i Wydział Pedagogiczny oraz jednostki międzywydziałowe: Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego, Studium Wojskowe i Bibliotekę Główną. Pierwszą rekrutację przeprowadzono na 4 kierunki studiów: matematykę z fizyką, chemię z fizyką, nauczanie początkowe z matematyką i nauczanie początkowe z wychowaniem fizycznym. Najzdolniejsi absolwenci otrzymywali skierowania na studia II stopnia (tj. uzupełniające magisterskie) na WSP w Krakowie, Opolu i Rzeszowie.
Wyższa Szkoła Pedagogiczna 1974-1977
1 października 1974 r. przekształcono Wyższą Szkołę Nauczycielską w Siedlcach w Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Nie była to tylko zmiana nazwy. Przekształcenie to oznaczało podniesienie statusu szkoły, dawało bowiem uprawnienia kształcenia kadr pedagogicznych na poziomie magisterskim dla wszystkich placówek oświatowo-wychowawczych oraz wszystkich typów szkół. W 1977 roku na wniosek władz polityczno-administracyjnych województwa siedleckiego zaniechano rekrutacji i rozwiązano Wydział Humanistyczny. Nową strukturę uczelni tworzyły: Wydział Chemiczno-Matematyczny, Wydział Pedagogiki i Kultury Wsi, Wydział Rolniczy.
Wyższa Szkoła Rolniczo-Pedagogiczna (1977-1999)
Wyższa Szkoła Rolniczo-Pedagogiczna rozpoczęła swoją historię 1 października 1977 r. Obok kierunków nauczycielskich utworzono nowe, typowo zawodowe, kształcące na poziomie inżynierskim, magisterskim i magistersko-inżynierskim. W strukturach uczelni pozostawiono trzy wydziały: Wydział Rolniczy, Wydział Chemiczno-Matematyczny oraz Wydział Pedagogiki i Kultury Wsi.W 1980 r., podobnie jak i inne zakłady pracy i szkoły wyższe w kraju, siedlecką uczelnię ogarnęły strajki studenckie. Nie ominęły jej również aresztowania członków NSZZ "Solidarność" związane z wprowadzeniem stanu wojennego. Władze centralne starały się ograniczyć działalność uczelni: w 1982 r. nakazano zawieszenie rekrutacji na pedagogikę w zakresie KO, w rok później zawieszono nabór na matematykę, oraz nakazano przeprowadzenie naboru na rolnictwo i zootechnikę w ramach jednego kierunku. Te decyzje Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego odebrano w Siedlcach jako "pierwszy krok na drodze do likwidacji uczelni". Władze zrezygnowały z planów rozwiązania uczelni dopiero po przyjęciu w 1984 r. imienia Georgi Dymitrowa - działacza międzynarodowego ruchu komunistycznego. Ta kontrowersyjna decyzja, krytykowana przez część pracowników oraz mieszkańców miasta, pozwoliła na utrzymanie Uczelni. 7 stycznia 1993 r. Sejm na wniosek władz WSRP usunął z nazwy komunistycznego patrona.W 1992 r. WSRP, jako pierwsza uczelnia w Polsce podjęła eksperyment polegający na integracyjnym kształceniu osób z niepełnosprawnościami.
Akademia Podlaska (1999-2010)
W 1999 r. uczelnia posiadała trzy wydziały: chemiczno-Matematyczny, rolniczy i humanistyczny. Dysponowała prawami do doktoryzowania w czterech dziedzinach i habilitowania w jednej. Łącznie prowadzonych było 10 kierunków studiów i 16 specjalności. Z dniem 1 września 2000 r. powołano Wydział Zarządzania.W 2010 r. ofertę edukacyjną Uczelni tworzyło już 20 kierunków studiów I stopnia i 14 kierunków studiów II stopnia oraz około 30 studiów podyplomowych.Było to wynikiem rozwoju kadry naukowo-badawczej, odzwierciedlało wzrost aspiracji edukacyjnych środowiska i stanowiło odpowiedź na zapotrzebowanie kadrowe regionu. Od 2007 r. zabytkowy Pałac Ogińskich z XVIII w. stał się siedzibą władz Akademii Podlaskiej.
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach (2010-2023)
Obecnie na pięciu Wydziałach: Wydziale Nauk Rolniczych, Wydziale Nauk Humanistycznych, Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, Wydziale Nauk Społecznych oraz Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych w roku akademickim 2023/2024 łącznie na 41 kierunkach studiów I i II stopnia rozpocznie zajęcia blisko 5000 studentów. Na 3 kierunkach studiów II stopnia matematyce, bezpieczeństwie narodowym oraz zarządzaniu proponowane są również studia w języku angielskim. Uzupełnieniem oferty edukacyjnej jest 28 studiów podyplomowych. Szkoła Doktorska prowadzi kształcenie w dziewięciu dyscyplinach: nauki biologiczne, nauki chemiczne, historia, nauki o bezpieczeństwie, rolnictwo i ogrodnictwo, zootechnika i rybactwo, literaturoznawstwo, pedagogika i nauki o zdrowiu.W latach 2021-2023 Uniwersytet przygotowywał się do utworzenia kierunku lekarskiego, który rusza od 1 października tr. Zbudowano Centrum Symulacji Medycznych, Laboratorium Biologii Molekularnej i Genetyki oraz Laboratorium Anatomii Prawidłowej.Uniwersytet utrzymuje również pozycję lidera w kształceniu studentów z niepełnosprawnościami w skali całej Polski.Dzięki programowi Erasmus+, nasi studenci mogą studiować za granicą lub odbyć praktyki zagraniczne. Pracownicy naukowi i studenci uczestniczą także w realizacji międzynarodowych projektów edukacyjnych i badawczych. W każdym roku akademickim w uczelni gościmy także zagranicznych profesorów wizytujących, którzy prowadzą zajęcia ze naszymi studentami. Uniwersytet ma także długą tradycję organizacji szkół letnich oraz kursów języka i kultury polskiej dla obcokrajowców a także kursów przygotowujących do podjęcia studiów w Polsce. Liczne sukcesy odnosili również nasi sportowcy wspierani przez akademickie Centrum Sportu i Rekreacji. Jesteśmy dumni, że posiadamy także Uczelniany Ośrodek Jeździecki.Od lat hołdujemy zasadzie, że studia to coś więcej niż nauka, a historia kultury studenckiej jest niezwykle bogata. Prężnie działa Uczelniany Ośrodek Kultury a w tym roku oddano do użytku wyremontowany Klub Studencki "PeHa". W murach uczelni mieści się kilka galerii sztuki, a w kalendarz imprez kulturalnych miasta wpisał się także organizowany corocznie "Festiwal Nauki i Sztuki".Za nami długie lata pięknej historii naszej Alma Mater. W tym czasie swoje losy z siedlecką uczelnią związało ok. 80 tys. osób. Nasi absolwenci są m.in. posłami, senatorami, piastują funkcje kierownicze w administracji państwowej, samorządowej, biznesie, a także nawiązując do korzeni uczą i wychowują kolejne pokolenia młodych Polek i Polaków.1 października br. otwieramy nowy rozdział i jako Uniwersytet w Siedlcach, dołączamy do prestiżowego grona uniwersytetów klasycznych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz