Zamknij

Mistrzowie fotografii nagrodzeni [FOTOGALERIA]

09:44, 30.05.2023 ID Aktualizacja: 09:34, 31.05.2023
Skomentuj

Rozstrzygnięto III Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny „Wiosna w obiektywie" zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach.

30 maja w siedleckiej Kolejówce odbyła się uroczysta Gala finałowa III Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego "Wiosna w obiektywie", podczas której zostały zaprezentowane bajeczne fotografie wiosny wykonane przez uczestników konkursu oraz wręczono nagrody zwycięzcom - laureatom i wyróżnionym.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Andrzej Sitnik - prezydent Miasta Siedlce oraz rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach prof. dr hab. Mirosław Minkina.

Do rywalizacji w tym roku zgłosiło się 66 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu siedleckiego oraz gminy i miasta Siedlce. Wysoka liczba nadesłanych prac świadczy tylko o tym, że konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem.

Inicjatywa Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego "Wiosna w obiektywie" powstała w 2021 roku i idealnie wpisuje się w działania siedleckiej Kolejówki na rzecz wspierania uzdolnień i zainteresowań uczniów.

Możliwości fotografowania natury są nieograniczone, zależą od pory dnia, ale też i roku. Aby stać się autorem dobrych, ujmujących zdjęć, potrzebny jest nie tylko dobry sprzęt i umiejętności, ale także pasja, zamiłowanie i docenianie praw natury. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością.

- Zgłoszeń co roku jest coraz więcej, a i poziom jest coraz wyższy i bardzo wyrównany. Nie wystarczy wyjść przed dom i sfotografować kwiatka, aby móc liczyć się w tym konkursie, ale należy zrobić to taki sposób, w jaki jeszcze nikt tego nie zrobił. Dobra fotografia pokazuje świat jakiego byśmy nie widzieli gdyby tej fotografii nie było. Zrobienie zdjęcia jest bardzo proste, ale zrobienie fotografii, która niesie treść i przekaz robi się już dużo trudniejsze ponieważ trzeba świadomie wykorzystywać środki, jak kompozycja czy odpowiedni kadr. Wybór był bardzo trudny, szczególnie w tej wyższej kategorii wiekowej do tego stopnia, że nie mogliśmy się zgodzić w przyznaniu jednego wyróżnienia, jaki był w regulaminie, a powinno być ich nawet zdecydowanie więcej. Dlatego wniosek,  aby na przyszłość było ich co najmniej kilka, bo zdolnej młodzieży mamy naprawdę dużo (...)- mówił dr Marcin Sutryk - przewodniczący jury, fotograf, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

W kategorii klas 7 i 8 szkół podstawowych:

Laureatów i wyróżnionych w dwóch kategoriach, w kategorii uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych wskazało jury złożone z ekspertów o uznanych kwalifikacjach:

- dr Marcin Sutryk - przewodniczący jury, fotograf, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,

- Monika Kowalczyk - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach,

- Paweł Papliński - fotograf, właściciel firmy Fotoelab

- Iwona Dąbrowska - dziennikarz, Życie Siedleckie

- Katarzyna Chacińska - dziennikarz, Katolickie Radio Podlasie, Podlasie24,

- Agnieszka Król - fotograf, dziennikarz, Tygodnik Siedlecki

- Renata Orzeszek - projektant graficzny, właściciel firmy Bez szablonu

Eksperci dokonali oceny prac zgłoszonych do konkursu i wyłonili w kategorii klas 7 i 8 szkół podstawowych laureata oraz wyróżnionego. W kategorii szkół ponadpodstawowych laureata oraz dwóch wyróżnionych.

W kategorii klas 7 i 8 szkół podstawowych:

LAUREAT: Natalia Bareja uczennica Szkoły Podstawowej nr 12 w Siedlcach, fotografia „Taniec kropek”.

WYRÓŻNIENIE: Zuzanna Tosińska-Ossowska uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Siedlcach, fotografia „Cykl kwiatów”.

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

LAUREAT: Michał Bieliński uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Siedlcach, fotografia „Poranny ptaszek”.

WYRÓŻNIENIA: Zofia Kakowska uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 w Siedlcach, fotografia: „ Z kwiatka na kwiatek” oraz Elwira Kobus uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach, fotografia „Tango ślimaków”.

 

- Bardzo lubię takie techniczne rzeczy, robić zdjęcia czy kręcić filmy, więc postanowiłam, że spróbuję swoich sił właśnie w tym konkursie no i udało mi się wygrać. Wygrane zdjęcie to zupełny przypadek, bo na co dzień boję się biedronek, ale jakoś tak zobaczyłam ją jak odlatywała i zrobiłam zdjęcie. Więc tak, to mój szczęśliwy przypadek. Na co dzień bardzo lubię fotografować zwierzęta. Na pewno za rok również będę brała udział w konkursie i zachęcam także innych, którzy pasjonują się fotografią tak jak ja - mówiła Natalia Bareja laureatka w kategorii klas 7-8.

- Zanim zrobiłem to wygrane zdjęcie chodziłem w to samo miejsce kilka razy i wykonałem kilkaset ujęć tego ptaka, więc z mojej strony była to mocna determinacja co do konkretnego zdjęcia. Najważniejsze to się nie poddawać i czerpać przyjemność z tego co się robi - stanowczo dodał  Michał Bieliński laureat w kategorii szkół ponadpodstawowych.

 

Szkoła, z której wpłynęło najwięcej zgłoszeń to Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach.

Wśród fotografii, które wpłynęły na konkurs, znalazły się takie, których nie sposób nie zauważyć w siedleckiej Kolejówce. To fotografie pokazujące wiosnę z koleją. Specjalne nagrody dla uczniów, którzy wykazali się taką pomysłowością ufundowały spółki aktywnie współpracujące ze szkołą: PKP Intercity S.A. i „Koleje Mazowieckie– KM” sp. z o.o.

Specjalne nagrody od spółek kolejowych otrzymali:

Łukasz Furmańczuk -uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach,

Gabriel Wiensak - uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach.

Nagrody, które otrzymali zwycięzcy to: wysokiej klasy smartwatche, słuchawki bezprzewodowe, vouchery do kina, kawiarni, vouchery na zdjęcia, na serwis sprzętu

komputerowego oraz inne atrakcyjne gadżety.

- (…) ten konkurs może być zachętą do podjęcia studiów na naszym Uniwersytecie,  nie tylko kierunkach artystycznych.(…) Chciałbym bardzo serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu za to, że podjęli się w ogóle uczestnictwa w tym konkursie.(…) Fotografia artystyczna jest na pewno dużym wyzwaniem i świadczy o ogromnych umiejętnościach. Szczególne gratulacje dla laureatów. Mam także nadzieję, ze za rok odbędzie się czwarta edycja konkursu - mówił prof. dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali pięknych utworów muzycznych w wykonaniu nauczycielek Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach, szkoły aktywnie współpracującej z ZSP nr 6. To była prawdziwa przyjemność wysłuchać śpiewu p. Izabeli Kiryluk przy akompaniamencie harfistki - pani Agnieszki Bemowskiej.

W uroczystości wzięli udział: p. Andrzej Sitnik - prezydent miasta Siedlce, p. prof. dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk - prorektor do spraw nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, p. dr Beata Gałek - rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, sponsorzy, członkowie jury, artyści, nauczyciele, uczniowie i rodzice.

-- Jesteśmy już po Gali III Międzyszkolnego konkursu fotografii ,,Wiosna w obiektywie".  Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tej trzeciej edycji zainteresowanie było bardzo duże, wpłynęła bardzo dużo przepięknych, bajecznych fotografii do tego stopnia, że jury miało problem z wybraniem laureata i wyróżnionego. Jako dyrektor szkoły jestem dumna, że możemy organizować taki konkurs fotograficzny, który doskonale wpisuje się w zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia, które są prowadzone w naszej szkole. Jesteśmy także otwarci względem uczniów innych szkół i chcemy, aby te pasje i talenty mogły być dalej rozwijane. Za nami trzecia edycja, przed nami kolejne, ale mam też polany rozszerzenie tego konkursu tak, aby zachęcić uczniów także do projektowania, ponieważ naszym priorytetem jest grafika komputerowa, więc na pewno będziemy szli w tym kierunku. Wiosna w obiektywie to temat bardzo ciekawy, wszystko budzi się do życia, daje nadzieję. Gratuluję nie tylko zwycięzcom, ale także wszystkim uczestnikom i życzę, aby dalej rozwijali swoje pasje i zainteresowania, a uczniów szkoły podstawowej zapraszam do naszej placówki, mamy bardzo ciekawą ofertę - mówiła  Monika Kowalczyk - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach.

Patronat nad wydarzeniem sprawowało Życie Siedleckie.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

 

(ID)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%