Zamknij

To więcej niż przedszkole!

11:10, 08.06.2022 Oprac. KS Aktualizacja: 11:11, 08.06.2022
Skomentuj

Czytając tytuł, nie znając placówki możemy z góry założyć za przesadne określenie „To więcej niż przedszkole”. Przecież każde przedszkole musi spełniać warunki, które zapewniają wszechstronny rozwój dziecka, ale to w jaki sposób placówka zapewni dziecku całokształt jego rozwoju to już otwarta kwestia...

W dobie cyberświata, który jest teraz nową rzeczywistością społeczno-wychowawczą, stanowiącą wyjątkową szansę, a zarazem ogromne zagrożenie oraz wielkie wyzwanie dla młodego pokolenia, coraz bardziej myślimy o stworzeniu warunków dzieciom, które pozwolą zachować im w późniejszym etapie rozwoju jak najwięcej relacji międzyludzkich, wszelkiego rodzaju zabaw, spędzania wolnego czasu, przy jak najmniejszym wykorzystywaniu do tego internetu.

W taki sposób powstało przedszkole, które przede wszystkim wychowuje dzieci w szacunku, miłości do ludzi, zwierząt - miłości do natury.

Celem przedszkola są przede wszystkim spacery i aktywność fizyczna, kreatywne zabawy, w których często wykorzystuje się zabawki samodzielnie stworzone przez dzieci i nauczycieli, które są codzienną koniecznością, a nie wymuszonym punktem tygodniowego programu.

Przedszkole ,,Bajkowa wyspa” w Pruszynie-Pieńkach zapewnia nie tylko doskonałe warunki w budynku: pięknie wyposażone sale do zajęć dodatkowych takich jak logopedia, fizjoterapia, sensoryka, angielski w tężni, basen, korektywa na sali gimnastycznej, ale również dużą uwagę skupiono na stworzeniu przepięknego lasu „Bajkowego Lasu”.

Przedszkole z własnym lasem stwarza warunki do przebywania każdego dnia w środowisku naturalnym. Dzieci znajdują w lesie inspirację do zabaw i nauki, dzięki temu budują relacje z innymi osobami, rozwijają swoją osobowość. Maluchy z pomocą własnej wyobraźni i fantazji, wykorzystując patyki, kamienie, liście, szyszki, piach, potrafią np.: zwiedzać ,dalekie krainy, przenieść się w świat Indian czy piratów, naśladować czynności domowe itp.

Przedszkole ,,Bajkowa Wyspa” to placówka, w której dzieci mogą obserwować owady i rośliny wykorzystując lupy i mikroskop, chodzić po błocie i kałużach, rysować patykami po ziemi, rysować kredą po chodnikach, tworzyć prace plastyczne wykorzystując dary lasu, siać i hodować warzywa w ogrodzie leśnym, uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych organizowanych w lesie, uczestniczyć w leśnych uroczystościach przedszkolnych.

Ponadto to przedszkole, które jest nastawione na nabycie kompetencji społecznych, takich jak odpowiedzialność za siebie i innych, współpraca, pewność siebie. A także miejsce umożliwiające zajęcia edukacyjne w miejscu, bez drzwi i ścian - w naturze, całkiem inne niż standardowe przedszkole. Przyroda traktowana jest tutaj nie jak tło, dekoracja, ale jako element wychowania poprzez i dzięki naturze.

Trzeba pamiętać, że to właśnie uczenie się przez doświadczenie jest podstawową formą pracy. Rozwój dziecka jest ujęty całościowo, tzn. przez swoje zaangażowanie emocjonalne (serce), intelektualną aktywność (głowa), poprzez zmysłowe doświadczenie (ręce) dzieci rozwijają swoje kompetencje i umiejętności.
Każdy wymiar rozwoju osobowości człowieka: rozwój psychiczny, fizyczny, intelektualny, religijny, społeczny, przyrodniczy itd. jest równo i wszechstronnie traktowany w codziennym rozkładzie zajęć i planie rocznym. Wychowawcy traktują dziecko przede wszystkim, jako naturalnego odkrywce i naśladowcę.

Umiejętności, wiedza i doświadczenie zdobyte w przyrodzie mają fundamentalne znaczenie dla późniejszego procesu uczenia się i edukacji szkolnej, które zapewnia placówka.

Z całą odpowiedzialnością podpisuję się pod hasłem: ,,Bajkowa Wyspa” w Pruszynie-Pieńkach to więcej niż przedszkole, to magia wyjątkowo spędzonych chwil twojego dziecka.     

Malwina Wojdak, nauczycielka w „Bajkowej Wyspie”

(Oprac. KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%