Zamknij

Rekomendacje w sprawie organizacji roku szkolnego 2021/22

14:15, 28.07.2021 SK Aktualizacja: 13:44, 03.08.2021
Skomentuj

Trwają wakacje, lecz coraz częściej w mediach pojawiają się spekulacje jak będzie wyglądał rok szkolny 2021/22. A w oświacie nie dzieje się najlepiej. Pojawiały się pogłoski o obowiązkowych szczepieniach pracowników szkoły oraz nauce hybrydowej. Powodem do niepokoju może być również to, że - jak podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego - brakuje chętnych do wykonywania zawodu nauczyciela.

„Apelujemy ponownie, aby szkoły otwierać mądrze" - takie słowa padają w najnowszych rekomendacjach przygotowanych przez Polską Akademię Nauk. Interdyscyplinarny zespół doradczy do spraw covid-19 sygnalizuje zaś, by w szkołach pamiętać o maseczkach, dezynfekcji oraz proponuje podział uczniów na grupy, które nie powinny mieć ze sobą kontaktu. Ich zdaniem nauczyciele niezaszczepieni nie powinni mieć kontaktu z uczniami. Czytamy:

Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. (...) Jeżeli kolejna fala zachorowań stanie się wysoka i konieczne będzie wdrożenie nauczania hybrydowego (częściowo tradycyjnego, a częściowo on-line), w domach powinni pozostać przede wszystkim uczennice i uczniowie niezaszczepieni.

Badacze proponują także cotygodniowe testy na covid. Według nich to tania i szybka metoda na to, by wyłapać większość przypadków zakażenia i zapobiec ogniskom epidemii.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny w wydanych ostatnio wytycznych nie przychylili się do tak radykalnego podejścia wobec szczepień, jednak wciąż rekomendują taki wybór. W zaleceniach pojawiają się również informacje o cogodzinnym wietrzeniu sal, częstym myciu i dezynfekcji rąk, a także o obowiązkowym noszeniu maseczek. W wytycznych jest mowa również o dystansie, jaki ma być zachowany między biurkami nauczyciela a uczniów. 

Z Mazowieckiego Banku Ofert Prac dla Nauczycieli dowiadujemy się, że w województwie mazowieckim jest blisko 2500 wakatów. W powiecie siedleckim poszukiwanych jest 25 nauczycieli, a w mieście Siedlce - 15. O dwie oferty więcej czekają w powiecie węgrowskim. Najwięcej ofert pracy czeka w powiecie mińskim - aż 80. W powiecie sokołowskim oczekuje tylko jedna oferta, a w łosickim poszukują jedynie informatyka i psychologa. W powiecie garwolińskim zaś jest 35 wakatów. 

Wymiar godzin jest różny, w zależności od nauczanego przedmiotu.  Według prognoz Związku Nauczycielstwa Polskiego najwięcej pracy czeka na matematyków, informatyków i fizyków. 
 

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PracownikPracownik

2 0

Jakoś do tej pory nikt nie przejmował się pracownikami niepedagogicznych, uważam że odsunieci powinni być od pracy ci którzy na taki chory pomysł wpadli. Podział ???? To jako rodzic jestem oburzona 15:17, 28.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%