Koronawirus przewrócił do góry nogami życie nas wszystkich. Pandemia pokrzyżowała plany związane z wieloma uroczystościami, które dla większości osób są ważne.
Przykładem mogą być przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Kolejny wzrost zakażeń, wprowadzane obostrzenia, między innymi nauka zdalna pod znakiem zapytania, drugi rok z rzędu stawiają tę uroczystość. Podobnie jest z sakramentem bierzmowania.
Od lat sezon komunijny zaczynał się pod koniec kwietnia i trwał cały maj. W tym roku jest to niemożliwe. Co będzie dalej? Czy zostanie przesunięta? Czy mimo to uda się ją zorganizować? A jeżeli tak to w jakiej formie, ilu gości może uczestniczyć i jaki reżim sanitarny ma być zachowany.
Dla katolików to najważniejszy sakrament, a poza tym okazja do świętowania i spotkania z rodziną. Często spotkania komunijne przypominają wesela, pełne przepychu. Aby tak się stało trzeba je dużo wcześniej przygotować.
Decyzja jednak zależy od wielu czynników, m.in. od tempa szczepień, mutacji wirusa czy zachowywania się ludzi. A sytuacja jest coraz gorsza. Z prognoz wynika, że szczyt zachorowań przypadnie na początek kwietnia i może się przesunąć o kilka tygodni. Niewykluczone, że organizacja uroczystości, jaką jest Pierwsza Komunia Święta, będzie musiała zostać przełożona na bezpieczniejszy termin.
- W związku ze zmieniającą się dynamicznie sytuacją epidemiologiczną trudno przewidzieć, czy jakieś wspólne dla wszystkich diecezji rozwiązania zostaną w najbliższym czasie przyjęte. Prosimy śledzić strony diecezjalne, na których publikowane są wytyczne obowiązujące na terenie poszczególnych diecezji - poinformowało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Już teraz kilku biskupów wydało komunikaty dotyczące Pierwszej Komunii Świętej w 2021 roku. I tak na stronie diecezji warszawsko-praskiej pojawiły się wytyczne odnoszące się do organizacji uroczystości w czasie epidemii. Biskup Warszawsko-Praski ks. Romuald Kamiński, zaznacza, by w przygotowaniu dziecka do sakramentu nie został pominięty aspekt duchowy, jakim jest udział we mszy świętej. Jak mówi dobrym rozwiązaniem może być specjalnie sprawowana Eucharystia dla mniejszej grupy, tak aby zachować przepisy sanitarne. Gdyby zachodziła taka potrzeba duszpasterska. Zezwolił on kapłanom na odprawienie dodatkowej mszy świętej. Potencjalnych terminów jednak brak. Z kolei metropolita Wrocławki arcybiskup Józef Kupny, zauważył, że uroczystości powinny być dostosowane do trybu pracy szkół.
- Jeśli nauka w szkołach będzie zawieszona, należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Jeśli nauka dla dzieci będzie odbywała się w szkołach, wtedy decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości – czytamy w komunikacie diecezji. Jednoczenie arcybiskup dodaje, że pomocne będzie doświadczenie z ubiegłego roku.
Cóż, wydaje się, że dzieci i rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość, na bieżąco śledzić komunikaty i nie tracić nadziei. Wszak kiedyś pandemia koronawirusa minie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz