Zamknij

Nowatorska operacja za pomocą robota da Vinci

18:19, 19.03.2021 RED Aktualizacja: 18:20, 19.03.2021
Skomentuj

W Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach odbyła się pierwsza operacja wycięcia raka odbytnicy w asyście robota da Vinci, która zakończyła się sukcesem. Operację przeprowadził zespół lekarzy Oddziału Chirurgii Onkologicznej Siedleckiego Centrum Onkologii. W operacji udział wziął certyfikowany proktorlekarz szkoleniowy dr Mateja Skrovina z Czech.

W Polsce rak jelita grubego (okrężnicy, odbytnicy i odbytu) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Jest drugą co do częstości przyczyną zgonów nowotworowych w populacji mężczyzn i trzecią w populacji kobiet. Skuteczność jego leczenia jest ściśle związana z wczesnym rozpoznaniem, jak również jakością leczenia. W przypadku chorych leczonych chirurgicznie kluczowe znaczenie ma precyzja i doszczętność zabiegu operacyjnego.

- Do osiągnięcia tego celu znacząco przyczynia się system da Vinci, jakim dysponuje od 2019 r. szpital. Chorzy Oddziału Chirurgii Onkologicznej będą mogli być leczeni na najwyższym, światowym poziomie. Ponadto, dzięki wsparciu firmy Synektik operacja została przeprowadzona z wykorzystaniem nowoczesnych, jednorazowych staplerów, co zwiększa szanse chorego na zachowanie prawidłowej funkcji zwieracza odbytu i pozwoli na  szybszy  powrót do pełnej sprawności - podkreśla operator systemu da Vinci prof. Jakub Radziszewski. 

Ilość zabiegów wykonywanych z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci stale rośnie. Tylko w 2020 roku wykonano na całym świecie ponad 1, 2 mln. zabiegów w asyście robota. Siedlecki szpital był pierwszą publiczną placówką na Mazowszu, w której operacje mogły być przeprowadzane przy jego wsparciu.

- Cieszę się, że do grona lekarzy urologów i ginekologów, którzy już wykonują operacje robotyczne, dołącza zespół lekarzy chirurgii onkologicznej. Dzięki owocnej współpracy z naszym partnerem w obszarze chirurgii robotycznej- firmą Synektike, kadra medyczna naszego szpitala stale podnosi kwalifikacje w tym zakresie. Od 2019 roku wykonaliśmy ponad 120 operacji w asyście robota da Vinci. To ogromny przełom w leczeniu nowotworów w naszym szpitalu - mówi prezes zarządu Marcin Kulicki.  

- W Polsce liczba operacji z zakresu chirurgii ogólnej w asyście systemu robotycznego da Vinci stopniowo rośnie. W roku 2020 wykonano o 19 proc. więcej zabiegów w tym obszarze niż rok wcześniej, co stanowi 11 proc. wszystkich operacji wykonywanych w polskich szpitalach z wykorzystaniem da Vinci. Dzięki stale zdobywanemu doświadczeniu i poszerzaniu kwalifikacji zespołu Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach coraz więcej pacjentów w naszym kraju będzie mogło korzystać z nowoczesnych technik leczenia - dodaje Cezary Kozanecki, prezes Synekitk, firmy będącej wyłącznym dystrybutorem systemów da Vinci.

Robot to narzędzie, które umożliwia przeprowadzenie bardzo skomplikowanych zabiegów chirurgicznych z zastosowaniem tzw. technik minimalnie inwazyjnych. Jego przewaga nad technikami laparoskopowymi polega na optymalizacji pola widzenia, obraz może być 10x powiększony, oraz eliminacji naturalnego drżenia mięśni operatora, tym samym zwiększając precyzję ruchów chirurga.

Zabiegi wykonywane technikami minimalnie inwazyjnymi pozwalają lekarzom przeprowadzić operacje poprzez niewielkie nacięcia powłoki brzusznej, a wewnątrz jamy brzusznej zawęzić obszar ingerencji. Takie zabiegi - w świetle współczesnej wiedzy medycznej - są mniej obciążające dla chorych, pozwalają na ich szybszy powrót do zdrowia i aktywności życiowej, charakteryzując się taką samą skutecznością leczenia jak operacje wykonywane techniką klasyczną.

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%