Coraz częściej w mediach upowszechniana jest informacja, że powraca koncepcja podziału województwa mazowieckiego.
We wrześniu 2019 r. podczas konwencji w Siedlcach prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że „Trzeba będzie to zrobić w ten sposób, że będzie województwo Warszawa i okolice, a także województwo mazowieckie”. Opozycyjne media eksponują jedynie polityczne korzyści i kalkulacje liderów PiS. W wyborach prezydenckich mieszkańcy większości mazowieckich powiatów poparli kandydaturę Andrzeja Dudy. PiS ma realną szansę zdobycia władzy w nowym województwie. Największym przegranym byłby PSL, który od lat współrządzi z PO na Mazowszu. Do pomysłu sceptycznie odnoszą się władze stolicy oraz samorządu województwa.
W mojej publikacji („Życie Siedleckie” z 31.01.2020 r.) prezentowaliśmy ich stanowisko i argumenty. Dzisiaj chcemy pod uwagę czytelników postawić pytanie czy na tym podziale nie może zyskać wschodnia część województwa? Sprzyjać temu może koncepcja lokalizacji stolicy nowej jednostki administracyjnej w Siedlcach. Przemawia za tym wiele argumentów historycznych, społecznych i gospodarczych. Jeżeli chcemy wyrównywać szanse tego regionu to nie można lekceważyć takiej lokalizacji. Siedlce dzięki swojemu położeniu na ważnych szlakach komunikacyjnych, posiadanej infrastrukturze, wykształconym kadrom, środowisku akademickiemu i prężnie rozwijającym się firmom spełniają wszystkie kryteria aby uczestniczyć w grze o taką stawkę. Administracja nowego województwa nie musi być tak duża jak dotychczas. Wiele jednostek może, przy obecnym systemie komunikowania się, być zlokalizowana w różnych miejscowościach. Aby Siedlce zaistniały w tej grze niezbędna jest współpraca parlamentarzystów i samorządowców całego regionu, a nie tylko miasta Siedlec. Jako redakcja deklarujemy wsparcie dla takich działań. Decyzja o wyborze Siedlec byłaby na miarę tej, którą w 1810 roku podjęły władze Księstwa Warszawskiego czyniąc miasto stolicą nowego departamentu po wypędzeniu wojsk i administracji austriackiego zaborcy. Miasto i obywatele z kilku okolicznych powiatów sprostali wówczas temu zadaniu. Szybko stworzyli nową administrację, sądy i wojsko polskie. Pisał o tym na naszych łamach kilka tygodni temu dr Mirosław Roguski. Siedlce pełniły z powodzeniem rolę centrum administracyjnego taką samą jak starsze i większe ośrodki administracyjne: Poznań, Kalisz czy Płock.
Teraz możemy podjąć podobne wezwanie. Będziemy w kolejnych wydaniach Życia Siedleckiego przypominać o roli jaką pełniły Siedlce jako ważne centrum administracyjne od 1810 roku. Ciekawi jesteśmy także opinii naszych czytelników - co sadzą aby podjąć starania o powrót miasta i regionu do jego historycznej roli i pozycji. Czekamy na Państwa opinie i wypowiedzi.
foto: Janusz Mazurek
rp16:49, 23.07.2020
Ten tekst jest śmieszny. Jeżeli powstanie ten nowy twór, to z siedzibą w Radomiu. Jest już tam choćby Komenda Wojewódzka Policji. Także siedlczaninie, gdy będziesz musiał coś załatwić na szczeblu wojewódzkim, będziesz dymał do Radomia. No, chyba że wrócimy do Gierka i jego 49 województw, co by mnie nie zdziwiło, wszak od 5 lat tam zmierzamy. Program Partii Programem Narodu, codziennie słychać to w TVPis, a niedługo ujrzymy na na licznych transparentach. A kto się będzie śmiał, ten dostanie w ryj, czego suwerenowi szczerze życzę.
czyzby?17:09, 23.07.2020
A Płock, Radom?
rp18:34, 23.07.2020
A z Płocka i Ostrołęki będą mieli do nowej Stolicy ok. 300 km, gdzie 140 km z Siedlec to pryszcz. Na pewno się uradują.
Do rp09:54, 24.07.2020
Śmieszna i smutna jest postawa jaką prezentuje rp . Trzeba wierzyć i walczyć. Sami siedząc cicho nic nie dostaniemy. Mamy kilku posłów i senatorów i niech się wykażą . Dobrze, że redakcja o tym pisze . Może coś się zmieni w postawach naszych mieszkańców. Biadolić każdy może, a nie każdy chce ganiać do Radomia.
siedlczanin 13:50, 24.07.2020
Widzę, że wypowiadają się zwolennicy wyjazdów do Radomia lub Płocka. Tak jakby mieszkańców Siedlec nie było stać na odwagę walki o swoje interesy.
.19:36, 24.07.2020
Chciałbym żeby to było realne ale troche trudno mi sobie wyobrazić sytuację że Radom czy Płock wogóle przyjmie do wiadomości taką opcję.Choć trzeba uczciwie powiedzieć że te w/w miasta są w odwrocie szybko wyludniają się dodatkowo Płock ma koszmarne skomunikowanie głosuje raczej na PO więc myśle że jednak odpada w rywalizacji tym bardziej że aż taki duży nie jest.Z Radomiem może trudniej pójść bo jednak cały czas ma ponad 200 tys.mieszkańcòw. U nas szybka kolej i A2 niedługo, mieszkańców nawet powoli przybywa,pod względem gospodarki handlu itp.jest nieźle więc trzeba walczyć.Kiedy Siedlce były stolicą woj.Podlaskiego teraz mogą być Mazowsza trochę śmiesznie ale co tam.
Znawca19:46, 24.07.2020
Komenda w Radomiu to raczej argument za ulokowaniem stolicy w innym mieście,trzeba jakoś podzielić się:)
Za Siedlcami20:35, 24.07.2020
Niektóre osoby mylą samorząd Mazowsza z administracją województwa , którą kieruje wojewoda mazowiecki. Siedlce walczą o to by być siedziba mazowieckiego samorządu i spełniają wszystkie warunki. Policja niech będzie w Radomiu. to niczemu nie przeszkadza, ale siedziba samorządu ( marszałka i sejmiku ) to duża szansa dla miasta i regionu.
3 0
Ogarnij się człowieku jeździsz teraz do Wawy żeby załatwiać sprawy administracyjne na szczeblu wojewódzkim?NIE Komenda jest w Radomi i git wszystkiego u siebie napewno nie będziemy mieli coś musimy oddać do Radomia czy Płocka.