Wokół segregacji śmieci narosło wiele mitów, tworzonych najczęściej przez osoby, które z segregacją niewiele mają wspólnego. W większości gmin obowiązuje albo za chwilę będzie obowiązywał Wspólny System Segregacji Odpadów tzw. WSSO.
Na wprowadzenie zmian samorządy mają czas do połowy 2020 roku. Powszechne stało się stwierdzenie, że po co segregować śmieci skoro i tak odbiera je jedna śmieciarka. Często można spotkać śmieciarki, które zbierają śmieci ze wszystkich pojemników. Część z nich posiada system dwu i trzykomorowy, który zbiera śmieci oddzielnie.
GPS i monitoring
Istnieje szereg zabezpieczeń, aby wszystko odbywało się zgodnie z ustalonymi zasadami. Każdy pojazd wyposażony jest w system GPS, musi więc kursować według ustalonego harmonogramu i odbierać odpady ze wskazanych lokalizacji.
Mieszanie odpadów nie ma sensu, ponieważ każda śmieciarka, która wjeżdża na teren Instalacji Komunalnej ZUO w Woli Suchożebrskiej ma sprawdzaną zawartość pod kątem tego, co deklaruje. Obecnie śmieciarki wyposażone są w system monitoringu, więc zawsze istnieje możliwość sprawdzenia, jakie odpady zostały fizycznie odebrane. W tej chwili istnieją tylko dwie możliwości, żeby śmieciarka zabrała dwa różne pojemniki za jednym razem. Są śmieciarki dwukomorowe, które w dwie oddzielne przegrody mogą zabrać dwie różne frakcje odpadów bez mieszania, np. papier i szkło. Zdarza się, że jakaś frakcja jest bardzo zanieczyszczona, wtedy kierowca ma obowiązek zabrać ją z odpadami komunalnymi zmieszanymi. Dlatego apel do wszystkich użytkowników aby dawali odpadom na drugie życie i segregowali je do odpowiednich pojemników.
Nie nadają się do przetworzenia
Bardzo często można spotkać się z opiniami, że nie warto segregować śmieci skoro i tak zrobią to na taśmie, np. pracownicy ZUO. Należy zauważyć, że odpady zmieszane, które przyjeżdżają na sortownię w Woli Suchożebrskiej w zdecydowanej większości nie nadają się już do ponownego przetworzenia. Przykładem może być papier, który brudzi się w kontakcie z innymi odpadami komunalnymi. Brudny papier nie nadaje się do recyklingu.
Śmieciarki mają system zgniatania odpadów, by mogły zmieścić jak najwięcej ładunku. Wszystkie opakowania szklane są więc kruszone na bardzo drobne elementy. Nie ma możliwości, aby wyciągnąć je potem w całości z taśmy.
Z kolei elementy z tworzyw sztucznych zapychane są resztkami jedzenia i innymi odpadami, które jak najbardziej powinny się znaleźć w czarnym koszu na odpady komunalne zmieszane. Duże zanieczyszczenie powoduje, iż nie mogą one trafić do recyklingu.
Niewłaściwa segregacja lub jej brak jest dużym problemem. Wrzucając papier do odpadów zmieszanych uniemożliwiamy jego odzysk. Dlatego tak ważne jest zwracania uwagi na oznaczenia pojemników. Jeżeli jednak w pojemniku na surowce znajdzie się szkło, to zostanie ono wydzielone w sortowni i przekazane do recyklingu. Ważną zasadą jest aby nie myć opakowań przed wyrzuceniem, wystarczy dokładne opróżnienie. Odpady szklane mogą być w stu procentach odzyskane i wykorzystane. Również do recyklingu nadają się opakowania wielomateriałowe, popularne do soków i mleka.
Znowelizowana, tak zwana ustawa śmieciowa reguluje, że stawka za śmieci niesegregowane może być od dwóch do czerech razy wyższa niż za segregowane.
Nowe przepisy wprowadzają "widełki" w opłatach dla osób, które nie segregują śmieci. I tutaj samorząd decyduje czy zapłacą one nie mniej niż dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej.
Jak segregować śmieci?
Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO), obowiązujący na terenie całego kraju określa, że należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Dla przypomnienia. Śmieci segregujemy do pięciu różnych pojemników: niebieskiego, zielonego, żółtego, brązowego i czarnego.
Pojemnik niebieski przeznaczony jest na papier. Można do niego wrzucić opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, zeszyty, a także papier biurowy. Do pojemnika zielonego wrzucamy szkło, a więc butelki po napojach i żywności, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach. Gminy mogą wprowadzić też osobne pojemniki na szkło bezbarwne (pojemnik koloru białego oznaczony napisem „Szkło bezbarwne”) i kolorowe (pojemnik koloru zielonego oznaczony napisem „Szkło kolorowe”. Pojemnik żółty na metale i tworzywa sztuczne, a więc butelki plastikowe, nakrętki, kapsle i zakrętki od słoików, plastikowe opakowania,torebki, worki foliowe, kartony po mleku i sokach, puszki po żywności, folię aluminiową, czy opakowania po środkach czystości, kosmetykach. W pojemniku brązowym należy umieszczać odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, gałęzie drzew i krzewów, skoszonej trawy, liści, kwiatów, trocin i kory drzew. I na koniec pojemnik czarny, do którego wyrzucamy wszystko, czego nie można wyrzucić do pozostałych, a co nie jest odpadem niebezpiecznym.
Podziemne pojemniki na śmieci
Podziemne i półpodziemne pojemniki na śmieci od niedawna ale coraz częściej zaczęły się pojawiać na polskich osiedlach. Takimi konstrukcjami zainteresowały się spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Podziemne pojemniki są estetyczne, wmontowane w tzw. silosy, a na powierzchni znajduje się tylko niewielki stalowy wlot zsypu. Często przechodzący nie zdają sobie sprawy, że mijają śmietnik. Pojemniki są zaopatrzone w system czipowy, który sygnalizuje kiedy i w jakim stopniu silos się napełnia. Wpływa to na częstotliwość odbioru śmieci. Są zamknięte co sprawia, że nikt postronny nie będzie śmieci podrzucał. Dla mieszkańców ważne są również wrażenia zapachowe. Pojemniki skutecznie izolują fetor unoszący się najczęściej nad tego typu przybytkami. Niestety są i wady. Chodzi o koszty, średnio system dla jednego dużego pojemnika (na 5 metrów sześciennych odpadów) kosztuje około 30 tysięcy złotych. Tańsze są pojemniki półpodziemne (zanurzone w ziemi są do około 60–75 procent ich wysokości), a koszt stworzenia jednego stanowiska nie przekracza 10 tysięcy złotych. Stosuje się je tam, gdzie generowana jest duża ilość śmieci, Do postawienia tego rodzaju konstrukcji nie jest wymagane pozwolenie na budowę, wystarczy samo zgłoszenie.
0 0
Brakuje tylko informacji że w Siedlcach są dodatkowo 2 frakcje odpadów:
'Odzież i tekstylia' - gdzie można wrzucać ubrania, pluszaki, buty, paski, ściereczki i inne tego typu rzeczy.
Oraz 'Higieniczne' - gdzie można wrzucać odpady takie jak z koszy łazienkowych np. płatki kosmetyczne, tampony; a także pampersy. Higieniczne odpady idą do spalenia.