W Siedlcach trwa kolejna odsłona kampanii "Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież". 20 listopada w sali CKiS odbyła się konferencja adresowana do dorosłych- nauczycieli, rodziców, osób pracujących na co dzień z młodymi ludźmi i ich rodzinami. Organizatorzy spotkania (Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II, Internacional Police Association Region Siedlce oraz Komenda Miejska Policji w Siedlcach) zadbali o ciekawe tematy i wykładowców.
Wśród nich znaleźli się dr Aleksandra Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego, asp. szt. Sławomir Stefaniak z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KMP w Siedlcach, Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Marcin Cabaj ze Szpitala Miejskiego w Siedlcach (oddział psychiatryczny pododdział detoksykacji) oraz Monika Mikołajczyk ze Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach.
Faza "poczwarki", faza "motyla" w rozwoju młodego człowieka i co z tego wynika dla nas dorosłych
Dr Aleksandra Piotrowska przypomniała zebranym różne aspekty rozwoju młodego człowieka mające wpływ na jego zachowanie, działania. Podejmowała zagadnienia od przemian fizjologicznych (zmiany ciężaru i wzrostu, sylwetki i wyglądu, wzrost pobudzenia emocjonalnego i chwiejności emocjonalnej) przez zmiany czynności poznawczych aż po emocje dorastających osób i sposoby nawiązywania kontaktów społecznych. Mówiła także o przyczynach podatności osób będących w okresie dojrzewania na różnego typu uzależnienia. Przy okazji pojawiło się także informacja o błędach wychowawczych jakie najczęściej popełniają dorośli wobec młodych. Wśród nich wymieniła nadmierny rygoryzm i komenderowanie, straszenie, nadmierne moralizowanie czy wygłaszanie kazań, dyktowanie gotowych rozwiązań, osądzanie, krytykę, zbyt ostre lub zbyt łagodne wymagania, ośmieszanie, wykpiwanie. Prawda, że brzmi znajomo? Dr Piotrowska podkreślała , że nie ma gotowej recepty na wszystkie niepokoje dorosłych dotyczące właściwych relacji z młodymi ludźmi. Są jednak pewne zasady, które warto stosować. Jakie? Choćby takie z pozoru proste: okazywanie szacunku i akceptacji dla osoby, przyzwalanie na popełnianie błędów (bezpieczna porażka), oswajanie młodych ludzi nie tylko z sytuacjami sukcesów, ale i niepowodzeń, stwarzanie młodzieży okazji do ujawniania i realizowania zainteresowań i wzmacnianie ich, bezwarunkowe akceptowanie – czyli ocenianie zachowań, a nie osoby. Bardzo ważną rzeczą- o której dorośli często zapominają-jest to, by nie wyręczać, a towarzyszyć w dochodzeniu do rozwiązania problemu i otworzyć się na pomoc specjalistyczną. Dorosły także ma prawo nie radzić sobie z problemami!
W pogoni za lajkami!
Wystąpienie Łukasza Wojtasika to pokłosie rozmów z młodymi ludźmi w poprzedniej edycji kampanii. To uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zwrócili uwagę na temat aktywności w internecie i tego w jaki sposób wpływa ona na kształtowanie wizerunku. Czego młodzi ludzie szukają najczęściej w sieci? Na jakie strony wchodzą? Badania wywołały lekkie poruszenie na sali- portale społecznościowe, erotyka i pornografia, patotreści, gry, czaty i fora. Rodzice najczęściej zadowalają się odpowiedzią dziecka, że korzysta z Youtube'a. Niewielu pyta czego ich dziecko tam poszukuje. A wiedza taka jest bardzo potrzebna. Okazuje się bowiem, że 37% dzieci w wieku 13- 15 lat w internecie ogląda patotreści. Najpopularniejsi patonadawcy mają setki tysięcy odsłon. Patosteaming pokazuje to, czego chcielibyśmy oszczędzić swoim dzieciom- zachowania sprzeczne z normami społecznymi, demoralizujące, propagujące przemoc fizyczną i psychiczną, promujące zażywanie środków zmieniających świadomość, gloryfikujące poniżanie innych. Kilkudziesięciosekundowy film zbierający przykłady tego, czym jest patosteaming zszokował. Tak jak informacja kim chciałyby być dzieci w przyszłości. Okazuje się, że poszukiwany zawód przyszłości dla polskich nastolatków to influencer, czyli osoba, która za pośrednictwem prowadzonego przez siebie bloga, vloga, konto na Youtubie, Snapchacie lub innym portalu społecznościowym może wpłynąć na opinię wielu (najmniej kilkuset) osób.
Jak działa mózg w uzależnieniu…
Marcin Cabaj przybliżył uczestnikom konferencji temat uzależnienia od strony medycznej. Przypomniał jak działa nasz mózg i co się dzieje, kiedy wprowadzane są substancje zmieniające świadomość. W czasie spotkania była mowa o neuroprzekaźnikach, sieci połączeń międzyneuronalnych, pobudzaniu receptorów związanych z układem nagrody. Obecni mogli zobaczyć w badaniach neuroobrazowych jak substancje psychoaktywne wpływają na mózg, oddziałując na różne układy i receptory. Wpływają m.in. na odbieranie bodźców (omamy, przewrażliwienie, niedoczulica) , rozumienie bodźców (dezorientacja, brak kontaktu, odbieranie innych osób jako zagrożenia), przetwarzanie bodźców (emocje, łaknienie, pragnienie, pożądanie seksualne, pamięć, sen i czuwanie, odczuwanie „głodu” narkotyku, poczucie sprawczości, brak krytycyzmu w ocenie sytuacji i zdolności do pokierowania swoim postępowaniem). Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jakie są krótkoterminowe (np. pogorszenie pamięci, koncentracji uwagi, zdolności uczenia się, łatwiejsze uzależnienie się, możliwość przedawkowania) i długoterminowe (np. obniżenie ilorazu inteligencji, pogorszenie myślenia abstrakcyjnego, wzrost zaburzeń lękowych i depresji, zmniejszenie umiejętności radzenia sobie ze stresem, pogorszenie samoobserwacji i krytycyzmu) skutki przyjmowania środków psychoaktywnych.
Widzimy, rozmawiamy, reagujemy…
Konferencję rozpoczęły i zakończyły wystąpienia przedstawicieli organizatorów. Monika Mikołajczyk przedstawiła planowane działania w kampanii (od zajęć z uczniami, przez konkursy aż po filmy i broszurę z artykułami dotyczącymi zagadnień profilaktycznych) a asp. szt. Sławomir Stefaniak mówił na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Siedlce - Andrzej Sitnik.
Patronat medialny sprawuje "Życie Siedleckie".
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@zyciesiedleckie.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz