Zamknij

Specjalistyczne szkolenia na siedleckim Gołoborzu

17:48, 05.06.2019 | KS
REKLAMA
Skomentuj

Siedlecki batalion lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej jako pierwszy wszedł w drugi etap szkolenia żołnierzy WOT. Na Placu Ćwiczeń Taktycznych Gołoborze w miniony weekend szkoliło się ponad stu żołnierzy różnych specjalności.

Terytorialsi z 53 batalionu już od października zeszłego roku szkolą się w 15 specjalnościach. W miniony weekend na siedleckim poligonie odbyło się kolejne szkolenie specjalistyczne, w którym wzięło udział 8 grup szkoleniowych m.in.: saperska, medyczna, radiotelefonistów, obsługi moździerzy, strzelców wyborowych i snajperów oraz grupa dowódcza. Oprócz szkoleń rotacyjnych odbywających się jeden weekend w miesiącu na terenie PCT Gołoborze, żołnierze szkolą się również poza Stałym Rejonem Odpowiedzialności 5 MBOT. W ramach szkoleń specjalistycznych mogą skorzystać z kursów, które organizują inne Brygady OT czy Centrum Uzbrojenia Artylerii w Toruniu. Tego typu szkolenia specjalistyczne realizowane są także w oparciu o obiekty szkoleniowe 5 MBOT i uczestniczą w nich Terytorialsi z całej Polski. W ciechanowskiej jednostce, Mobilne Zespoły Szkoleniowe szkolą przyszłych instruktorów grup radiotelefonistów i łącznościowców, strzelców wyborowych i snajperów a także grup dowódczych.

W bieżącym roku, w październiku, siedleccy Terytorialsi, rozpoczną ostatni etap szkolenia żołnierza WOT czyli zgrywanie pododdziału. Na tym etapie najważniejsza jest nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu, w którym będą działali.

W sumie, w ciągu trzech lat, wszyscy żołnierze OT muszą zaliczyć ponad 124 dni szkoleniowych.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już 20 tys. żołnierzy, z czego ponad 1600 stanowią żołnierze Mazowieckiej Brygady a 512 służy w 53blp. Są to Terytorialsi pochodzący z powiatu siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego i łosickiego.

Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

MirekMirek

0 0

Wiecie jak to całe "wojsko" się nazywa? Zabawa starych ch. .. w indian???? 23:05, 05.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone