Zamknij

Wejdź na level: realne życie

12:47, 25.05.2019 KS Aktualizacja: 12:50, 25.05.2019
Skomentuj

W mieście i gminie Siedlce trwa kampania „Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież”. 23 maja jej organizatorzy (Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II, Komenda Miejska Policji w Siedlcach oraz IPA Region Siedlce) przyjechali do Szkoły Podstawowej im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Pruszynie.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Z dziećmi i młodzieżą podzielonymi na trzy grupy dyskutowano na temat bezpiecznego zachowania w świecie realnym i wirtualnym. Snapchat, Instagram, Skype, Facebook, Messenger. Nikogo z prowadzących nie dziwi fakt, że nawet najmłodsi bezbłędnie rozpoznają ikony serwisów i aplikacji i doskonale wiedzą w jaki sposób działają. O zasadach bezpieczeństwa w Internecie teoretycznie wiadomo całkiem sporo. Jak jednak zastosować tę wiedzę w praktyce? Na zajęciach Monika Mikołajczyk (Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach) i Elżbieta Cała (Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach) omawiały zasady netykiety, właściwych zabezpieczeń, wskazywały na różnice między przemocą a cyberprzemocą. Co może się wydarzyć kiedy udostępnimy innym swoje hasło,  jak kończą się żarty rówieśników, jakie konsekwencje mogą grozić za przerabianie, lajkowanie i udostępnianie zdjęć i filmików nagrywanych wbrew woli? O tym uczestnicy warsztatów wiedzą całkiem sporo. Ta część spotkania była chyba najczęściej przerywana słowami „Mój kolega to….”, „Kiedyś taka historia wydarzyła się na FB….”, „Mój kolega dał mi swój login i hasło, żeby pograć….”

Po ostatnich tragicznych wydarzeniach temat przemocy rówieśniczej, zachowań agresywnych okazał się całkiem na czasie. O konsekwencjach prawnych z młodymi ludźmi rozmawiał asp. szt. Sławomir Stefaniak (Zespół ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach). Co to jest demoralizacja i jakie są jej przejawy? Gdzie trzeba szukać przyczyn agresji? Jak od pytań „dlaczego ja…” oraz „to ja im pokażę…” łatwo można przejść do niebezpiecznych działań i zostać sprawcą czynu zabronionego. Dlaczego samemu nie wolno wymierzać sprawiedliwości? Dlaczego ważne jest, by mówić dorosłym o wszystkim, co budzi niepokój? To zaledwie kilka z wielu pytań, na które szukano odpowiedzi podczas spotkania. W czasie tej części warsztatów rozmowy dotyczyły również emocji, które nagromadzone i nierozładowane wybuchają w nieoczekiwanym momencie, powodując niekiedy zachowania irracjonalne. A poza tym?- o byciu asertywnym oraz presji otoczenia i tym jak sobie z nią radzić.

Z najstarszą grupą uczniów Monika Mikołajczyk dyskutowała na temat środków zmieniających świadomość. Jak dopalacze wpływają na nasze zmysły i sposób postrzegania świata? Jaką rolę odgrywają w tym procesie neuroprzekaźniki? Jak zmienia się zachowanie, wygląd osób sięgających po dopalacze? Co się dzieje z naszym organizmem, gdy sięgamy po środki zmieniające świadomość? Jakie konsekwencje możemy ponieść, gdy będziemy używać dopalaczy? Jakie są powody eksperymentowania z niedozwolonymi substancjami i co z tym ma wspólnego poczucie własnej wartości? To tylko niektóre z poruszanych tematów tej części zajęć.

Ze wszystkimi grupami spotkali się także studenci ratownictwa medycznego Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego Siedlcach- Sebastian Kuryła i Karol Gajowniczek. Przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie ćwiczyli swoje umiejętności w tym zakresie pod czujnym  okiem przyszłych ratowników. Mimo że temat bardzo poważny, nie obyło się bez zabawnych sytuacji- okazało się, że wiedza teoretyczna nie ćwiczona sprawia sporo trudności. Uczniowie próbowali ułożyć ratowników symulujących utratę przytomności w pozycji bocznej bezpiecznej. Przy tej okazji mogli sprawdzić, co się dzieje kiedy ciało człowieka jest wiotkie i niekoniecznie poddaje się wszystkim zaplanowanym działaniom. W czasie ćwiczeń często padały słowa „Poszkodowany nie chce współpracować!” Co wtedy robić? Uczniowie z SP w Pruszynie już wiedzą- i to nie tylko teoretycznie!

Nie odwracaj wzroku

W zajęciach prowadzących wspierali także przedstawiciele Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach: Edyta Biarda, Elżbieta Cała oraz Piotr Kowalczuk. Jak zawsze rozmowom z młodymi ludźmi przysłuchiwał się przedstawiciel Urzędu Gminy w Siedlcach - Jan Osiej. Jak zawsze również obecne było „Życie Siedleckie”, sprawujące patronat medialny nad kampanią.

W warsztatach uczestniczyło ok. 100 uczniów Szkoły Podstawowej w Pruszynie. Do nich mówiła dyrektor Iwona Chacińska o tym, co najważniejsze- uważnym patrzeniu i spostrzeganiu realnych zagrożeń, rozmowie o napotykanych trudnościach i działaniu.

Patronat honorowy nad kampanią sprawują Andrzej Sitnik - Prezydent Miasta Siedlce oraz Henryk Brodowski - Wójt Gminy Siedlce.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%