Obecnie najwięcej ogłoszeń o pracę publikuje się w internecie, ponieważ mają wtedy największe grono odbiorców. Osoby odpowiedzialne za rekrutację zamieszczają w nich informację o stanowisku, obowiązkach zawodowych i wynagrodzeniu. Wskazują preferowany sposób kontaktu oraz miejsce składania podań. Standardowe dokumenty rekrutacyjne to Curriculum Vitae, a także list motywacyjnego. Zdradzamy, jak dobrze napisać swój życiorys zawodowy.
1. Doświadczenie zawodowe.
Pamiętaj, że potencjalnego pracodawcę interesuje tylko doświadczenie związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jeśli zatem starasz się o posadę księgowego, którego zarobki oscylują na poziomie 3900 złotych brutto, nie umieszczaj w dokumentach zapisu o pracy np. w gastronomii. Zbyt duża liczba informacji może utrudnić odnalezienie tych najbardziej istotnych, a tym samym zmniejszyć szansę na pozytywne rozpatrzenie kandydatury.
2. Osiągnięcia.
Jeżeli w twojej poprzedniej pracy udało Ci się osiągnąć coś ciekawego, koniecznie zawrzyj o tym informację w swoim CV! Firmy przychylniej spoglądają na kandydatów, którzy w swojej historii zawodowej mogą pochwalić się większymi sukcesami. W końcu to one, z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa, stanowią najlepszy dowód na zaangażowanie w wykonywaną pracę.
3. Umiejętności.
Prawie każdy człowiek zawiera w swoim CV informację o tym, że „potrafi obsługiwać pakiet Office”. Bardzo często zapis ten nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości, dlatego też osoby rekrutujące przestają na to zwracać uwagę. Można temu zapobiec w bardzo prosty sposób. Jeśli aplikujesz na stanowisko, które wymaga od Ciebie znajomości konkretnego programu sprecyzuj, co dokładnie potrafisz zrobić. Dla przykładu:
4. Wykształcenie
Tworząc ten obszar swojego podania, powinieneś wykonać to z należytą starannością. Powszechnie uważa się, że podawanie szkoły podstawowej i gimnazjum jest błędem. Pamiętaj o tzw. odwróconej chronologii. Zacznij od tego etapu kształcenia, który może być najważniejszy dla rekrutera. Podaj pełną nazwę szkoły, miejscowość, a także dokładny czas trwania edukacji.
5. Zdjęcie.
Aplikując na oferty pracy, które dotyczą zatrudnienia w Polskich firmach, pamiętaj o dodaniu odpowiedniego zdjęcia do CV. Wskazane są zdjęcia dowodowe, najlepiej w koszuli, która podniesie znacząco nasz walor autoprezentacyjny.
6. Klauzula ze zgodą.
Na końcu Twojego życiorysu zawodowego, powinna znajdować się klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Brak tego zapisu może spowodować, że osoba odpowiedzialna za rekrutację nie będzie mogła wziąć pod uwagę Twojego podania!
7. Krój czcionki.
Swój życiorys zawodowy potraktuj jak dokument urzędowy. Zadbaj o to, aby w całym podaniu wykorzystana była tylko jedna czcionka, o takim samym rozmiarze. Zyskasz tym pewność, że Twoje podanie nie zostanie z miejsca odrzucone. Zwróć również uwagę na występowanie popularnych błędów gramatycznych i stylistycznych. W razie ewentualnych niejasności skonsultuj je z profesjonalistą.