Zamknij

Zawód nauczyciela ? czy to się opłaca?

17:07, 12.02.2018 artykuł sponsorowany
Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Według niektórych – nauczyciel to piękny zawód, z poczuciem misji do spełnienia. Nie każdy jednak posiada odpowiednie predyspozycje, aby nim zostać. Nawet ci, którzy odznaczają się pożądanymi cechami, bardzo często rezygnują z wykonywania tego zawodu. Dlaczego? W głównej mierze dlatego, że zarobki, które otrzymują nie są adekwatne do wysiłku wkładanego w ich pracę.

Jakie bonusy z zawodu nauczyciela?

Do zalet można zaliczyć wolne weekendy, ferie oraz wakacje, choć warto pamiętać, że nauczyciele nie zawsze mają wolne wtedy, kiedy ich uczniowie. Tak naprawdę pracę zaczynają już od połowy sierpnia – tworzą wtedy plany pracy wychowawczej, opiekuńczej, planują rozkład materiału i wiele innych dokumentów. Jeśli chodzi o zarobki – nauczyciele raczej nie należą do elit finansowych w naszym kraju.

Ile wynosi średnie wynagrodzenie przeciętnego nauczyciela?

Wciąż słyszy się o strajkach nauczycieli, którzy domagają się podwyższenia płac. Inni z kolei tłumaczą, że przecież ich pensje nie są wcale takie złe. Jak jest naprawdę? W 2016 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela wynosiło niewiele ponad 3300 brutto. Czy ta stawka jest adekwatna do wykonywanej przez nauczyciela pracy? Zdania są podzielone.

Kto decyduje o płacy dla nauczyciela?

Wynagrodzenie regulowane jest przez kartę nauczyciela. W głównej mierze zależne także od hojności i zasobów finansowych samorządów, ponieważ to oni opłacają nauczycieli z budżetów samorządowych. Wynagrodzenie różni się w zależności od stopnia kariery. W Polsce istnieją 4 stopnie awansu zawodowego wśród nauczycieli. Oto one:

  • Nauczyciel stażysta
  • Nauczyciel kontraktowy
  • Nauczyciel mianowany
  • Nauczyciel dyplomowany

To, gdzie pracujesz ma znaczenie

Wieś czy miasto – miejsce ma ogromny wpływ na twoje zarobki. Pensje oraz dodatki motywacyjne znacząco się od siebie różnią. Nawet w samej stolicy zarobki uzależnione są od tego, w jakiej dzielnicy znajduje się szkoła oraz ile posiada środków na dodatki motywacyjne. Ponadto, nauczyciele otrzymują kilka dodatków do podstawowej kwoty. Jakie to dodatki?

  • Praca w trudnych warunkach,
  • Praca w szkole wiejskiej (dodatek wiejski),
  • Praca za pełnienie określonych funkcji, np.: wychowawca, dyrektor,
  • Dodatek za prowadzenie zajęć ponadprogramowych.

Warto również wspomnieć o benefitach otrzymywanych przez nauczycieli. Zalicza się do nich dofinansowanie nauki (20%), szkolenia (16%) oraz ubezpieczenie na życie (6%).

500+ dla nauczycieli dyplomowanych

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało 500+ również w edukacji, tyle że taka suma pieniędzy miałaby zostać przeznaczona na doskonalenie zawodowe nauczycieli dyplomowanych, służyłaby jako motywacja do systematycznego dokształcania się oraz do samorozwoju. Minister Edukacji Narodowej zaznacza, że dodatek miałby przysługiwać aż do momentu przejścia na emeryturę.

Zawód nauczyciela przez niektórych jest uważany za jeden z trudniejszych. Oprócz przekazywania wiedzy należy młode pokolenie również wychować i wskazać odpowiednie wartości. Czy w dzisiejszych czasach powinniśmy obawiać się tego, że za jakiś czas nie będzie ludzi, którzy wykonywaliby ten zawód?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%