Zamknij

Szkoła w Ceranowie dumna ze swojego patrona - Ludwika Górskiego

08:59, 22.05.2018 BG Aktualizacja: 11:12, 22.05.2018
Skomentuj

W czwartek, 17 maja, Zespół Szkół w Ceranowie uroczyście obchodził Dzień Patrona. Szkolne święto zgromadziło wielu gości.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, odprawioną przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusz Pikusa. Nawiązując do historii biskup podkreślił, że Ludwik Górski miłość do człowieka wyraził tym wszystkim, co robił dla lokalnej społeczności. Ten wybitny polski działacz społeczny i polityczny, ziemianin i agronom zbudował w Ceranowie kościół, otworzył szkołę i dbał na różne sposoby o miejscową ludność. W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin Ludwika Górskiego, 110. rocznica jego śmierci oraz 10-lecie nadania jego imienia szkole – a do tego stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po nabożeństwie przedstawiciele społeczności szkolnej i rodziny Górskich złożyli kwiaty w przykościelnej krypcie. Pochowani są tam przedstawiciele rodu, m.in. Ludwik Górski z żoną Pauliną i ostatni właściciel majątku w Ceranowie Józef Górski.
Później uczestnicy przeszli na plac szkoły. Na budynku odsłonięto dwie pamiątkowe mosiężne tabliczki. Jedna została wybita w 1928 r. i umieszczona na drewnianym krzyżu przed remizą. Krzyż został zniszczony w czasie wojny, ale tabliczka ocalała dzięki rodzinie Golatowskich, która niedawno przekazała cenną pamiątkę szkole. Druga tabliczka upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 10-lecie nadania imienia szkole.

Gości powitał dyrektor Jerzy Gancarz. Podczas części oficjalnej głos zabrała m.in. przedstawicielka wojewody mazowieckiego Izabela Wrona, która odczytała listo od Zdzisława Sipiery. - Patron waszej szkoły zapisał się jako wielki patriota, wyrażający swoje przywiązanie do Ojczyzny pracą na rzecz rozwoju gospodarczego ziem polskich. W swoich majątkach z powodzeniem stosował nowoczesne metody gospodarowania i realizował postępowe idee społeczne. Wśród wielu zasług dla Ceranowa na podkreślenie zasługują idee oświatowe. Postać ta może być wzorem dla wszystkich, którzy służą Polsce i inspiracją dla uczniów - napisał wojewoda. Gratulacje i życzenia szkole z okazji jubileuszu złożyli także: wicekurator mazowiecki Dorota Skrzypek, członek zarządu powiatu sokołowskiego Longina Oleszczuk, szefowa ZNP w Sokołowie Podlaskim Danuta Zadrożna i przedstawiciele zaprzyjaźnionej z ceranowską placówką szkoły z podwarszawskich Ząbek. List do uczestników przesłał też senator Waldemar Kraska.
Była dyrektorr szkoły w Ceranowie Jolanta Bielińska przypomniała historię szkoły i postać Ludwika Górskiego, Artur Ziontek uzupełnił te informacje o ciekawostki związane z rodziną Górskich, a prof. dr hab. Jakub Bartoszewski mówił o społeczno-wychowawczej roli działań patrona szkoły.
Uczniowie ceranowskiej placówki zaprezentowali zebranym spektakl przygotowany w formie programu telewizyjnego „Śladami historii” w reżyserii Katarzyny Piątkowskiej oraz układy taneczne ww wykonaniu grupy „Ceranów Dance”.
Na scenie dyrektor Jerzy Gancarz i Paweł Górski wręczyli nagrody laureatom 4 konkursów dotyczących patrona szkoły. Całość uświetnił występ artystki operowej Anny Wyrzykowskiej przy akompaniamencie Anety Mroczek. Za pomoc w zorganizowaniu imprezy sponsorom i przyjaciołom podziękowali na koniec dyrektor Jerzy Gancarz i przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Ewa Częścik. Rodzice zadbali też o poczęstunek dla wszystkich gości imprezy. A uczestnicy – mimo deszczowej pogody - uznali spotkanie za bardzo udane.

(BG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%