Zamknij

Dzięki tej inwestycji płacą o 60 procent mniej za energię!

22:12, 09.02.2017 BG
Skomentuj

Budowa paneli fotowoltaicznych w gminie Bielany okazała się strzałem w dziesiątkę. Ci, którzy je mają są bardzo zadowoleni, a w kolejce czeka tłum chętnych. 

W 2015 roku na terenie gminy Bielany w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 zrealizowano przedsięwzięcie „Budowa paneli fotowoltaicznych na terenie Gminy Bielany”. Dzięki temu osiągnięto planowany cel - zastosowanie nowoczesnych technik służących pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych - słońca.
W ramach tego działania wykonano 22 instalacje fotowoltaiczne u prywatnych właścicieli nieruchomości, ich moc wynosi od 3 do 10 kW i jest uzależniona od potrzeb zgłaszanych przez wnioskodawców.
Wykonawca robót został wybrany w drodze przetargu nieograniczonego i najkorzystniejszą ofertę złożyła miejscowa firma, Axan z Bielan. Łączna wartość inwestycji wynosi 1,1 mln zł, a wysokość dofinansowania to 90 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli prawie 840 tys. zł.

- Użytkownicy paneli fotowoltaicznych są bardzo zadowoleni z instalacji – podkreśla wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak. -Z informacji, jakie do nas docierają wynika, że faktury za zużycie energii elektrycznej w okresie od września do grudnia w porównaniu do tego samego okresu 2015 roku zmniejszyły się średnio o 60 proc. A chodzi przecież o miesiące o niewielkim nasłonecznieniu.

W październiku 2016 roku gmina Bielany ponownie złożyła wniosek o budowę paneli fotowoltaicznych oraz instalacji solarnych w ramach projektu realizowanego przez samorząd, polegającego na budowie mikroinstalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO WM 2014- 2020. Liczba chętnych sięga już około 400 osób.
- Prawidłowo wykonane, ekonomiczne, efektywne ogniwa fotowoltaiczne wzbudzają bardzo duże zainteresowanie nie tylko mieszkańców naszej gminy. W dobie zalegającego smogu, dużego poboru energii, wzrostu kosztów utrzymania gospodarstw domowych instalacje fotowoltaiczne są ogromną szansą rozwoju naszego regionu – podkreśla wójt. - Dlatego uważamy, że fundusze przeznaczone przez marszałka województwa mazowieckiego na odnawialne źródła energii są niewystarczające. Liczymy na duże zwiększenie kwot na ten cel – dodaje Zbigniew Woźniak. 
Dodać też należy, że inwestycje w solary i fotowoltaikę mają jeszcze jedną istotną zaletę. W przeciwieństwie do farm wiatrowych czy biogazowi nie budzą kontrowersji wśród mieszkańców. 

(BG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%