REKLAMA

Remont „Żółkiewskiego” w toku. Łącznik musi powstać błyskawicznie.

10:14, 10.07.2017 | JiC, UM Siedlce
REKLAMA
Skomentuj

W minionym tygodniu rozpoczął się I etap remontu IV LO im. Hetmana St. Żółkiewskiego. W piątek, 7 lipca przestał istnieć mur oddzielający teren starego boiska szkolnego od ulicy Asłanowicza, a wcześniej samo asfaltowe boisko.

Na placu budowy przygotowano już wykop pod wylanie fundamentów przyszłego, nowego budynku, tzw. łącznika - jednego z obiektów IV LO im. Żółkiewskiego. Połączy on gmach główny z przyszłą salą sportową liceum, zaprojektowaną od ul. Teatralnej (w miejscu starej, obecnej jeszcze kotłowni). Do 2 tygodni potrwa wylewanie fundamentów. Przeniesiona zostanie też stacja trafo, która docelowo będzie znajdować się wewnątrz nowo budowanego łącznika. Za kilka dni znikną też budynki starej kotłowni, które stoją jeszcze na rogu ulic: Teatralnej i Asłanowicza.

Dwupiętrowy budynek będzie miał ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i nowoczesny kształt architektoniczny bryły. Wewnątrz znajdą miejsce licealne: administracja, szatnie, biblioteka, 3 duże sale szkolne, sala informatyczna, wspomniana stacja transformatorowa oraz urządzenia wentylacyjne.

Rada Miasta 31 maja podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie miasta Siedlce na 2017 rok, zwiększając wydatki własne, m.in. o ponad 5 mln zł. To pozwoliło na uruchomienie budowy tzw. łącznika.

Wykonawcą robót jest firma Zeltech. Wartość kontraktu opiewa na 5,306 mln zł, z czego 2,5 mln zł dokłada do inwestycji rząd. Premier Rady Ministrów przekazała tę kwotę z puli środków rezerwy budżetowej państwa. Drugą połowę kosztów pokryje z własnych środków miasto. Zasadą wymaganą przy wykorzystaniu środków rządowych jest to, że muszą być przeznaczone na całkiem nowe budowy i muszą być wydatkowane w danym roku budżetowym. Dlatego zaczęto od budowy tzw. łącznika. Budowa przebiegać będzie w iście błyskawicznym tempie - termin jej zakończenia wyznaczono na koniec listopada.

Zabytkowy budynek główny IV LO im. Żółkiewskiego czeka na kapitalny remont. Magistrat zamierza go wyremontować w przyszłym roku - warunkiem jest jednak uzyskanie dofinansowania z programów rewitalizacyjnych samorządu województwa mazowieckiego. Kolejnym etapem remontu - po uzyskaniu środków i remoncie głównego gmachu - w 3. etapie, byłaby budowa nowej sali gimnastycznej.

(JiC, UM Siedlce)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018