Rugbiści Pogoni pokonali lidera tabeli

20:24, 04.04.2024 KU Aktualizacja: 20:25, 04.04.2024

W Wielką Sobotę na boiskach Ekstraligi rozegrane XIII kolejkę spotkań. Najważniejszy mecz rozegrano w Krakowie gdzie Juvenia, która broniła pozycji lidera tabeli przegrała z Pogonią Siedlce, wicelider Ogniwo Sopot uległ na wyjeździe Orkanowi Sochaczew i spadł na trzecie miejsce, natomiast Budowlani Łódź niespodziewanie wygrali na wyjeździe z Lechią Gdańsk.

Bardzo ciekawie zapowiadało się starcie liderującej w tabeli Juvenii Kraków z Pogonią Siedlce, która ma coraz większe aspiracje i może w tej rundzie rozdawać karty. Gdyby „Smokom” przydarzyła się druga porażka, mogłyby spaść z pozycji lidera, bo tuż za ich plecami znajdowali się gracze Ogniwa Sopot.

Gospodarze zaczęli od cierpliwego budowania przewagi. W ciągu kilku minut dwa rzuty karne na punkty zamienił Riaan Van Zyl i „Smoki” prowadziły 6:0. Jednak goście ruszyli do przodu i dość szybko to oni wyszli na prowadzenie po tym, jak piłkę w polu punktowym Juvenii przyłożył Krystian Adamiak, natomiast udane podwyższenie zaliczył Nkululeko Ndlovu. Przy stanie 6:7 bliski przyłożenia był Grzegorza Muszyński, który miał czystą pozycję na pole Juvenii, ale dostał niedokładne podanie i wynik się nie zmienił.

Po pierwszych 40 minutach to gospodarze byli na prowadzeniu. Podopieczni trenera Konrada Jarosza mieli w końcówce pierwszej połowy przewagę w ofensywie i zamienili ja na kolejne sześć punktów po dwóch rzutach karnych Van Zyla.Juvenia zdawała się kontrolować przebieg spotkania, ale drużyny siedlczan, naszpikowanej gwiazdami, nie wolno było im lekceważyć.

Na początku drugiej połowy krakowianie ruszyli mocno do przodu i w końcu zaliczyli pierwsze w tym meczu przyłożenie, którego autorem był Rafał Lewicki. Van Zylowi nie udało się podwyższyć, ale i tak Juvenia prowadziła 17:7, co wydawało się bezpieczną przewagą punktową.

Niestety (dla gospodarzy) potem punktowała już tylko Pogoń. Podopieczni Łukasza Nowosza i Mark aMirosza szybko odpowiedzieli drugim w tym spotkaniu przyłożeniem, którego autorem był Bartłomiej Bareja, który kilka minut wcześniej pojawił się na boisku. Po udanym podwyższeniu było już tylko 17:14, ale wtedy przewagę w polu uzyskali krakowianie dążąc do kolejnych punktów. Rewelacyjny Oderich Mouton kilka raz rozbijał obronę rywal, ale mimo, że działo się to pod polem punktowym Pogoni, nie przełożyło się to na ani jedno przyłożenie. Na dodatek z rzutu karnego z prostej pozycji nie trafił Van Zyl i w szeregach Juvenii zrobiło się bardzo nerwowo.

Pogoń się nie poddawała i walczyła do końca, taka postawa po raz drugi przyniosła siedleckiej drużynie efekty. Po długiej i bardzo cierpliwej akcji formacji młyna składającej się z szeregu przegrupowań, już w doliczonym czasie gry, punkty z przyłożenia zdobył Daniel Gdula, a udanym podwyższenie popisał się Paul Walters. Drużyna z Siedlec po raz drugi zafundowała swoim kibicom prawdziwy thriller w końcówce i wygrała ten mecz 21:17.

W najbliższy weekend Ekstraliga Rugby pauzuje ze względu na pierwszy turniej Mistrzostw Polski Seniorów Rugby 7. Rozgrywki zostaną wznowione tydzień później, Pogoń Siedlce w sobotę, 13 kwietnia br. o godzinie 16.00 będzie podejmować RC Arkę Gdynia. Mecz poprzedzi największy w Polsce, międzynarodowy turniej dzieci i młodzieży AltradCup z udziałem m.in. drużyn z Francji.