Zamknij

Takiej majówki jeszcze w Miętnem nie było

18:33, 10.05.2017 PCKiP Miętne/opr. JS
Skomentuj

Tańce, śpiewy, inscenizacje teatralne, ognisko – to tylko niektóre z atrakcji rodzinno-historycznego pikniku, jaki odbył się 3 maja na terenie Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

Program odbywającej się w plenerze zabytkowego parku w Miętnem uroczystości, oparty był na idei spotkania przeszłości ze współczesnością. Uczniowie miejscowych szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali fragment dramatu Juliana Ursyna Niemcewicza pt: „Powrót posła”, tańce historyczne i współczesne, piosenki patriotyczne. Z własnym repertuarem wystąpił również Zespół Ludowy z Gończyc.
Podczas uroczystości rodziny mogły wziąć udział w grze terenowej, która przeniosła wszystkich uczestników w czasy stanisławowskie. Zawodnicy podzieleni na zespoły, przemierzali park i jego okolicę wyposażeni w specjalnie przygotowany scenariusz i mapę. Głównym zadaniem było odnalezienie 9 punktów, które w ciekawy sposób przedstawiały realia czasów stanisławowskich. Rodziny biorące udział w grze, spacerując po terenie miętnieńskiego parku, spotykały postacie przebrane w historyczne stroje, które przekazywały im zadania do wykonania. Do zadań tych należało m.in. przejście lekcji szermierki, strzelanie z łuku, krótki kurs czy egzamin z etykiety dworskiej drugiej połowy XVIII w. Na drużyny, które ukończyły grę i wskazały szpiega czekały nagrody – książki i rodzinne gry planszowe, które na zakończenie wręczył starosta Marek Chciałowski.
Atrakcją dla występujących uczniów oraz wszystkich gości była patriotyczna fotobudka. Hasła: Wiwat 3 Maj!, Łączy nas Powiat Garwoliński, Kocham Polskę, flaga Polski, herb Powiatu Garwolińskiego, biało-czerwone kwiaty to gadżety z którymi można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.
To jeszcze nie wszystko. W pewnym momencie uczestnicy pikniku usłyszeli hasło - Poloneza czas zacząć! I wnet za państwem Wiolettą i Jarosławem Przybysz ze Stowarzyszenia Przyjaciół wsi Miętne ustawił się barwny korowód par. Prowadzący poloneza, przebrani w stroje szlacheckie zapraszali do staropolskiego tańca wszystkich gości.
Zwieńczeniem majowego spotkania było ognisko, przy którym nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania. W repertuarze znalazły się pieśni nawiązujące do najważniejszych wydarzeń w naszej historii: od Mazurka 3 Maja przez Pierwszą Kadrową, Serce w plecaku, Pałacyk Michla, Biały Krzyż, Mury po Ojczyznę – pieśń Marka Grechuty. Oprócz tego odbyły się warsztaty historyczne. Rekonstruktorzy przestawili umundurowanie żołnierzy czasów ostatniego króla Polski, opowiedzieli szczegółowo o starej broni oraz pokazali jak się nią posługiwać.

 

(PCKiP Miętne/opr. JS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%