Zamknij

Unię i angielski mają w małym palcu. W nagrodę pojadą do PE.

15:40, 06.03.2017 MT
Skomentuj

Wykazali się szeroką wiedzą na temat funkcjonowania Unii Europejskiej oraz przekonująca jurorów umiejętnością zaprezentowania się w języku angielskim. Anna Korzuchowska z I LO im B. Prusa (I miejsce), Piotr Cześnik  z „Królówki” (II), Joanna Głuchowska z ZSP nr 2 im. M. Kopernika (III) oraz Przemysław Barszcz z ZSP nr 6 im. gen. J. Bema (IV) okazali się najlepsi w III Konkursie Wiedzy o Parlamencie Europejskim.

- Zwycięstwo jest bardzo słodkie, ale już samo przystąpienie do konkursu wymaga odwagi. Nikt więc nie powinien mieć poczucia klęski – podkreśliła europoseł Julia Pitera, zwracając się do finałowej 10 uczestników konkursu (oprócz zwycięzców, są to: Karol Białecki, Adrian Dybowski, Aleksandra Garwacka, Jakub Kozak, Julia Pasieczna, Szymon Talacha). Dziesiątka ta osiągnęła najlepsze wyniki  w pierwszym etapie zmagań – czyli teście wiedzy o Parlamencie Europejskim. Drugi etap polegał na stanięciu twarzą w twarz z jurorami i przez 15 minut, w języku angielskim,  zaprezentowanie swojej pasji jako drogi do kariery zawodowej. Poziom języka, jakość prezentacji, graficzna strona – m.in. takie elementy  podlegały jurorskiej ocenie. Nie zwadziło wplecenie dowcipu, a zdarzyła się nawet prezentacja okraszona śpiewem – oczywiście w języku angielskim.

W tym roku odbyła się już trzecia edycja konkursu. Wystartowało w niej aż 63 uczniów z siedmiu szkół pondgimnazjalnych (w ubiegłym roku - 40, dwa lata temu – 30). Tego typu konkursy są organizowane na całym Mazowszu, a reprezentanci Siedlec, jak zaznaczyła euro poseł Julia Pitera, wypadają w nich bardzo dobrze. Organizowanie zmagań, które za nagrodę główną mają wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, ma na celu przede wszystkim zachęcenie młodych ludzi do poznawania historii UE oraz nauki języków obcych. - Nic nie wpływa korzystniej nie na utrzymanie pokoju i współpracy na świecie niż umiejętność komunikacji – podkreśla Julia Pitera.

Przyznaje też, że jest pozytywnie zaskoczona poziomem konkursu i umiejętnościami komunikacji w języku angielskim. - Młodzież daje znać, że albo podróżuje, albo bardzo chce podróżować. Kto wie, może są tu przyszli asystenci europosłów – zaznacza. A może nawet europosłowie? – Politycy pracujący w PE posiadają już zwykle bardzo duże doświadczenie, warto więc na początek liznąć trochę polityki w samorządzie, działać w organizacjach pozarządowych, potem spróbować ścieżki poselskiej – instruuje pani europoseł. Ogólnie rzecz ujmując – warto działać!

- Wyjazd  do Brukseli pozwolił  mi rozwinąć skrzydła. Poznałam wspaniałych, ambitnych  ludzi, którzy wzmocnili moja motywację. Odkryłam pokłady pewności siebie. Poznałam wartość nauki języków obcych –  wylicza Karolina Krasuska z ZSP nr 2, laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu. Przyznaje też, że zobaczyła inny świat i stanowiska pracy funkcjonujące inaczej niż te, z którymi styka się na co dzień. W przyszłości widziałaby się w takim właśnie świecie…

I jeszcze pewna – zaczerpnięta z testu wiedzy o PE - ciekawostka, która sprawiła najwięcej kłopotu uczestnikom konkursu: Czym jest procedura niebieskiej karty? W PE można poseł może zadać pytanie posłowi. Służy ku temu niebieska karta. Jest 30 sekund na zdanie pytania oraz 30 sekund na odpowiedź. Przewodniczący może nie wyrazić zgody na wdrożenie procedury niebieskiej karty w przypadku, gdy nie pozwala na to czas obrad.

Konkurs Wiedzy o Parlamencie Europejskim zorganizowany został przez: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach, Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Siedlcach oraz Biuro Poselskie Julii Pitery Posłanki do Parlamentu Europejskiego.

(MT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%