Zamknij

Konferencja na temat przeciwdziałania przemocy w rodzinie

15:25, 02.12.2016 A.K
Skomentuj

Przemoc w rodzinie często zamyka się w czterech ścianach domu. Na szczęście mówi się o tym coraz częściej i głośniej, a samo zjawisko przestaje być tematem tabu. O tym właśnie mówiono podczas zorganizowanej w konferencji pt. „Zjawisko przemocy – profilaktyka i przeciwdziałanie”. 

O tym właśnie dyskutowano podczas zorganizowanej w konferencji pt. „Zjawisko przemocy – profilaktyka i przeciwdziałanie”. Organizatorem spotkania było Starostwo Powiatowe w Węgrowie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Komenda Powiatową Policji w Węgrowie.  


Otwarcie i wprost na temat
To kolejne tego typu spotkanie, które ma zachęcać dyrektorów i pedagogów szkół z terenu powiatu węgrowskiego, kuratorów sądowych, przedstawicieli policji, OIK, PCPR, PP-P, SPZOZ oraz władz samorządowych do czujnej obserwacji, wyciągania wniosków i prawidłowego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców z powiatu węgrowskiego. Poprzednie konferencje dotykały problemów związanych z uzależnieniem dzieci i młodzieży od narkotyków i dopalaczy, alkoholu i nikotyny oraz od cyberprzestrzeni. Duże zainteresowanie omawianymi zagadnieniami skłoniło wicestarostę Halinę Ulińską do podjęcia kolejnego kroku. Tym razem głównym tematem rozmów była przemoc, jej rodzaje, pomoc osobom cierpiącym, a także zapobieganie i przeciwdziałanie zjawisku przemocy.
– Mówiąc o sprawach profilaktyki uzależnień czy zjawisk przemocy i agresji chcemy mówić o tym otwarcie, wprost – zaznaczyła na początku spotkania wicestarosta Ulińska. – Naszym celem jest to, by niczego nie umniejszać i nie zamiatać pod dywan. Jest to szczególnie ważne w przypadku szkół, które poprzez nauczycieli, wychowawców i pedagogów mogą wpłynąć na to, co się dzieje w domach – dodała Ulińska.
Blok tematyczny rozpoczęła swym wystąpieniem dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej  w Węgrowie Izabela Ratyńska. Jej analiza ankiety „Diagnoza sytuacji dzieci i młodzieży z terenu powiatu węgrowskiego w aspekcie nadużywania alkoholu i nikotyny-wyniki badań” nakreśliła obraz współczesnej młodzieży. Wynika z niej, że większość respondentów (uczniowie klas szóstych szkół podstawowych, gimnazjaliści i młodzież szkół ponadgimnazjalnych) nigdy nie paliła i nie piła alkoholu, a ci co to robili nie mieli problemu ze zdobyciem papierosów czy wina, piwa lub wódki (także mimo niepełnoletności). Jak się okazuje częstym inicjatorem kontaktów z alkoholem są rodzice, którzy podczas spotkań rodzinnych czy świąt przymykają oko na wiek dzieci. Ankietowani znają natomiast konsekwencje używek i wiedzą do kogo w razie potrzeby zwrócić się o pomoc. 

Lepiej na wyrost niż w ogóle

Kolejnym prelegentem był były pracownik policji, obecnie specjalista Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie Marek Mudant.  Jego referat „Zjawisko przemocy – profilaktyka i przeciwdziałanie. Rola i zadania Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Węgrowie w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania przemocy w rodzinie” był praktycznym przewodnikiem dla rodzin doznających przemocy. W tym zakresie omówiona została procedura Niebieskiej Karty, działania interdyscyplinarne, skutki przemocy, jej wpływ na ofiary i najbardziej popularne przestępstwa, a także stosowane środki w sprawach karnych i dyżury węgrowskich specjalistów. – Będąc funkcjonariuszem policji szczególnie ostatnio gdy byłem naczelnikiem Wydziału Prewencji ciągle powtarzałem swoim ludziom, że lepiej zrobić coś na wyrost, niż coś ma nam uciec bokiem. Na szczęście ominęły nas przypadki medialne, które mają miejsce w innych regionach Polski. Żeby jednak skutecznie i dobrze pomagać, trzeba reagować jak najszybciej.  Tak naprawdę nie jest ważne wypełnienie całej dokumentacji, liczy się tylko to, jak nasze działania wpłyną na poprawę sytuacji konkretnej rodziny – mówił Marek Mudnat. 
Temat psychologicznych następstw przemocy poruszyła psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie Justyna Rutkowska. W tym obszarze została przedstawiona historia filmowego Jasia oraz skutki przemocy bezpośredniej i długofalowej. Natomiast sierż. szt. Anna Maliszewska omówiła działania Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie na rzecz zapobiegania i zwalczania zjawiska przemocy w rodzinie. Ostatnim punktem czwartkowej konferencji było wysunięcie wniosków. Wśród nich znalazły się takie postulaty m.in. jak: realizowanie procedury „Niebieskiej Karty” przez wszystkie powołane instytucje w sposób konsekwentny, obejmowanie dzieci i młodzieży dotkniętej zjawiskiem przemocy w rodzinie szczególnym wsparciem przez właściwe instytucje, realizacja działań wspierających ofiary przemocy przez służbę zdrowia, wprowadzanie różnych form edukacji pracowników oświaty, pomocy społecznej, służby zdrowia w aspekcie postępowania i oddziaływania w sytuacjach zaistnienia przemocy w rodzinie oraz wprowadzanie programów i akcji mających na celu informowanie społeczeństwa o problemie przemocy w rodzinie.

(A.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%