Zamknij
REKLAMA

Czym jest decoupage?

00:00, 15.12.2017 | materiał partnera
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Słowo „decoupage” pochodzi z języka francuskiego, od czasownika „decouper” – wycinać. Oznacza technikę zdobienia przedmiotów za pomocą wzorów z papieru lub serwetki. Proces zdobniczy opiera się na przyklejaniu ozdoby grubą warstwą lakieru, która sprawi, że będzie wyglądała jak namalowana.

Historia decoupage

Za prekursorów zdobienia techniką decoupage uważa się plemiona nomadów, zamieszkujące wschodnią Syberię. Ich członkowie zdobili w ten sposób groby zmarłych. Później technika decoupage dotarła do Chin, gdzie do XIII wieku była bardzo popularnym sposobem zdobienia lampionów, okien i pudełek. Ta technika zdobnicza zyskała przydomek „sztuki biedaków”, dlatego, że imitowała dzieła największych malarzy oraz naśladowała dalekowschodnie wzornictwo.

W czasach Ludwika XV decoupage stał się popularnym hobby dla kobiet. Dworzanie ozdabiali nie tylko meble, ale również mniejsze przedmioty codziennego użytku. Ten rodzaj wzornictwa stał się na tyle modny, że do zdobienia zaczęto używać oryginalnych elementów obrazów takich twórców jak: Pierre-JosephRedouté, Jean Antoine Watteau czy Jean-Baptiste Pillement.

Z czasem technika decoupage straciła pejoratywny przydomek „sztuki biedaków”, a twórców zaczęto nazywać artystami.

Wykorzystywane materiały

Technika decoupage nie jest trudna, do przygotowania ozdoby potrzebnych jest jedynie kilka elementów:

  • przedmiot do ozdobienia np. drewniana skrzynka, deska, pudełko, doniczka
  • motyw wycięty z serwetki         
  • przydatne narzędzia: nożyczki, patyczki kosmetyczne, nożyk do tapet, pędzel, chusteczki
  • farby akrylowe
  • lakier
  • klej np. wikol

Przedmiot przeznaczony do ozdobienia musi być przeczyszczony papierem ściernym i wytarty. Potem można pomalować go farbą. Po wyschnięciu, należy przykleić przygotowany wzór specjalnych klejem do decouage’u i zamalować lakierem, który po wyschnięciu imituje spękania.

Gdzie kupić produkty?

Na rynku można kupić wszystkie niezbędne produkty do zdobienia techniką decouage. W sklepach plastycznych dostępne są serwetki z przeróżnymi wzorami, cała gama farb i lakierów. Istnieje również możliwość zamówienia asortymentu w sklepach internetowych. Firma loveart.pl, działa na rynku od 20 lat i jest jednym z czołowych dystrybutorów narzędzi oraz materiałów do oprawy obrazów i twórczości plastycznej. Na stronie internetowej znajdują się produkty najwyższej jakości. Loveart oferuje wszystkie niezbędne narzędzia i produkty do zdobienia techniką decoupage: kleje, lakiery, serwetki i przedmioty do dekoracji (drewniane skrzynki, styropianowe kule, przedmioty ceramiczne). Technika zdobienia wycinkami nie jest trudna, a efekty są bardzo satysfakcjonujące, warto spróbować i stworzyć przedmioty, które dodadzą wartości estetycznej wnętrzom mieszkania.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone