Zamknij

Liczba wiernych, Pierwsza Komunia i Śluby

21:42, 18.04.2020 L.K Aktualizacja: 11:07, 20.04.2020
Skomentuj

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda wydał trzy komunikaty dotyczące liczby wiernych w kościele, konieczności przełożenia planowanych terminów zawarcia sakramentalnego małżeństwa na czas późniejszy oraz Pierwszej Komunii św. w trwającym stanie epidemicznym.

Biskup Siedlecki zwrócił się do proboszczów, aby określili ilu wiernych maksymalnie może uczestniczyć w nabożeństwie w danym kościele, i przekazali tę wiadomość parafianom.

Jedna osoba na 15 m2

W związku z zapowiedzią wejścia w życie, z dniem 20 kwietnia br., zmian w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które przewidują, że liczba osób uczestniczących we Mszy św. lub innym obrzędzie religijnym będzie zależała od powierzchni świątyni (na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15m2 powierzchni) biskup siedlecki zaleca, aby księża proboszczowie wyliczyli powierzchnię kościoła lub kaplicy, które są przeznaczone do kultu religijnego. Biorąc pod uwagę 15m2 powierzchni na jedną osobę należy wyliczyć, ile osób maksymalnie może uczestniczyć w liturgii w danym obiekcie sakralnym. Księża powinni w najbliższą niedzielę poinformować parafian w ogłoszeniach o powierzchni kościoła lub kaplicy oraz maksymalnej liczbie osób mogących uczestniczyć w liturgii od dnia 20 kwietnia br. Taka informacja powinna zostać też umieszczona przy wejściu do kościoła lub kaplicy.
Proboszczowie powinni przekazać księżom dziekanom, najpóźniej do 20 kwietnia  informacje o powierzchni kościoła lub kaplicy, gdzie sprawowane są Msze św. i maksymalnej liczbie wiernych. Z kolei księża dziekani muszą niezwłocznie przekazać te informacje zebrane w swoim  dekanacie do Wydziału Duszpasterstwa naszej Kurii Diecezjalnej drogą e-mailową: [email protected]
Ze względu na bezpieczeństwo naszych wiernych i dobro wspólne Ordynariusz Siedlecki zobowiązał wszystkich księży do sumiennego przestrzegania przepisów sanitarnych oraz zaleceń dotyczących ilości wiernych w kościołach i kaplicach.


Śluby i wesela w piątki

Biskup Siedlecki wydał dekret dotyczący konieczność przełożenia planowanych terminów zawarcia sakramentalnego małżeństwa na czas późniejszy. Ma to związek z trwającą epidemię koronawirusa.

Biskup przypomina, że  zgodnie ze statutem 472 II Synodu Diecezji Siedleckiej, że wszystkie piątki w roku mają szczególny charakter, dlatego organizowanie przyjęć weselnych byłoby sprzeczne z panującym i ugruntowanym na terenie Diecezji Siedleckiej zwyczajem. Jednakże wobec nadzwyczajnych racji, o których mowa wyżej, oraz po wyczerpaniu przez nupturientów możliwości ustalenia daty ślubu i wesela na inny dzień tygodnia niż piątek, wyjątkowo udzielam zgody, aby nupturienci, którzy w parafiach na terenie naszej diecezji zgłosili zamiar zawarcia sakramentalnego małżeństwa w miesiącu: kwietniu, maju i czerwcu bieżącego roku, mogli zawrzeć sakramentalne małżeństwo i zorganizować przyjęcie weselne w piątek, wyłączając z tego okres Adwentu i Wielkiego Postu.
Możliwość skorzystania z zezwolenia kończy się z upływem czerwca 2021 r.
Z niniejszym zezwoleniem łączy dyspensę od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek pod warunkiem podjęcia przez wiernych innej formy pokuty, zwłaszcza uczynków miłości, miłosierdzia i pobożności, tak wynika ze statutu 546 II Synodu Diecezji Siedleckiej.
Ponadto ordynariusz zobowiązał księży proboszczów do jak najszybszego, pisemnego powiadomienia Kurii Diecezjalnej o poszczególnych przypadkach konieczności zmiany terminu zawarcia sakramentalnego małżeństwa - z podaniem osób, których to dotyczy oraz terminu dotychczasowego i planowanego.

I Komunia Święta

W związku z zamknięciem szkół do 26 kwietnia i brakiem możliwości przygotowania formacyjnego dzieci i rodziców uroczystości I Komunii Świętej a także rocznicy Pierwszej Komunii Świętej zaplanowane na I połowę maja zostają odwołane i przeniesione na inny termin.

Z uwagi na zbliżający się czas, zaplanowanych w parafiach na maj i czerwiec, uroczystości Pierwszej Komunii św. i obchodów rocznicy Pierwszej Komunii św., jak również kierowane liczne zapytania i wątpliwości w tej sprawie w związku z trwającym stanem epidemicznym, w nawiązaniu do mojego Komunikatu z dnia 24 marca br., gdzie zostało podane, iż planowanie i organizowanie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci klas trzecich będzie uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej oraz wytycznych władz państwowych i kościelnych.  
Ordynariusz stwierdził, że ze względu na bezpieczeństwo dzieci i ich najbliższych oraz aktualne rozporządzenia władz państwowych, do czasu przywrócenia przez kompetentne organy państwowe zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach i placówkach oświatowych nie można przeprowadzać spotkań formacyjnych z dziećmi i rodzicami oraz organizować uroczystości pierwszokomunijnych i rocznicy Pierwszej Komunii św. W obecnej sytuacji trwającej epidemii i obowiązującego rozporządzenia o zamknięciu szkół do dnia 26 kwietnia br. należy odwołać wszystkie zaplanowane terminy Pierwszej Komunii św., jakie miały odbyć się w pierwszej połowie maja br. Podkreśla, że na prośbę rodziców można termin Pierwszej Komunii św. przenieść na okres powakacyjny. Jeżeli jednak nastąpi otwarcie szkół i powrót do nich dzieci - po porozumieniu Księdza Proboszcza z rodzicami i uwzględnieniu obowiązujących przepisów państwowych dotyczących ilości wiernych gromadzących się w kościołach - można podjąć decyzję o zorganizowaniu uroczystości Pierwszej Komunii św. jeszcze przed wakacjami. Należy przy tym jednak pamiętać o wyznaczeniu odpowiedniego czasu na bezpośrednie przygotowanie dzieci do sakramentu spowiedzi i Komunii św.
Biskup Kazimierz Gurda poprosił, aby rodzice, ze względu na brak możliwości wspólnych spotkań w kościele z księżmi i katechetami, przygotowywali swoje dzieci do Pierwszej spowiedzi i Komunii św. poprzez rodzinną modlitwę, wyjaśnianie prawd wiary i katechezę domową.  Będzie to uzupełnieniem przygotowania szkolnego, które obecnie jest prowadzone w sposób zdalny.
 

(L.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Ciekawe gdzie Ciekawe gdzie

0 0

Zrobią przyjęcie weselne 09:51, 19.04.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JaJa

0 0

Slubu nie ma prawa nikt odmowic jeśli para zdecyduje się zawrzeć w terminie. Przyjęcie można zrobić później A też nie wiadomo czy epidemia nie potrwa i że 2 lata więc jest nie realne i bezsensowne przekladanie slubow. Ale to wedle uznania. 20:18, 19.04.2020


reo

KateKate

3 5

Wyjaśnienie prawd wiary i katechezę domową ... co to wogóle ma być? Rodzice którzy często i gęsto sami nie mają o tym pojęcia w jaki sposób dziecku to wytłumaczą? Nikt tak dziecka nie przygotuje do Pierwszej Komunii św, jak katechetka czy ksiądz. Widzę żę liczy się sztuka aby odwalić a nie nauczyć czegoś.
Rodzicom to tylko zależy aby wyprawić przyjęcie i kasę zebrać albo prezenty !!! 14:02, 19.04.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AtenaAtena

3 0

Wierzący i praktykujący rodzice bez problemu sobie poradzą z przygotowaniem dziecka do Kumunii a cała reszta będzie narzekać na wszystko.? 15:55, 19.04.2020


Jaro561Jaro561

2 3

Znając troskę o finanse i zwiększenie liczby płatników z dużym prawdopodobięństwem można założyć, że do powierzchni "użytkowej" proboszczowie zakwalifikują przestrzeń wokół ołtarza, zakrystię a pewnie i dzwonnicę.
15:04, 19.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%