Zamknij

Kosowskie lato

13:20, 19.07.2019 KS Aktualizacja: 20:01, 20.07.2019
Skomentuj

„Kosowskie Lato” – piknik organizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim oraz lokalne władze samorządowe z Burmistrzem Janem Słomiakiem na czele, po raz kolejny zgromadziło olbrzymią publiczność.

Partnerami organizacyjnymi byli Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Kosowskiej, klub Kosovia Kosów Lacki oraz „Sokołowskie Klasyki”. Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00 i jako pierwsi pojawili się na scenie lokalni artyści z kosowskiego chóru działającego przy MGOK oraz
młode wokalistki, które kształcą swe talenty pod kierunkiem Andrzeja Tchórzewskiego. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: Ewa Rutkowska, dyrektor MGOK oraz Jan Słomiak. Po ich krótkim wprowadzeniu występy kontynuowali kosowscy soliści. Równolegle natomiast, na murawie boiska klubu Kosovia Kosów Lacki rozgrywany był turniej piłki nożnej orlików o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Kosów Lacki zorganizowany przez Tomasza Wojtczuka.

Kolejnymi wykonawcami na naszej scenie byli muzycy z Orkiestry Dętej działającej przy OSP Sterdyń. Mimo przejściowych problemów z nagłośnieniem, świetnie poradzili sobie igrając akustycznie. W repertuarze znalazły się m.in. rozpisane na orkiestrę takie hity, jak „Przez twe oczy zielone” z repertuaru Zenka Martyniuka. Kolejnych wykonawców, kosowskiej publiczności nie trzeba było przedstawiać. Była to bowiem kapela „Szwagry” z Siemiatycz, która po występach na organizowanym przez nas corocznie festiwalu. Kosowskie Spotkanie Kapel Weselnych ma już swoja wierną i oddaną publiczność. Po godzinnej zabawie ze Szwagrami, na scenie ponownie zawitali organizatorzy.

Zostały wręczone puchary i medale uczestnikom turnieju piłkarskiego, w którym poszczególne miejsca zajęli: 1. Czarni Węgrów, 2. Akademia Piłkarska
Sokołów Podlaski, 3. Kosovia Kosów Lacki, 4. Wicher Sadowne. Dekoracji zwycięzców dokonali Słomiak i Wojtczuk. Następnie wręczone zostały także puchary laureatom konkursu „Piękna Posesja Miasta i Gminy Kosów Lacki” ogłoszonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Kosowskiej. Zwycięzcami zostali państwo Henryka i Andrzej Zecerowie oraz Dorota i Wojciech Cołosińscy.

„Perły Kosowskiej Kultury”, to kolejne statuetki, które wręczono. Nagroda powstała z inicjatywy dyrektor MOGK i ma być przyznawana młodzieży, która kończy etap edukacyjny w Kosowie, a w czasie lat nauki czynnie brała udział w życiu kulturalnym miejscowości. W pierwszej edycji uhonorowane zostały dwie młode wokalistki, które zdążyły już osiągnąć niemałe sukcesy – Oliwia Frąc i Ewelina Krzymowska. Obie w towarzystwie rodziców odebrały nagrodę z rąk dyrektor MGOK i burmistrza. Obie także dały mini recital, prezentując swój talent i możliwości artystyczne.

Po tej uroczystości przyszedł czas na długo oczekiwane gwiazdy wieczoru, czyli zespół Top Girls. Trzy niebłahej urody dziewczęta na ponad godzinę zawładnęły sceną i sercami słuchaczy. Do udziału w swoim skrupulatnie wyreżyserowanym show zaprosiły też przedstawicieli publiki... tych najmłodszych przedstawicieli. Ochoczo więc dzieci rzuciły się w stronę ogrodzenia by znaleźć się w otoczeniu swoich idolek. Wspólnie odśpiewali jedną piosenkę, po czym szczęśliwe latorośle wróciły pod opiekę rodziców. Występ Top Girls był niewątpliwie koncertem, który przyciągnął jedno z najliczniejszych audytorium w regionie.

Kolejnym wykonawcą był Luka Rosi. Pochodzący z naszego regionu artysta również ma swoich fanów, którzy dawali tego dowód wspólnie śpiewając utwory z jego repertuaru. Na koniec wystąpił także Marek Krzymowski – znany na co dzień, jako kosowski organista, występujący jednak z czasu w repertuarze disco polo, zwłaszcza zaś z repertuaru Zenka Martynika i jego zespołu „Akcent”. Charakterystyczna barwa głosu powoduje, że trudno odróżnić oryginał od coverów.

Impreza zakończyła się około północy. Organizacja takich przedsięwzięć przez mały zespół osób (a w takim pracujemy w MGOK) zmusza nas do zwracania się o pomoc – materialną, finansową i fizyczną do wielu osób i instytucji. Dużą pomocą techniczną służyli nam panowie Jan Pawlicki, Sławomir Wycech, Tomasz Wojtczuk, Paweł Kądziela, Stanisław Pogorzelski, Jacek Litwińczuk, Paweł Szajko i Wiesław Wiśniewski oraz zastępy OSP z Kosowa Lackiego, Trzcińca Małego, Wólki Okrąglik, Telak, Chruszczewski, Dybowa i Trzcińca Dużego.

Osobne wspomnienie o wystawie MGOK przygotowanej we współpracy z Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Kosowskiej – „Polacy i Żydzi. Kosów Lacki 1918-1943”, która swą premierę miała w dniu festynu, a oglądać będzie ją można do końca sierpnia. Ekspozycja powstała w ramach festiwalu.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ElaEla

1 0

Bardzo udana impreza, nawet w takim Kosowie....można?! MOŻNA? 19:18, 19.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%