Zamknij

Kiedy warto zapisać dziecko do logopedy?

12:58, 10.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:47, 10.04.2019

Wizyta u logopedy jest niezbędna wtedy, gdy rodzic zauważa, że mowa dziecka nie jest prawidłowa. Logopeda jako specjalista w zakresie prawidłowej wymowy będzie mógł zdiagnozować problem i zaproponować właściwe leczenie. Kiedy warto zapisać dziecko do logopedy?

Logopeda to osoba, która zajmuje się prowadzeniem badań dotyczących stanu rozwoju mowy oraz terapii zaburzeń komunikacji człowieka. Logopedia jako dziedzina medycyny pomaga nie tylko najmłodszym, ale również osobom dorosłym, które mają trudności w mowie.

Najczęściej jednak logopeda zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem najmłodszych, u których wady wymowy pojawiają się już w pierwszych latach życia. Kiedy warto udać się z maluchem do takiego specjalisty? Odpowiada serwis internetowy http://25fps.pl/!

Wady wymowy u dzieci – przyczyny i objawy

Wady wymowy u dzieci występują dość często, ponieważ najmłodsi mają trudności z kompletnym opanowaniem umiejętności mówienia w najmłodszych latach. Zdarza się jednak, że problemy z wymową, które na pewnych etapach rozwoju uznawane są za naturalne, mogą się utrwalać.

Przykładowo, dziecko może mieć trudności z wymawianiem określonych głosek, które wymagają odpowiedniego ułożenia języka oraz ust.

Wśród przyczyn wad wymowy u dzieci znajdują się:

  • wady anatomiczne
  • niedostateczna kontrola nad narządami mowy
  • osłabiony słuch
  • wady zgryzu
  • problemy z połykaniem
  • problemy z oddychaniem
  • naśladownictwo osób z wadami wymowy

Wizyta u logopedy – kiedy jest wskazana?

Do specjalisty takiego jak logopeda warto udać się wtedy, gdy rodzic albo inna osoba, na przykład opiekunka, nauczyciel, lekarz, zauważają, że ma ono opóźniony rozwój mowy.

Na przykład, gdy dziecko w wieku pięciu lat nie potrafi jeszcze prawidłowo wymawiać głosek takich jak „sz”, „cz”, dż” czy „ż”, wtedy zalecana jest konsultacja z logopedą. Także wizyta wskazana jest w przypadku seplenienia, czyli nieprawidłowego wymawiania głosek „s”, „z”, „c” czy „dz”. Dziecko może mieć także problem z ubezdźwięcznianiem – oznacza to, że zamienia ono głoski dźwięczne na bezdźwięczne, na przykład „b” na „p”.

Naturalnie, musimy pamiętać o tym, że każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju, dlatego też prawidłowa wymowa może pojawić się później, niemniej jednak wizyta u logopedy nie zaszkodzi, gdy jesteśmy zaniepokojeni trudnościami w mowie swojej pociechy.

Dlaczego konsultacji z logopedą nie należy lekceważyć?

Logopeda jako specjalista w zakresie prawidłowej mowy może przekazać rodzicom wszystkie informacje związane ze stanem mowy dziecka, a następnie na podstawie postawionej diagnozy zaproponować właściwe leczenie.

Zdarza się także, że trudności w mowie mogą być powiązane z nieleczonymi wadami anatomicznymi, wadami zgryzu, zbyt krótkim wędzidełkiem. Wtedy logopeda przekaże rodzicom wiadomości o tym, do jakiego specjalisty warto się udać, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Zalecone przez logopedę ćwiczenia będą niezbędne wtedy, gdy dziecko ma wadę wymowy – dzięki nim można zmniejszyć jej natężenie lub wyeliminować ją całkowicie, aby dziecko mogło mówić bez problemów!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%