Zamknij

Konstrukcje fotowoltaiczne ? rodzaje i zastosowanie

08:33, 22.01.2019 Materiał Partnera Aktualizacja: 08:33, 22.01.2019

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego to doskonały sposób na uniezależnienie się od dostaw prądu i obniżenie rachunku. Jak wygląda kompletny zestaw i do czego służą konstrukcje fotowoltaiczne?

Moda na bycie eko coraz bardziej popularna

Człowiek zamieszkuje Ziemię od tysięcy lat. W tym czasie jego działania nie raz mocno ingerowały w ekosystem planety. Rozwój cywilizacyjny przynosił coraz to liczniejsze skutki uboczne. Wycinka lasów, zanieczyszczenia wody i powietrza – tylko niektóre z nich. Dlatego też coraz więcej osób stara się ograniczyć niszczenie naszej planety. Wiele krajów zrezygnowało już z elektrowni węglowych i coraz śmielej stawia na odnawialne źródła energii. Siła wiatru, wody i słońca to zdecydowanie najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Szczególnie to ostatnie jest warte naszej uwagi. Domową elektrownię słoneczną może mieć bowiem każdy z nas. Wystarczy ok. 33 metrów kwadratowych powierzchni na dachu lub w ogrodzie i jesteśmy w stanie zamontować instalację, która pokryje roczne zapotrzebowanie czteroosobowej rodziny w prąd.

Zestaw fotowoltaiczny – z czego się składa?

Aby instalacja spełniała swoją rolę, potrzeba nie tylko wolnej powierzchni, ale i fachowej pomocy oraz sprzętu. Tego typu montaż najlepiej zlecić firmie, która specjalizuje się w tego typu pracach. Sam zestaw to kosztowna inwestycja, obecnie jego cena oscyluje w granicach 25 tys. złotych. Suma ta zwraca się jednak w pierwszych 10-15 latach. Dlatego ważne jest, by instalacja była przygotowana optymalnie do naszych potrzeb. To pozwoli zaoszczędzić dużo pieniędzy. Co składa się na zestaw fotowoltaiczny? Z pozoru wydawałoby się, że jest to niewiele elementów. W rzeczywistości jednak do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy: inwerter (falownik) sieciowy, panele fotowoltaiczne, przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe.

Konstrukcje fotowoltaiczne – co to takiego?

Uzupełnieniem powyższego zestawu są konstrukcje fotowoltaiczne. W końcu instalacja musi być do czegoś przytwierdzona. W zależności od podłoża wyróżniamy trzy typy konstrukcji: dwie do dachu i jedna do montażu na ziemi. Pierwsza z nich wykorzystuje naturalną konstrukcję dachu. Oznacza to, że panele fotowoltaiczne zostaną przytwierdzone pod takim kątem, pod jakim nachylony jest dach. Sprawdź tutaj tego typu wariant. Konstrukcje fotowoltaiczne do dachu płaskiego i montażu na ziemi są bardzo podobne do siebie. Umożliwiają one montaż paneli pod najlepszym kątem, dzięki czemu takie instalacje mogą nawet być 5% efektywniejsze niż te montowane na dachu skośnym.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%