Zamknij

Testery akumulatorów ? gdy chcesz mieć pewność, że twoje auto odpali

09:36, 25.09.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 09:37, 25.09.2018

Akumulator przez wielu jest nazywany urządzeniem bezobsługowym. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy nie interesować się jego działaniem.

Akumulator i jego usterki

Akumulator to bardzo ważny element naszego auta. Dzięki niemu nie tylko uruchamiamy codziennie nasz samochód, ale także możemy korzystać ze wszystkich urządzeń elektronicznych. Dlatego ważne jest, by bateria była w pełni gotowa do pracy. Jej działanie może zakłócać wiele czynników, np. brud. Zgromadzony na akumulatorze powoduje mikro zwarcia, które osłabiają baterie. Czyszcząc go, warto też zwrócić uwagę na mocowania. Zbyt luźne umieszczenie akumulatora może doprowadzić do pęknięcia ogniw. Jeśli więc jeździmy dużo po wyboistych drogach, to sprawdzajmy co jakiś czas, czy nie doszło do poluźnienia mocowań. Inne usterki wynikają natomiast ze sposoby użytkowania auta. Jeśli korzystamy z samochodu na krótkich odcinkach lub sporadycznie, to powinniśmy uważać na stan naładowania akumulatora. W takich przypadkach bowiem alternator w czasie jazdy nie zdąży naładować baterii do maksimum. Nieużytkowana rozładowuje się powoli, co może utrudnić nam uruchomienie silnika. Poważny problem pojawia się wówczas, gdy dopuścimy do głębokiego rozładowania. To stan, w którym akumulator jest praktycznie całkowicie pozbawiony prądu. W takiej sytuacji bardzo łatwo o zasiarczenie ogniw, które praktycznie kończy żywotność baterii.

Testery akumulatorów zweryfikują stan baterii

Co zrobić, gdy chcemy uniknąć przykrej niespodzianki podczas uruchamiania samochodu? Najlepiej zaopatrzyć się w tester akumulatora. To niewielkie narzędzie, które powie nam wszystko o stanie baterii. Dzięki niemu będziemy mogli odpowiednio zareagować. Jak działa takie urządzenie? Tester jest zasilany napięciem z testowanego akumulatora. Dodatkowo posiada wbudowaną 9V, która pozwala na podtrzymanie daty i godziny. Urządzenie sprawdzi stan nie tylko akumulatora, ale także alternatora oraz rozrusznika. Dzięki temu będziemy posiadali odpowiednią wiedzę a temat całego systemu odpowiedzialnego za rozruch. Wyniki podawane przez testery akumulatorów nie wymagają bowiem żadnej interpretacji.

Prostowniki uratują baterię

Kiedy już będziemy wiedzieli, co dzieje się z naszym akumulatorem, możemy przystąpić do ładowania. Do tego potrzebny będzie nam prostownik. Współczesne prostowniki mikroprocesorowe bezpiecznie i szybko uzupełnią każdy rodzaj akumulatora. Wyposażone są nie tylko w bezpieczniki antyprzepięciowe, ale także automatyczną regulację ładowania, czy zakończenie ładowania po stwierdzeniu pełnego naładowania baterii. Korzystając z nowoczesnych prostowników nie musimy także odłączać baterii od samochodu. Dlatego osoby rzadko korzystające z auta chętnie wykorzystują pracę buforową. Funkcja ta polega na tym, że akumulator jest cały czas podłączony do prostownika, który uruchamia się tylko wtedy, gdy zanotuje spadek napięcia. Dzięki temu nasza bateria będzie zawsze naładowana w stu procentach i gotowa do pracy. Oprócz ładowania, prostowniki posiadają też często opcję testu i rozruchu. W ten sposób możemy mieć w garażu trzy urządzenia zamknięte w jednym.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%