Zamknij

Kamperem na wakacje - jak uniknąć mandatów-

12:25, 01.08.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:34, 01.08.2018
Skomentuj

Wyjeżdżając na urlop kamperem, dobrze jest zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego się wybierasz, a także w państwach przez które będziesz przejeżdżać. Niekoniecznie przecież muszą być one takie same jak w Polsce, mogą się od naszych znacznie różnić. I nie ma co liczyć, że podczas zatrzymania przez służby porządkowe przejdzie wymówka, że nie jesteśmy stąd i obowiązujące w danym miejscu przepisy są nam obce. To może nawet pogorszyć sprawę.

Co trzeba ze sobą zabrać?

Podczas zatrzymania przez policję podobnie jak w Polsce, zostaniesz poproszony o dokumenty. Poza ważnym dowodem rejestracyjnym i przeglądem technicznym, kierowca kampera powinien móc również okazać aktualne ubezpieczenie, np. Campervan insurance. Ubezpieczenia tego typu oferuje m.in. brytyjska Lancaster Insurance, firma specjalizująca się w ubezpieczeniach dla kamperów. Nie jest to zwykły pakiet ubezpieczeń, a dostosowany do potrzeb kierowcy kampera. Poruszanie takim pojazdem jest znacznie trudniejsze niż samochodem osobowym, szczególnie dla niedoświadczonych kierowców. Dobrze jest więc zatroszczyć się o ochronę, dzięki której unikniemy konsekwencji nieszczęśliwego zdarzenia.

Obowiązkiem każdego kierowcy jest zakup OC, identycznie jest w przypadku kampera. Stawka za polisę zależeć będzie od wielkości i masy pojazdu, a także od tego kategorii, w jakiej został zarejestrowany – samochód osobowy, ciężarowy czy pojazd specjalny. Pod uwagę brana jest także pojemność silnika, liczba przejechanych kilometrów oraz doświadczenie kierowcy.

Przykładowy pakiet ubezpieczeń znaleźć można na stronie https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/campervan-insurance/

Przestrzegaj przepisów

Jednym z najpopularniejszych wykroczeń drogowych jest przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, kampery o masie poniżej 3,5 tony mogą jeździć z prędkością do 50 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h w terenie niezabudowanym. Prędkość 120 km/h mogą osiągnąć na drodze ekspresowej dwujezdniowej, 100 km/h na drodze ekspresowej jednojezdniowej i 140 km/h na autostradzie. Jeśli chodzi o kampery o masie przekraczającej 3,5 tony to ograniczenia na terenie zabudowanym są takie same, za to w terenie niezabudowanym pojazdy te nie mogą przekroczyć prędkości 70 km/h oraz 80 km/h na autostradach.

Takie przepisy drogowe obowiązują w Polsce, ale we Włoszech, Francji czy Chorwacji mogą być zupełnie inne. Zanim ruszysz w podróż sprawdź, czy są różnice a jeśli tak to jakie, w przepisach w innych krajach, aby uniknąć nieprzyjemności i mandatu.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%