Zamknij

Profilaktyczne spotkanie w CKiS

17:42, 10.01.2023 PA Aktualizacja: 19:32, 10.01.2023
Skomentuj

Za nami kolejna edycja spotkania profilaktycznego "Na krok przed depresją".

Wydarzenie odbyło się 10 stycznia o godz. 9.30 w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach z inicjatywy Dyrektor Zespołu Oświatowego w Krześlinie.

- Witam serdecznie na drugim etapie spotkania profilaktycznego "Na krok przed depresją". Całe przedsięwzięcie składa się z czterech kroków. Dwa pierwsze kierowane są przede wszystkim do młodzieży w wieku szkolnym z gminy Suchożebry, z gminy Siedlce i miasta Siedlce. Naszym celem jest przede wszystkim profilaktyka, nie chcemy dopuścić do tych zachowań depresyjnych, pragniemy ochronić młodzież przed zachowaniami nieakceptowanymi. My jako nauczyciele musimy się dostosować do współczesnego świata i wyjść naprzeciw naszym uczniom - rozpoczęła Monika Głuchowska, Dyrektor ZO w Krześlinie.

Tuż po otwarciu spotkania oraz przywitaniu zaproszonych gości przyszedł czas na wystąpienia prelegentów. Pierwszym z nich była atletka Paulina Pawłowska-Żbikowska, która opowiedziała publiczności pouczającą historię wielu przeciwności i upadków, z jakimi musiała się zmagać po drodze swojej sportowej kariery. Podzieliła się także doświadczeniami na temat tego, aby nigdy się nie poddawać i dążyć do swoich celów mimo, że czasami jest to bardzo trudne. 

- Sport nauczył mnie tego, aby nigdy się nie poddawać, ale też wyrozumiałości względem siebie. Musimy wiedzieć, że na sukces trzeba troszeczkę poczekać. Małymi krokami zawsze dojdziemy do celu. Nie musi być to bieganie, tak jak w moim przypadku. Jeżeli jesteście duszą artystyczną, róbcie coś, co będzie wyrażało Was. Coś dzięki czemu będziecie się rozwijać - mówiła Paulina Pawłowska-Żbikowska. 

Drugą z prelegentek była przedstawicielka KMP w Siedlcach st. sierż. Barbara Jastrzębska. Funkcjonariuszka policji w swoim wystąpieniu skupiła się na przybliżeniu uczestnikom spotkania zjawiska bullyingu, przemocy rówieśniczej, a także zaprezentowała statystyki dotyczące liczby prób samobójczych wśród młodzieży. Ponadto objaśniła, w jakich miejscach należy szukać niezbędnej pomocy. 

Kolejnym etapem spotkania była krótka prezentacja multimedialna promująca ZO w Krześlinie, zrealizowana we współpracy z ZSP nr 6 w Siedlcach. 

Następnie widzowie byli świadkami pouczającego spektaklu profilaktycznego "W szponach depresji" przygotowanego przez uczniów i nauczycieli ZO w Krześlinie. Inscenizacja ukazywała historię nastoletniej Wiktorii, która w pamiętniku zwierza się ze swoich problemów. Rozwód rodziców był dla niej niezwykle przytłaczającym przeżyciem, przez które dokonywała samookaleczania i zamykała się w sobie. Pomocną dłoń do nastolatki wyciąga jej zaniepokojona nauczycielka. Dzięki szybkiej reakcji i pomocy Wiktoria postanawia pójść na terapię, w czym towarzyszą jej wspierający rodzice. Historia uświadamia, jak ważne jest wsparcie osób trzecich oraz szybka reakcja na zaobserwowane problemy drugiego człowieka. 

Podczas kończącej to spotkanie debaty, uczniowie siedleckich i okolicznych szkół mogli podzielić się własnymi refleksjami na temat problemu depresji. Nie brakowało chętnych do udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące tego, np. jakie są według nich najczęstsze objawy choroby oraz czy łatwo jest prosić o pomoc. Młodzież czynnie uczestniczyła w wymianie opinii.

W spotkaniu udział wzięli m.in. wójt gminy Suchożebry Krzysztof Bujalski, wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski, członek zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Mariusz Mioduski, dyrektor GOK w Suchożebrach Aneta Wyżywniak. 

 

 

(PA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%