Zamknij

Wicemarszałek Maria Koc o "nowej piątce" Prawa i Sprawiedliwości

19:41, 06.03.2019 | A.K/Foto Biuro senatorskie Marii Koc
REKLAMA
Skomentuj

– Niewątpliwie trzeba umieć dobrze rządzić. Kluczem do sukcesu jest stymulowanie wzrostu gospodarki i jednoczesne uszczelnianie systemu podatkowego – mówiła podczas konferencji prasowej wicemarszałek Maria Koc. Spotkanie zostało poświęcone założeniom „nowej piątki” Prawa i Sprawiedliwości.

– Jest czas, by sięgać po pieniądze. Sukcesem tych programów i warunków rozwoju Polski jest to, żeby samorządy chciały korzystać z programów, które przygotowuje rząd RP. (…) Bardzo często pojawia się wątpliwość dotycząca „nowej piątki PiS”. Mówi się nam, że to jest na potrzeby wyborów samorządowych, że to jest pewnego rodzaju przekupstwo wyborców. Oczywiście opozycja może w ten sposób postrzegać te programy, przypominam jednak, że wprowadzamy je od początku, kiedy wygraliśmy wybory parlamentarne – tymi słowami rozpoczęła konferencję wicemarszałek Maria Koc. W spotkaniu uczestniczył także poseł Grzegorz Woźniak i członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego Tadeusz Kot.

Zalety nowych założeń

Jako pierwszy omówiony został program „500 plus” od pierwszego dziecka. Świadczenie to będzie wypłacane od 1 lipca, dla wszystkich rodzin, w których jest jedno lub więcej dzieci. Potem wicemarszałek poruszyła cele programu „Emerytura plus”, który zakłada dodatkowe 1100 zł dla każdego emeryta i rencisty rocznie. – Jest prowadzona rewaloryzacja emerytur i rent. W tym roku jest ona rekordowa, bo w ogólnej kwocie wyniesie 7 mld zł. Tak dużej kwoty jeszcze nie było – podkreśliła pani wicemarszałek. (…)

O przywróceniu zredukowanych połączeń autobusowych opowiadał z kolei poseł Grzegorz Woźniak. Jak poinformował, w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia te zostały zniesione o połowę z prawie miliarda przejechanych kilometrów. (…)

Wsparcie dla mam i dzieci

Poruszono także temat propozycji „Mama 4 plus”. Wnioski o te rodzicielskie świadczenie można składać od 1 marca. W Polsce przysługuje ono 85 tys. osób (szacuje się, że z nowych przepisów może skorzystać 65 tys. osób, które nie mają prawa do emerytury lub renty, 20 tys. 800 osób pobiera świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury). (…) – To realna pomoc samorządom. Mamy bardzo niskie bezrobocie, brakuje rąk do pracy, wiele mam mogłoby wrócić do pracy, ale z uwagi na to, że nie mają gdzie zostawić dzieci, nie mogą. Powstawanie żłobków jest więc koniecznością – mówiła pani wicemarszałek.

Ważnym zagadnieniem przybliżonym podczas poniedziałkowej konferencji okazały się kompleksowe działania dla osób z niepełnosprawnością. Do bezpośredniego wsparcia finansowego zalicza się podniesienie: renty socjalnej do 1100 zł, zasiłku pielęgnacyjnego do 215 zł, specjalnego zasiłku opiekuńczego do 620 zł, dofinansowania do zatrudnienia niepełnosprawnego w zakładzie aktywności zawodowej od 2019 roku do 22 tys. zł oraz dofinansowania do pobytu jednego uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej od 2019 roku do kwoty 17, 796 zł.

– (…) Żeby wzrost gospodarczy był odczuwalny, musi być uczciwa konkurencja. Nie ma jej kiedy jedni płacą podatki, a inni nie, tylko oszukują czy wyłudzają VAT. W takim przypadku nie można mówić, że kraj się równomiernie rozwija. Uczciwa konkurencja jest zapewniona dzięki temu, że został uszczelniony system podatkowy i nie ma świętych krów, wszyscy muszą płacić podatki, jeśli nie płacą ponoszą konsekwencje – podkreśliła wicemarszałek.

Koszt „nowej piątki” w pełnym roku kalendarzowym będzie wynosił 42 mld 300 mln zł. Maria Koc zapewniła, że  środki te są już w budżecie na 2019 rok, teraz trzeba będzie dokonać tylko zmian. 

Więcej, w Życiu Siedleckim w piątek, 8 marca

(A.K/Foto Biuro senatorskie Marii Koc)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone