Zamknij

Turniej Szachowy w rocznicę Bitwy pod Węgrowem

20:22, 20.02.2019 | A.K
REKLAMA
Skomentuj

V Turniej Szachowy w 156. rocznicę Bitwy pod Węgrowem już za nami. W trzech turniejach szachów klasycznych wzięło udział 52 uczestników w wieku od 7 do 79 lat.

Potyczki szachowe rozegrały się w pierwszych dniach lutego, w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Kochanowskiego. Organizatorem był Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Fidei” Węgrów. Przybyli na turniej zawodnicy przyjechali z Warszawy, Białegostoku, Łukowa, Wyszkowa, Międzyrzeca Podlaskiego, Wołomina, Konstancina-Jeziornej i Węgrowa. Sędzią głównym był arbiter szachowy klasy państwowej Waldemar Kulik. Zawodników powitała Prezes Klubu Monika Doktorska oraz dyrektor ZSP w Węgrowie Jacek Nowotniak, który życząc sukcesów zawodnikom nawiązał do historycznych wydarzeń sprzed 156 lat.

Najlepsi w drużynie A

W Turnieju A przeznaczonym dla zawodników zaawansowanych (średni ranking PZSzach 1900 pkt) rozegrano 9 rund systemem szwajcarskim, tempem 60 min + 30 sek. W tej części walczyło między sobą 16 uczestników. – Najmłodszy z nich Suska Szymon należy do ścisłej czołówki polskich zawodników w tej grupie wiekowej i ma już za sobą start w finałach Mistrzostw Europy dzieci. W tym turnieju walczono od piątku do soboty o kategorie i tytuły szachowe. Pierwszą normę na tytuł kandydata na mistrza uzyskał junior z Białegostoku Filewicz Radosław. O pechu może mówić 15-letnia Patrycja Waszczuk z MUKS Międzyrzec Podlaski, mistrzyni Polski z 2015 w blitzu do lat 12, która była blisko wypełnienia normy na tytuł mistrzyni szachowej. Uzyskała w turnieju ranking PZSzach 2190 z wymaganych 2200. Zabrakło 0,5%  wartości punktowej! – mówi sędzia główny Waldemar Kulik.

W turnieju A najlepszymi juniorami zostali: Radosław Filewicz, Patrycja Waszczuk i Jakub Żurawicki. Pierwszą klasę sportową zdobyli: Patrycja Waszczuk i Radosław Filewicz, drugą –  Marcin Hryszkiewicz, trzecią – Mariusz Waszczuk i Krzysztof Plichta. W turnieju B rywalizowało 20 szachistów. Grający systemem szwajcarskim 7 rund tempem 30 min. + 30 sek. walczyli o kategorie okręgowe III (wypełnił jeden zawodnik), II (dwóch zawodników) oraz I kobiecą.

Zwycięzcy w B i C

W Turnieju B najmłodszym i bardzo obiecującym zawodnikiem z województwa mazowieckiego okazał się niespełna dziewięcioletni Seo Ian.  Piotr Olszewski i Patryk Krawczak wypełnili normy na II kategorię szachową, Mateusz Motyl – na III kategorię.

W Turnieju C – przeznaczonym dla szachistów początkujących bez względu na wiek rozegrano 6 rund tempem 30 minut na partię dla zawodnika w systemie szwajcarskim. Walczono o V i IV kategorię szachową. W tych rozgrywkach startowało 16 szachistów. Kategorię IV zdobyli: Jacek Dziekoński, Marcin Barcikowski i Zofia Bis. Kategorię V wywalczyli: Tomasz Klepacki, Lidia Kocon, Piotr Barcikowski oraz Olga Michalczyk.

Zwycięzcy rozgrywek Open A, B i C oraz zawodnicy z grup wiekowych – A (do 14 i 18 lat), B i C (do 9, 11 i 13 lat) otrzymali puchary. Dyplomy i medale zostały wręczone oddzielenie dziewczętom i chłopcom z grupy B i C. Nagrodą dodatkową były także książki i słodycze.

(A.K)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone