Zamknij

W Warszawie podpisano umowę w sprawie autostrady A2 do Siedlec

10:53, 04.01.2018 | BG, MIiB/FOT. TVP INFO
REKLAMA
Skomentuj

Umowa dotyczy koncepcji programowej dla kolejnego odcinka autostrady A2 na wschód od Warszawy. W jej podpisaniu udział wzięli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister energii Krzysztof Tchórzewski i prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

- Dzisiaj ( 4 stycznia) podpisujemy umowę na koncepcję programową dla kolejnego odcinka autostrady A2 na wschód od Warszawy. Opracowanie koncepcji pozwoli na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia postępowania przetargowego na odcinek pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. Inwestycja ta uzyskała finansowanie i możliwość realizacji dzięki ubiegłorocznej decyzji rządu ws. nowelizacji Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 i zwiększeniu jego limitu ze 107 do 135 mld złotych – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Wartość umowy na opracowanie elementów koncepcji programowej dla 37,5 km odcinka A2 od obwodnicy Mińska Mazowieckiego do Siedlec wynosi ok. 6,5 mln zł, a termin realizacji to 14 miesięcy od podpisania umowy. Zadaniem projektanta, firmy Multiconsult Polska Sp. z o.o.,  jest opracowanie dokumentacji zawierającej uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej, a także szczegółowe badania warunków geologicznych.

- Przez 8 lat bycia w opozycji wspólnie z panem ministrem Adamczykiem przygotowywaliśmy program rozwoju infrastruktury drogowej z założeniem, że będzie on realizowany gdy Prawo i Sprawiedliwość dojdzie do władzy. Tak się konsekwentnie od 2 lat dzieje. Minister Andrzej Adamczyk realizuje też bardzo ważną dla aktywizacji Polski Wschodniej drogę S19, która przez naszych poprzedników została porzucona – mówił  podczas podpisania umowy minister energii Krzysztof Tchórzewski. – To inwestycje mające ogromny wpływ na rozwój Polski Wschodniej. Bez głównych dróg, umożliwiających wywóz towarów w różnych kierunkach, nie ma możliwości aktywizacji gospodarczej. Wreszcie dochodzi do tego, że ten najbiedniejszy region kraju – który jest w takiej sytuacji wcale nie dlatego, że ma nieaktywnych ludzi – będzie miał możliwości lokalizacji inwestorów. To obszar 1/3 Polski, który będzie aktywizowany. W imieniu mieszkańców regionu serdecznie za to dziękuję.

Głos na spotkaniu zabrał także prezydent Siedlec.

- Pierwsza koncepcja zakładała budowę tej drogi do 2030 r. Przyspieszenie realizacji tej inwestycji o 10 lat to dla nas wielka szansa – mówił Wojciech Kudelski. – Jak wszyscy wiemy, dobra droga jest najważniejszym elementem rozwoju. A ta droga to najkrótsza trasa z Paryża do Moskwy. Dziękuję panom ministrom za to, że działania rządu PiS przyspieszą rozwój Polski Wschodniej. Jeśli będzie ta ważna droga, to my z resztą już sobie poradzimy.

- Priorytetem Rady Ministrów jest budowa infrastruktury transportowej w Polsce Wschodniej. Decyzja o realizacji jeszcze w obecnej perspektywie finansowej A2 od Mińska Mazowieckiego aż do Białej Podlaskiej pozwoli na połączenie autostrady z międzynarodową trasą Via Carpatia – dodał minister Adamczyk.
Ogłoszenie przetargu dla odcinka A2 Mińsk – Siedlce jest planowane w 2019 r., natomiast podpisanie umowy na projekt i budowę w 2020 r. Jego przybliżona wartość może przekroczyć 1,5 mld zł. Oddanie inwestycji do ruchu zostało zaplanowane na 2023 r
W ramach budowy A2 na wschód od Warszawy powstał już odcinek stanowiący obwodnicę Mińska Mazowieckiego, który został oddany do ruchu w 2012 r. W 2017 r. GDDKiA podpisała umowy na budowę autostrady A2 pomiędzy Warszawą (węzeł Lubelska) a Mińskiem Mazowieckim. Prace budowlane mają się zakończyć w 2020 r.
Realizowane będą także kolejne odcinki autostrady w kierunku wschodnim - A2 do Białej Podlaskiej powinna zostać wybudowana do 2025 r., a odcinek do granicy jest rozważany do realizacji przy wykorzystaniu partnerstwa publiczno-prywatnego.

(BG, MIiB/FOT. TVP INFO)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (1)

HAHA

0 0

W końcu na wschód idzie cywilizacja. A za PO Polska Wschodnia to było cyt. "ch... d... i kamieni kupa" 23:45, 10.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone