Zamknij

PiS chce zmian w wyborach do samorządu. Jest projekt ustawy.

11:27, 13.11.2017 BG
Skomentuj

Dwukadencyjność wójtów i burmistrzów, kamery w lokalach wyborczych i większe uprawnienia opozycji – to główne założenia reformy ordynacji wyborczej do samorządów.

Projekt ustawy w tej sprawie trafił 10 listopada do Sejmu i ruszył proces legislacyjny. 
Jak podkreśliła w piątek, na konferencji prasowej rzecznik prasowy klubu PiS Beata Mazurek, planowane zmiany zmierzają do tego, aby przepisy były bardziej przejrzyste i uczciwe, dawały więcej uprawnień radnym i zwiększały możliwość kontrolowania władz samorządowych przez obywateli. Jakie są najważniejsze zmiany?

Dwukadencyjność
Zostanie wprowadzone ograniczenie możliwości sprawowania kadencji przez wójtów i burmistrzów do dwóch. Jednak prawo nie będzie działać wstecz i pierwsza kadencja będzie liczona od tej 2018-2020 r.

Kandydaci
Planowane jest rozszerzenie możliwości kandydowania – wystarczy stałe miejsce zamieszkania na terenie województwa, w którym się kandyduje. Wprowadzony zostanie zakaz jednoczesnego kandydowania na wójta/burmistrza i do rady powiatu lub sejmiku województwa.

Kamery w lokalach i dwie komisje
PiS zapowiedział wprowadzenie kamer w lokalach wyborczych i powołanie dwóch komisji. Członkowie jednej będą pracowali od momentu rozpoczęcia wyborów do zakończenia głosowania. Natomiast druga komisja będzie liczyła głosy. Wzorowane jest to na Wielkiej Brytanii.
Wybory będą mogły obserwować polskie organizacje społeczne. Do tej pory mogły to robić jedynie organizacje międzynarodowe. Liczenie głosów będzie odbywało się w  obecności wszystkich członków komisji.

PKW
Organizacją wyborów zajmować się będzie Państwowa Komisja Wyborcza. Wójt, burmistrz czy prezydent miasta, który jednocześnie ubiega się o kolejną kadencję, nie będzie już organizatorem wyborów. Zaplanowano też reformę PKW, ale zmiany w tym zakresie wejdą w życie dopiero po wyborach do Sejmu w 2019 r.

Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych
PiS chce też zlikwidować ordynację większościową na wszystkich szczeblach i wprowadzić ordynację proporcjonalną. 

Uprawnienia opozycji
Szefem Komisji Rewizyjnej w samorządzie ma być obowiązkowo przedstawiciel opozycji. PiS chce umocować ustawowo interpelacje oraz zapytania radnych. Każdy klub ma mieć możliwość umieszczenia jednego punktu w porządku obrad, bez możliwości jego zdjęcia. Radni mają zyskać indywidualne uprawnienia kontrolne.

Budżet obywatelski i transparentność
Wprowadzony zostanie obowiązek utworzenia budżetu obywatelskiego w miastach na prawach powiatu (minimum 0,5 proc. wydatków budżetu). Transparentność obrad rad miast, gmin i sejmików województw ma zagwarantować transmitowanie ich w Internecie. Raz w roku ma się odbywać obowiązkowa debata o sprawach samorządu.
Wprowadzona zostanie obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w samorządach wszystkich szczebli.

(BG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%