Zamknij

Jak działa oczyszczacz powietrza? Który model wybrać?

13.15, 08.12.2022 Materiał promocyjny Aktualizacja: 16.10, 12.12.2022
Skomentuj

Oczyszczacze powietrza od kilku sezonów stały się nieodzownym sprzętem w wielu domach. Każdej zimy, wraz z początkiem sezonu grzewczego, rozpoczyna się także monitoring jakości powietrza. Informacje o jego pogorszeniu w określone dni podawane są w mediach i prognozach pogody w internecie. Stan powietrza śledzą również szkoły i przedszkola, by w dni, w które nie jest ono oceniane jako dobre, ograniczać czas na świeżym powietrzu. Co to znaczy właściwie „złe powietrze”? To powietrze zanieczyszczone szkodliwymi substancjami, mogącymi mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. Zaliczamy do nich dwutlenek azotu, uwalniany głównie w transporcie drogowym, dwutlenek węgla, który powstaje w wyniku niecałkowitego spalania paliw kopalnych oraz biopaliw, a także dwutlenek siarki, który jest emitowany przez zakłady przemysłowe czy ciepłownie.

Nic dziwnego, że dbając o zdrowie swoje i bliskich, co roku wiele osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza. Który model wybrać? Doradzamy!

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Uważne monitorowanie stanu zanieczyszczenia powietrza np. dzięki odpowiednim aplikacjom, nie rozwiąże całkowicie problemu odpowiedniej jakości powietrza w domu. Dobrze unikać wychodzenia na zewnątrz wtedy, gdy stan powietrza się pogorszy, jednak zanieczyszczenia dostają się także do wewnątrz.

Jak sobie z nimi poradzić? Pomoże oczyszczacz powietrza! Zasada działania tego sprzętu nie jest bardzo skomplikowana. Urządzenie zasysa powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, a następnie, za pomocą szeregu specjalnych filtrów, oczyszcza je z zanieczyszczeń i uwalnia z powrotem do pokoju.

Brzmi nieskomplikowanie? Do pewnego stopnia tak, jednak korzystając na co dzień z oczyszczacza powietrza, trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Oto najważniejsze z nich:

Oczyszczacz powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia – w specyfikacji większości sprzętów znajdziemy informację, jaką powierzchnię może oczyścić naraz dany model. Dlatego jeśli mamy większe mieszkanie lub dom, sprzęt powinien zostać włączony więcej niż raz, by oczyścić powietrze w różnych pomieszczeniach.

Ważna jest regularna wymiana filtrów – takie informacje również są sprecyzowane w opisie lub instrukcji obsługi. Przyjmuje się, że filtr HEPA powinien być wymieniany raz na rok. Oczyszczacze mogą mieć jednak dodatkowe rodzaje filtrów – np. wstępny lub z aktywnym węglem i o nich również powinniśmy pamiętać.

Oczyszczanie powietrza może je wysuszać – dlatego na rynku znajdziemy sporo modeli oczyszczacza połączonego z nawilżaczem. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Decyzja o tym, który model wybrać, zależy od wielkości mieszkania, zakładanego budżetu, a także informacji, czy szukamy dodatkowych funkcji, jak choćby nawilżanie.

Wśród polecanych modeli można wymienić:

SAMSUNG AX90R7080WD/EU – dokładnie (usuwa do 99,97% zanieczyszczeń) oczyści powierzchnię do 90 m2, odznacza się bardzo wysoką wydajnością, a przy tym – niskim zużyciem energii. Ciekawą opcją jest cichy tryb nocny – sprzęt pracuje wówczas z głośnością 21 dB. Oczyszczaczem łatwo można sterować za pomocą smartfona w aplikacji SmartThings.

XIAOMI Mi Air Purifier 3C – oczyszczacz w bardzo atrakcyjnej cenie, maksymalny zasięg to 40 m2. Ma trzy ustawienia prędkości pracy, a do tego – m.in. tryb automatyczny i nocny. Odpowiednie wskaźniki przypomną nam o wymianie filtra a także pomogą śledzić jakość powietrza.

DYSON Purifier Humidify+Cool – urządzenie, które łączy oczyszczacz z nawilżaczem oraz wentylatora. Mocną stroną tego sprzętu jest nie tylko wielozadaniowość, ale również rozprowadzanie oczyszczonego powietrza po całym pomieszczeniu, a nie koncentrowanie go tylko przy urządzeniu. Odpowiada za to technologia Technologia Air Multiplier™. Urządzeniem można łatwo sterować z telefonu dzięki aplikacji Dyson Link.

Który model wybrać? Oczyszczacze powietrza w sklepie MediaMarkt to pojemna kategoria – znajdziemy tam wiele sprzętów dostosowanych do różnej wielkości pomieszczenia i zakładanego budżetu. Przed zakupem warto sprawdzić recenzje użytkowników!

">http://

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

JuraJura

0 0

same drogie przeciętne modele tu pokazane, polecam Aria firma Mateko- polski oczyszczacz, dobre parametry, cena spoko, filtry niedrogie na wymianę 15:40, 09.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%