Zamknij
REKLAMA

Kiedy stosować witaminy i minerały?

15:17, 23.12.2021 | materiały partnera

W reklamach telewizyjnych często możemy usłyszeć, jak ważne jest regularne zażywanie witamin i minerałów. Tymczasem niektórzy podkreślają, że ich suplementacja wcale nie jest konieczna, ponieważ większość z nich możemy dostarczyć sobie wraz z posiłkami. Kiedy rzeczywiście warto sięgnąć po witaminy i minerały?

Przy znacznych niedoborach

Suplementację witamin i minerałów http://ukryteterapie.pl powinniśmy rozpocząć, jeśli mamy znaczne ich niedobory. Bardzo ważne jest tutaj słowo "znaczne". Faktem jest, iż drobne niedobory możemy uzupełnić, nieco modyfikując swoją dietę. Co więcej, niedobory powinny zostać potwierdzone badaniami. Możemy wykonać nawet zwykłe badanie krwi, aby sprawdzić, czy wszystko jest w normie. Czasami bowiem wydaje nam się, że pewne objawy świadczą o niedoborach witamin i minerałów. W praktyce wcale nie musi tak być. Różnego rodzaju niepokojące symptomy mogą bowiem świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Dlatego też, w przypadku ich wystąpienia, powinniśmy od razu zgłosić się do lekarza. Nie podejmujmy na własną rękę decyzji o suplementowaniu na własną rękę, ponieważ nadmiar niektórych witamin i minerałów może nam zaszkodzić.

W stanach chorobowych

Większość witamin i minerałów https://pixter.pl/witaminy-z-grupy-b-w-jakich-warzywach-jest-ich-najwiecej/ możemy dostarczyć sobie wraz z posiłkami. Jeśli stosujemy zbilansowaną dietę, nie powinniśmy mieć problemów z niedoborami. Niemniej jednak problem pojawia się w sytuacji, gdy dopadają nas różnego rodzaju choroby. Oczywistym jest, że niedobory występują na przykład w przypadku chorób nowotworowych, cukrzycy czy innego rodzaju schorzeń przewlekłych. Okazuje się jednak, że nawet kilkudniowa choroba może sprawić, że nasz organizm wyjałowi się. W czasie przeziębienia, grypy czy niestrawności, zwykle nie przyjmujemy zbyt dużo jedzenia. Czasami całkowicie rezygnujemy ze spożywania posiłków. Wynika to z faktu, iż zwyczajne nie jesteśmy w stanie nic przełknąć. W efekcie nie dostarczamy sobie w tym czasie niezbędnych witamin, minerałów oraz składników odżywczych. Niestety, zapasy nasz organizm wykorzystuje do walki z chorobą. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, aby nie przyjmować w czasie leczenia żadnych suplementów bez wiedzy lekarza. Mogą one bowiem wchodzić w interakcję z lekami, jakie przyjmujemy z polecenia medyka.

W podeszłym wieku

Seniorzy często cierpią na niedobory witamin i minerałów. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Zwykle nie przyjmują oni tyle posiłków, ile powinni. Ich menu nie zawsze jest urozmaicone, tak aby mogli oni dostarczyć sobie niezbędnych składników odżywczych. Faktem jest, że organizm seniora może nie przyswajać ich w takim stopniu, jak organizm młodej osoby. W związku z tym lekarze zalecają, aby osoby w podeszłym wieku suplementowały witaminy i minerały. Problemem może być jednak dobór dawki, a także formy, w jakiej suplementy będą dostarczane do organizmu. Dlatego też seniorzy powinni każdorazowo udać się do lekarza, gdy chcą przyjmować różnego rodzaju preparaty. Co ważne, wcześniej powinni oni wykonać badania krwi, w których oznaczony zostanie poziom witamin i minerałów w organizmie.

W sezonie chorobowym

W Polsce tak zwany sezon chorobowy trwa mniej więcej od września do kwietnia. Wtedy też bardzo często się przeziębiamy, łapiemy drobne, a także nieco poważniejsze infekcje. Specjaliści radzą, aby w sezonie chorobowym przyjmować witaminy i minerały. Mają one za zadanie pobudzić nasz organizm do walki z wirusami, bakteriami czy innego rodzaju patogenami. Naszą odporność wspomaga w szczególności witamina D oraz C, natomiast wśród minerałów możemy wymienić chociażby cynk. Teoretycznie w sezonie zwiększonej zachorowalności możemy dostarczać sobie witaminy i minerały z pożywieniem. Niemniej jednak nie wszystkie z nich nasz organizm przyswaja w odpowiedniej dawce. Dlatego też specjaliści radzą, aby wspomóc swój organizm i sięgnąć po suplementy diety.

W przypadku problemów z wchłanianiem

Organizm zdrowej osoby, co do zasady, dobrze przyswaja witaminy i minerały. Niemniej jednak wystarczy drobna infekcja, lekki stan zapalny i nasz organizm może przestać przyswajać pierwiastki w takim stopniu, jak zawsze. Jeszcze poważniejszy problem mają osoby, które borykają się z różnego rodzaju zaburzeniami wchłaniania. Te bowiem powodują, że organizm nie przyswaja witamin i minerałów w takim stopniu, jak powinien. Samemu trudno poradzić sobie z niedoborami, gdyż należy dobrać taki preparat, który zawiera dobrze wchłanialne składniki odżywcze. Bardzo często osoby z zaburzeniami wchłaniania muszą przyjmować leki, które dostępne są wyłącznie na receptę. Czasami konieczne staje się przyjmowanie zastrzyków witaminowych, które omijają układ pokarmowy, dzięki czemu substancje odżywcze są łatwiej przyswajane przez organizm.

Suplementy diety, które zawierają witaminy i minerały, możemy kupić w każdej aptece. Niemniej jednak nie powinniśmy ich stosować w każdym przypadku, a jedynie wtedy, gdy - z jakichś powodów - mamy niedobory. W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza, który dobierze dla nas odpowiednią dawkę witamin i minerałów oraz preparat.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%