Zamknij
REKLAMA

Zalety korzystania z klimatyzacji w domu i firmie.

15:12, 23.12.2021 | materiały partnera

Jeszcze do niedawna klimatyzacja montowana była w niewielu domach, a także firmach. Dziś jednak coraz więcej właścicieli domów prywatnych, mieszkań czy budynków gospodarczy decyduje się na montaż klimatyzacji. Jakie zalety niesie za sobą jej posiadanie?

Przytulnie i chłodno jak w domu

Własne mieszkanie nieodmiennie kojarzy nam się z domowym ogniskiem i zaciszem. Podczas gdy zimą chcemy się w nim ogrzać, latem to właśnie w domu próbujemy ukryć się przed upałami. Trudno jednak zabezpieczyć dom przed nadmiarem promieni słonecznych. Teoretycznie mogą nam w tym pomóc zasłony lub rolety, które powodują, że w mieszkaniu robi się nieco chłodniej. Niemniej jednak w praktyce pozwalają one obniżyć temperaturę panującą w naszych wnętrzach jedynie o kilka stopni. Z pomocą przychodzi więc klimatyzacja, dzięki której możemy ustalić odpowiednią dla nas temperaturę w mieszkaniu. Co ważne, klimatyzacja nie musi pozostawać włączona przez cały czas. Wystarczy uruchomić ją, gdy wychodzimy z domu, aby po powrocie do niego cieszyć się przyjemnym chłodem. Dzięki klimatyzacji możemy przechowywać w mieszkaniu produkty, które pod wpływem wysokim temperatur zmieniają swoje właściwości. Mowa tutaj na przykład o niektórych lekach, a także środkach spożywczych. Latem wiele osób szuka wytchnienia w klimatyzowanych sklepach czy punktach usługowych, podczas gdy wcale nie musimy wychodzić z domu, aby poczuć się komfortowo. Choć wydatki związane z montażem klimatyzacji są stosunkowo duże, to jednak jest to inwestycja na wiele lat. Co prawda musimy co jakiś czas wymieniać filtry, lecz nowe części nie będą nas kosztowały zbyt dużo. Klimatyzacja okazuje się być o wiele lepszym rozwiązaniem, niż częste otwieranie okien. Powietrze, które wpuszczamy do środka, jest bowiem mocno nagrzane, nawet wieczorami. Dodatkowo wraz z nim do naszego mieszkania wpada mnóstwo alergenów, których stosunkowo trudno jest się pozbyć, gdyż są one niewidoczne dla oka. Co ciekawe, klimatyzację możemy zamontować nie tylko w domu wolnostojącym, ale również w mieszkaniu z bloku. W drugim przypadku będziemy jednak potrzebować odpowiedniej zgody, którą wydaje administracja budynku.

Zalety posiadania klimatyzacji w firmie

Montaż klimatyzacji w firmie niesie za sobą wiele korzyści dla jej właściciela, pracowników, a także klientów. Obecnie każdy renomowany sklep czy punkt usługowy jest klimatyzowany. Dlaczego? Ponieważ pomieszczenia te stosunkowo trudno jest przewietrzyć. Co więcej, klienci, którzy latem kupują różnorodne towary, a także korzystają z naszych usług, chcą się dokonywać zakupów w komfortowych warunkach. Pracownicy również powinni wykonywać swoje obowiązki w miejscu, w którym panuje odpowiednia temperatura. Prawo nie określa jasno temperatury maksymalnej, jaka musi panować w miejscu pracy. Niemniej jednak praca w 30 i więcej stopniach jest nieefektywna. Pracownicy szybko się męczą, są przeciążenia, a do tego narażeni na różnego typu problemy zdrowotne, w tym na przykład omdlenia z przegrzania. Trudno w takim warunkach wykonywać powierzone zadania sumiennie, a dodatkowo czerpać z pracy satysfakcję. Właściciele firm, w których nie ma klimatyzacji, często decydują się w porze letniej zwalniać swoich pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Niemniej jednak związane jest to z dużymi kosztami, których można uniknąć, montując klimatyzację. Pamiętajmy, że powinna ona znajdować się nie tylko w pomieszczeniach biurowych, ale również na magazynach oraz halach produkcyjnych. Pracownicy często muszą bowiem wykonywać obowiązki w specjalnej odzieży ochronnej, która dodatkowo ich ogrzewa.

Klimatyzacja dostępna od zaraz!

Na zamontowanie klimatyzacji w domu lub w firmie decydujemy się często wtedy, gdy wysokie temperatury poważnie dają nam się we znaki. Powinniśmy jednak pamiętać, że firmy zajmujące się jej doborem oraz montażem mają wtedy ręce pełne roboty. O wiele lepiej jest więc zawczasu pomyśleć o klimatyzacji i zamontować ją jeszcze przed sezonem. W niektórych przypadkach będziemy musieli dopełnić dodatkowych formalności, tak aby móc zamontować klimatyzację zgodnie z prawem. Pamiętajmy, że jej posiadanie jest szczególnie ważne dla osób, które źle znoszą wysokie temperatury. Mowa tutaj przede wszystkim o osobach schorowanych, dzieciach czy pracownikach, wykonujących obowiązki w trudnych warunkach. Miejmy na uwadze, że prognozowane przez ekspertów zmiany klimatyczne stają się faktem. Lata są bowiem coraz gorętsze, dlatego bez odpowiedniej klimatyzacji trudno będzie się nam schronić przed upałami. Bez względu na to, czy decydujemy się na montaż klimatyzacji w domu, czy też w siedzibie firmy, warto to zadanie powierzyć prawdziwym profesjonalistom. Dzięki temu mamy pewność, że klimatyzacja posłuży nam przez wiele lat, a dodatkowo nie będziemy mieli większych problemów z jej użytkowaniem. Powinniśmy jednak pamiętać o okresowym jej przeglądzie - najlepiej zrobić go jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, czyli najpóźniej wiosną. Przegląd możemy wykonać także po jego zakończeniu, a więc późną jesienią.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%