Zamknij

Zasady doboru płytek do konkretnych pomieszczeń

15:00, 23.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:17, 28.12.2021

Wykończenie wnętrz stanowi niezwykle trudne zadanie. Bardzo istotne jest tutaj między innymi znalezienie odpowiednich materiałów, którymi wyłożymy naszą podłogę. Coraz częściej decydujemy się wybrać płytki, zamiast wykładzin, paneli czy parkietów. Co ciekawe, płytki możemy położyć nie tylko na podłodze, ale i na ścianie. Jak dobrać je do konkretnego pomieszczenia?

Płytki do łazienki

Kafelki znajdują się w niemal każdej łazience. Wszystko dlatego, że jest to pomieszczenie, w którym panuje naprawdę duża wilgoć. Materiał, który położymy na podłodze, musi więc być na nią odporny. Z drugiej strony nie może być on zbyt śliski, tak aby uniknąć wypadków, stąpając bosymi stopami po podłożu. Klienci sklepów z akcesoriami do wykończenia wnętrz często zapominają o tym, że płytki łazienkowe mają styczność z wieloma substancjami chemicznymi. W łazience staramy się bowiem utrzymać nieskazitelną czystość, od której zależy również nasze bezpieczeństwo. Dlatego też często ją dezynfekujemy, stosując różnego rodzaju preparaty biobójcze. Płytki do łazienki muszą więc być odporne na działanie kwasów oraz zasad. W przeciwnym razie mogą się na nich pojawiać nieestetyczne, trudne do usunięcia plamy. W większości przypadków w łazience decydujemy się ułożyć płytki nie tylko na podłodze, ale i na ścianie. Tutaj również musimy zwrócić uwagę, aby były one odporne na działanie substancji żrących. Często bowiem myjemy nimi nie tylko podłogę, ale i całą łazienkę.

Płytki do kuchni

Bardzo duże wyzwanie stanowi wybór odpowiednich płytek do kuchni. W tym przypadku bierzemy pod uwagę nieco inne aspekty, niż przy wyborze płytek do łazienki. Faktem jest bowiem, że w kuchni często spędzamy całe dnie, i to nie tylko na gotowaniu. Przez kuchnię w ciągu dnia przechodzi niemal każdy domownik, dlatego płytki, które położymy na podłodze, muszą być odporne na ścieranie. W przeciwnym razie już po kilku miesiącach czy latach zauważymy na nich nieestetyczne odbarwienia. Dodatkowo w kuchni zazwyczaj wiele się dzieje, a to oznacza, że płytki w łatwy sposób mogą ulec uszkodzeniu. A to wypadnie nam z rąk garnek, a to kubek, a to - w najgorszym przypadku - z blatu spadnie cięższe urządzenie kuchenne. Kafelki, które położymy w kuchni, muszą więc być odporne na różnego rodzaju uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Eksperci nie polecają do kuchni płytek o wysokim połysku lub polerowanych. Płytki, które położymy na kuchennych ścianach, powinny być odporne na wilgoć.

Płytki do przedpokoju i pokoju

Płytki ceramiczne https://www.baciarek.pl/cechy-charakterystyczne-plytek-ceramicznych/ bardzo chętnie wybieramy również do przedpokoju. Jest to pomieszczenie, w którym poruszamy się w butach wyjściowych, które mogą porysować podłogę. Dlatego też powinniśmy wybierać do przedpokoju płytki, które odporne będą na ścieranie. Weźmy pod uwagę obuwie, w którym najczęściej poruszamy się po przedpokoju. Inny bowiem nacisk kładzie na podłoże szpilka, a inny miękki but sportowy. Tę samą cechę powinniśmy wziąć pod uwagę, gdy wybieramy kafelki do pokoi dziennych czy do sypialni. Zastanówmy się, w jakich butach poruszamy się po całym mieszkaniu. Jeśli są to miękkie kapcie, to możemy wybrać płytki o nieco mniejszym stopniu odporności na ścieranie. Jeżeli jednak chodzimy w domu w butach sportowych, to będziemy musieli zainwestować w nieco bardziej trwałe płytki. Zwróćmy uwagę na to, że płytki do pokoi powinny być odporne na działanie czynników mechanicznych. Dlaczego? Ponieważ bardzo często zdarzy nam się upuścić coś ciężkiego, co może uszkodzić podłogę. Problem narasta, gdy mamy w domu dzieci - im również zdarza się rzucać zabawkami czy innego rodzaju przedmiotami. Co więcej, w tym przypadku wybierajmy płytki łatwe w utrzymaniu, z których bez problemu zmyjemy ślady po kredkach, farbach czy kleju.

Płytki, a rodzaj ogrzewania

Wybór płytek do konkretnych pomieszczeń zależy również od rodzaju ogrzewania, jakie mamy w domu. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego. Jest ono niezwykle praktyczne, a dodatkowo pozwala zawsze stąpać po ciepłej, nagrzanej podłodze. Zastanówmy się jednak, jakie płytki wybrać, jeśli ciepło w naszym domu będzie szło od podłogi. Eksperci radzą, aby przy ogrzewaniu podłogowym wybierać płytki ceramiczne, a nie gresowe. To one najlepiej przewodzą ciepło, dzięki czemu nie odnotujemy dużych jego ubytków. W przypadku wyboru innego, niż podłogowe, ogrzewania, możemy zdecydować się na inny rodzaj płytek. Niemniej jednak zwróćmy uwagę na to, czy nasze mieszkanie nie ma na przykład bezpośredniego kontaktu z piwnicą. Ta bowiem zwykle jest nieogrzewana, a to powoduje, że od podłogi ciągnie zimno. Teoretycznie w takim przypadku możemy wybrać dowolny rodzaj płytek. W praktyce powinniśmy mieć możliwość położenia materiału izolacyjnego, dzięki któremu ograniczymy ubytki ciepła. Jak widać, wybór płytek dotyczy nie tylko ich designu czy właściwości - warto zwrócić także uwagę na innego rodzaju czynniki, które przesądzają o ich funkcjonalności. Płytki do pomieszczeń http://ceramixplytki.pl najlepiej więc dobrać we współpracy ze specjalistami bądź pracownikami sklepów budowlanych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%